Rowery trekkingowe TREK [year] - Sklep rowerowy GoodSport.pl

Rowery Trekkingowe TREK

Cena
Rozmiar
Dostępność

Rowery trekkingowe Trek jak sugeruje sama nazwa nawiązująca do formy turystki górskiej, doskonale oddaje charakter tych rowerów, gdyż ich głównym przeznaczeniem są wielodniowe, długodystansowe wycieczki. Czy to ich jedyne przeznaczanie? Absolutnie nie!

Trek 520 2023
  • -10%
Rowery Trekkingowe
Trek 520 2023
7 595,10 zł8 439,00 zł

Rower trekkingowy - co go wyróżnia?

Dzięki zamontowanemu wyposażeniu idealnie sprawdzą się jako towarzysze codziennych dojazdów do pracy bądź na zakupy. Zdecydowanie słowo uniwersalne najlepiej oddają charakter tych rowerów, zwłaszcza dla osób stawiających na komfort i przyjemność z jazdy ponad czas, w którym chcą pokonać dany dystans.

Podstawową cechą wyróżniającą tę kategorię rowerów jest ich wyposażenie. Od razu patrząc na rower z tej kategorii, dają się zauważyć takie elementy jak solidne błotniki, stopka, bagażnik oraz oświetlenie zamontowane na stałe. Dlatego też dla osób ceniących sobie kompleksowe rozwiązanie jest to najczęściej wybierany produkt. Ponadto budząca zaufanie konstrukcja oparta na solidnej ramie, przystosowanej do transportu ciężkich sakw oraz bagaży. Jak już wspominaliśmy, mocny nacisk stawiany jest tutaj na komfort jazdy, podczas wielu godzin spędzanych na siodle. Dlatego też możliwości regulacji pozycji są tutaj kluczowe.

Aspekty takie jak regulowana wysokość oraz kąt wspornika kierownicy, są powszechnie spotykane. Wszystko po to, aby uzyskać wyprostowaną i komfortową pozycję, za kierownicą roweru. Ponadto wygodne siodełko często zamontowane na amortyzowanej sztycy oraz wygładzający nierówności terenu amortyzator przedni. Rowery trekkingowe występują w dwóch rozmiarach kół 26" oraz 28", w zależności od wybranego rozmiaru otrzymujemy lepszą amortyzację z szerszych opon 26" lub mniejsze opory toczenia i łatwiejsze pokonywanie przeszkód w rozmiarze 28".

Warty podkreślenia jest tutaj fakt, że pomimo wielkości kół takich jak w rowerze szosowym, stosujemy zupełnie inne opony. Wynika to z faktu, że wymagania stawiane oponom trekkingowym będą odmienne, muszą one wytrzymywać obciążenia wynikające z transportowanego bagażu. Popularnym bieżnikiem jest semi-slick gwarantujący niskie opory toczenia podczas jazdy asfaltem i dobrą przyczepność w lekkim terenie np. drogach szutrowych i ścieżkach leśnych. Zakres przełożeń przerzutek jest dobrany w taki sposób, aby nawet przy pełnym obciążeniu, podjazdy nie stanowiły przeszkód nie do pokonania i możliwe było ich zdobycie, w przyjemny sposób.

Rower trekkingowy męski

Został zaprojektowany w taki sposób, aby sprostać wymaganiom długodystansowym poszukiwaczom przygód, weekendowym turystą, jak również osobą dojeżdżającym na co dzień po mieście do pracy. Łagodna geometria, błotniki, oświetlenie będą przydatnymi elementami w takich zastosowaniach. Ponadto bagażnik oraz możliwość montażu sakw sprawdzą się, gdy konieczne okaże się zapakowanie torby z komputerem, bagażu bądź zakupów.

Rower trekkingowy damski

Oferują równie wysoki komfort, jak rowery miejskie i w zasadzie poza różnicami w typie opon niewiele od nich odbiegają. Zoptymalizowana geometria dostosowana do budowy ciała kobiet, ponadto obniżona górna rura ułatwia wsiadanie na rower, nawet w spódnicy. Rowery trekkingowe docenią panie, lubiące weekendowe wypady za miasto, jak i kilkudniowe podróże po bezdrożach.

Dla kogo rower trekkingowy?

Jeżeli jesteś osobą, która rower traktuje jako środek transportu pozwalający dotrzeć, tam, gdzie samochodem nie da się wjechać, natomiast dystans do pokonania pieszo jest zbyt duży. Ponadto uwielbiasz delektować się pięknem otaczającej przyrody, spędzając kolejne godziny w komfortowej, wyprostowanej pozycji to modele z rodziny Trek Verve doskonale wpasują się w te wymagania.

Aspekty takie jak pozycja aerodynamiczna i niska waga, zupełnie ich nie interesują, jednak odwdzięczą się niezawodnością oraz pięknymi, dzikimi miejscami, do których dzięki nim dotrzemy. Pozornie, mogłoby się wydawać, że rowery te stanowią wąską wyspecjalizowaną grupę, jest natomiast zupełnie na odwrót. Wszystkie zastosowane rozwiązania doskonale odnajdą się również jako rower miejski, turystyczny lub po drobnych modyfikacjach jako rower crossowy. Dlatego też kategoria trekkingowa jest bardzo uniwersalna i znajdzie uznanie wielu użytkowników.

