Rowery Crossowe TREK [year] - Sklep rowerowy GoodSport.pl

Rowery Crossowe TREK

Cena
Rozmiar
Dostępność

Rowery crossowe Trek idealnie wypełniają lukę pomiędzy rowerami górskimi a miejskimi, czerpiąc z każdej dyscypliny to co najlepsze, tworząc bardzo uniwersalne i wszechstronne rowery do jazdy.

Trek FX 1 2024
  • -535,00 zł
Rowery Crossowe
Trek FX 1 2024
2 464,00 zł2 999,00 zł

Ta kategoria będzie idealnym wyborem dla osób, które jeszcze do końca nie sprecyzowały swoich wymagań i szukają roweru dobrego do codziennej jazdy do pracy, jak również na weekendowe wypady w niezbyt wymagający teren. W uproszczeniu moglibyśmy powiedzie, że jest to rower trekkingowy pozbawiany zamontowanych na stałe akcesoriów.

Rower crossowy damski i męski

Lekka i sztywna konstrukcja roweru crossowego i bardzo dobra dynamika jazdy sprawiają, że są one często wybierane przez naszych klientów. Cechą wyróżniającą rower crossowy damski jest obniżona dolna rura ramy, mająca na celu ułatwienie wsiadania i zsiadania. Panie doceniają, lekkość prowadzania, komfortową pozycję oraz możliwość montażu dodatkowych akcesoriów.

W wariancie męskim góra rura jest lekko opadająca od główki ramy w kierunku siodełka. Panowie cenią sobie wszechstronność zastosowań rowerów tej kategorii. Szybkie przemieszczanie się po mieście oraz możliwość wjechania w teren, to często stawiane wymagania. Ponadto jest to częsty wybór roweru do jazdy z dzieckiem, łatwość montażu fotelika lub przyczepki rowerowej, niskie opory toczenia opon, lekkość prowadzenia i komfortowa pozycja, zachęcania do wybrania roweru crossowego.

Co wyróżnia rower crossowy?

Patrząc na rowery crossowy, możemy odnieść wrażenie, że jest to po prostu rower górski na cieńszych oponach i jest to słuszne. Modele w naszej ofercie np. Trek Dual Sport mają za zadanie być idealnym wyborem dla osób, które nie chcą ograniczać się do jazdy tylko na szosie, jak również wymagająca jazda w terenie ich nie interesuje, a szukają po prostu, lekkiego roweru do jazdy na codzień, jak również wypraw poza miasto w weekend. Tutaj właśnie opisywana kategoria czuje się najlepiej.

Bardziej komfortowa geometria umożliwiająca znalezienie pozycji z wyprostowanymi plecami, opony zoptymalizowane do szybkiej jazdy po drodze asfaltowej, jak również umożliwiające pokonywanie bezdroży znajdują tutaj idealne zastosowanie. Ponadto na wstępie dostajemy rower lekki, pozbawiony czasami na wyrost osprzętu, który możemy sami doposażyć w wymagane akcesoria.

Ramy rowerów crossowych, są również przystosowane do montażu bagażników, sakw oraz stopek, dlatego tak często padają wyborem użytkowników szukających roweru uniwersalnego. Rowery te występują najczęściej z prostą kierownicą oraz amortyzacją z przodu. Dostępne są również w wariantach bardziej miejskich jak Trek FX, w nich znajdziemy sztywny widelec z przodu oraz opony zoptymalizowane do jazdy po asfalcie, jednak znacznie szersze niż w rowerze szosowym, mające na celu częściowo pełnić funkcję tłumiącą drgania.

Rower crossowy dla kogo?

Swobodnie możemy powiedzie, że dla osób nie do końca zdecydowanych czego oczekują po rowerze, a jednocześnie nie chcieliby się ograniczać w amatorskim użytkowaniu roweru. Jak już pisaliśmy rower crossowy to idealny wybór pomiędzy rowerem górskim a miejskim.

Ten pierwszy jak sama nazwa wskazuje, najlepiej czuje się w terenie, co wymusza zastosowanie specyficznej geometrii i tym samym bardziej agresywnej pozycji na rowerze. Rowery typowo miejskie natomiast stawiają jak łatwo się domyślić na komfortowe przemieszczenia się w ruchu miejskim, natomiast wjazd nimi nawet w lekki teren będzie wiązała się ze sporym dyskomfortem.