Jaki rower trekkingowy?

Podobnie jak podczas każdego zakupu, musimy sprecyzować swoje wymagania i potrzeby. Podstawowym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, to, w jaki sposób głównie ma być użytkowany wybrany rower trekkingowy. Jeżeli planujemy spędzić na nim kilka tygodni, podróżując z namiotem po bezdrożach, to kluczy będzie dobór modelu wyposażonego w niezawodne i trwałe komponenty. Ponadto rozwiązania takie jak prądnica wbudowana w piastę rozwiążą problemy z nagłym brakiem oświetlenia spowodowanego rozładowaną baterią. Amortyzowany widelec znacząco podniesie nasz komfort podróżowania w terenie.

Naturalnie, jeżeli rower ma być użytkowany głównie po mieście i weekendowo, pewne rozwiązania mogą okazać się zbędne lub niepotrzebnie podnoszące wagę roweru, który np. będziemy musieli codziennie znosić po schodach. Dlatego mocno polecamy przemyśleć zakup bądź nakreślić swoje wymagania, a my pomożemy znaleźć model spełniający zakładane kryteria.

Dobór rozmiaru roweru trekkingowego

Zakres dostępnych rozmiarów rowerów trekkingowych jest nieco mniejszy niż w przypadku rowerów MTB lub szosowych. Wynika to z faktu, że pozycja na nic jest nieco inna i może być zoptymalizowana dzięki dodatkowym regulacją np. wspornika kierownicy. Niemniej nadal warto sprawdzić, jaki jest sugerowany dla naszego wzrostu i budowy ciała (wewnętrzna długość nogi) przez producenta rozmiar. Gdyż zwłaszcza gdy nastawiamy się na długie wyprawy, źle dobrany rozmiar będzie nam się dawał we znaki i znacząco obniży przyjemność z wycieczki. Jak zawsze polecamy przymierzyć się do wybranego modelu i dokładne zweryfikowanie czy spełnia on wszystkie zakładane kryteria.

Budowa roweru trekkingowego

  • Rama - najczęściej wykonana z aluminium, posiadająca łagodną, komfortową geometrię. W zależności występuję również w wariantach pozbawionych górnej rury o niskim przekroku, ułatwiając wsiadanie i zsiadanie z roweru. Mocna konstrukcja, przystosowana do montażu dodatkowego wyposażenia w postaci bagażników, błotników, stopki i sakw.
  • Koła - występują w rozmiarach 26" i 28" cali, czasami wyposażone w piasty ze zintegrowaną prądnicą oraz mocniejsze obręcze przystosowane do wysokiej wagi roweru przy załadunku bagażami.
  • Opony do roweru trekkingowego - szersze niż w rowerach szosowych, najczęściej z umiarkowanym bieżnikiem oraz dodatkowymi wzmocnieniami i elementami odblaskowymi, mające zagwarantować niskie opory toczenia na asfalcie i dobrą przyczepność w terenie.
  • Widelec - w zależności od modelu i preferencji, może być amortyzowany lub nie. Ten pierwszy zdecydowanie docenią osoby spędzające sporo czasu podczas wypraw w terenie, często amortyzatory wyposażone są w blokadę, aby podczas jazdy po asfalcie niepotrzebnie nie marnować energii. Pozornie niewielki skok, znacząco zmienia odczucia z jazdy po bezdrożach i zostanie doceniony nawet w zastosowaniach miejskich.
  • Hamulce - spotykamy tutaj rozwiązania prostsze na obręcz typu V-brake oraz bardziej zaawansowane hamulce tarczowe mechaniczne, jak i hydrauliczne. Zdecydowanie hamulce tarczowe sprawdzą się znakomicie podczas jazdy pod pełnym obciążeniem w terenie.
  • Siodełko i sztyca - siodełka posiadają najczęściej większą ilość pianki i wkładki żelowe maksymalizujące komfort jazdy, jednak ich szerokość nadal ma zapobiegać obtarciom podczas wielu godzin spędzonych na nim. Ze względu na fakt, że ramy nie posiadają amortyzacji, funkcję tą często przejmuje sztyca wyposażona w tłumik drgań.
  • Kierownica i chwyty-wysokie gięcie kierownicy ma pomóc nam w znalezieniu wyprostowanej komfortowej pozycji. Ergonomiczne chwyty zapewniają dodatkowe podparcie nadgarstka i zmniejszają zmęczenie dłoni podczas wielogodzinnych wycieczek.
  • Napęd - oparty na grupach dedykowanych do rowerów trekkingowych bądź zapożyczony z rowerów górskich. Szeroki zakres przełożeń, mechanizm korbowy wyposażony w trzy tarcze są tutaj normą i mają na celu ułatwić zdobywanie stromych podjazdów nawet przy pełnym obciążeniu.
Ładowanie...