Dobór roweru crossowego

Rowery tej kategorii są bardzo uniwersalne, dlatego też producenci starają się wyposażyć je tak, aby bardziej je ukierunkowa. Jak widać na przykładzie modelu Trek Dual Sport, możemy go kupić w wersji podstawowej, pozbawionej dodatkowego wyposażenia i sami z czasem zdecydujemy co nam potrzebne i dokupimy.

Natomiast osoby, szukające kompletnie wyposażonego roweru zbliżonego wyglądem do roweru trekkingowego, jednak o pozycji nieco bardziej pochylonej niż ma to miejsce w trekkingu, mogą one sięgnąć po model Trek Dual Sport Equipped, gdzie od razu dostajemy wszystkie dodatkowe komponenty w postaci oświetlenia, bagażnika, błotników i stopki. Koleją grupę mogą stanowić osoby, które mieszkają w dużym mieście i wjazd w teren nie będzie ich codziennością, natomiast zależy im na szybkim przemieszczaniu się po drogach i ścieżkach rowerowych. Zapewne docenią oni, odnajdując się w kategorii fitness, model Trek FX wyposażony w sztywny widelec. Przy czym można go również kupić z pełnym wyposażeniem, podobnie jak crossowego brata. Więc jak widać, każdy znajdzie idealną opcję dla siebie.

Budowa rower crossowego

Rama - lekka i sztywna, wykonana z aluminium, posiadająca kąty dobrane w taki sposób, aby pozycja była komfortowa i nie doskwierała podczas dłużej jazdy. Rowery damskie posiadają obniżoną dolną rurę czyniąc wsiadanie na rower dużo łatwiejszym.

Koła - występują w rozmiarach 28", wzmacniane obręcze mają zapewnić bezawaryjną jazdę zarówno w warunkach miejskich, jak i podczas wypadów na leśne szlaki.

Opony - szersze niż w rowerach szosowych, najczęściej z bieżnikiem typu semi-slick, który zapewnia komfortową jazdę zarówno po asfalcie, jak i w lekkim terenie. Naturalnie do zastosowań typowo miejskich, można założyć gładszą i szerszą oponę, która będzie dodatkowo tłumić drgania pochodzące z drogi.  

Widelec - zdecydowanie częściej spotykany jest widelec amortyzowany, jednak w wariatach bardziej nastawionych na miasto montowane są widelce sztywne.

Hamulce - zdecydowanie popularniejsze są hamulce tarczowe, gwarantujące większą siłę hamownia i modulację, spotyka się rownież V-brake, jednak pomału stają się one niszowym rozwijaniem.

Siodełko - nastawione na komfort jazdy nawet bez spodenek z wkładką. Jest nieco szersze jednak nie na tyle, by powodować obtarcia podczas dłuższej jazdy. Ponadto miękka pianka lub wkładki żelowe, mają zagwarantować wygodę. 

Kierownica i chwyty - kierownica przeważnie jest prosta lub posiada lekkie gięcie, chwyty w zależności od modelu, mogą posiadać wypustki pod nadgarstek poprawiające ergonomię lub klasyczny okrągły kształt. 

Napęd - przeważnie zbudowane na bazie grup dedykowanych dla MTB, w zależności od modelu oraz przeznaczenia, spotkać możemy rozwiązania z jednym blatem z przodu, zwłaszcza w modelach nastawiony na jazdę po mieście. Warianty bardziej wszechstronne posiadają trzy blaty, gwarantuje to szerszy zakres przełożeń tak bardzo przydatny podczas wycieczek w teren.

Dobór rozmiaru

Rozmiar roweru crossowego należy dobierać w sposób analogiczny jak rowerów górskich. Punktem wyjścia powinien być nasz wzrost, następnie weryfikujemy czy potrafimy znaleźć prawidłową wysokość siodełka. Tutaj najlepiej zmierzyć długość wewnętrzną długość nogi, ponieważ w zależności o płci, proporcje ciała mogą się różnić. Dostępne rozmiary pokrywają szeroki zakres wzrostu, zatem nawet wysokie osoby nie powinny mieć z tym problemu. W przypadku, gdy jesteśmy na granicy rozmiarów, krótka przejażdżka pod sklepem powinna wskazać nam odpowiedni rozmiar. Ponadto jak zawsze należy mieć na uwadze, to jak się czujemy na wybranym rowerze crossowym i nie iść tutaj na żadne kompromisy.

Ładowanie...