Rowery Przełajowe TREK [year] - Sklep rowerowy GoodSport.pl

Rowery Przełajowe TREK

Rozmiar
Dostępność

Rowery przełajowe Trek zapewniają przewagę nad rywalami. W walce o zwycięstwo potrzebna jest siła, umiejętności i najlepszy rower. Skonstruowane tak, by zwyciężał nawet w najgorszych warunkach.

Rowery przełajowe

Cyklocross, CX lub po prostu przełaj zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Być może wynika to z faktu, że sam wyścig bardzo widowiskowy i dość kompaktowy do oglądania, a może, że ściganie odbywa się poza regularnym sezonem i często jest uzupełnieniem zimowej wyścigowej posuchy. Nie ma to większego znaczenia. Jedno jest jednak pewne, rowery przeznaczone do tej dyscypliny, jak mało które, nie znoszą kompromisów i podobieństwo na pierwszy rzut oka do rowerów szosowych jest tutaj kompletnie złudne.

Zanim przedstawimy typowe cechy roweru przełajowego, zasadne wydaje się przybliżyć samą dyscyplinę, gdyż nie jest ona wbrew pozorom ściganiem po lesie na rowerze podobnym do szosowego. Cechą najważniejszą wyróżniającą cyklocross jest to, że sezon zaczyna się wtedy, gdy kończy się pogoda i trwa przeważnie od września do lutego. Zatem jak widać, mówimy tutaj ewidentnie, a zwłaszcza dla naszego kraju, wilgotnych, chłodnych i często śnieżnych miesiącach. Takim też warunkom mają stawić czoła zawodnicy chcący zmierzyć się z trwającym około godziny wyścigiem. W wyznaczonym czasie mają oni za zadanie pokonać jak największą ilość razy wytyczoną przez organizatora pętlę.

Co więcej, na trasie będącej pętlą o niezbyt długim dystansie można spotkać przeszkody naturalne jak błoto, piach, strome zjazdy i ostre zakręty, jednak, organizatorzy, chcąc podkręcić atmosferę, umieszczają również przeszkody sztuczne w postaci progów lub uskoków, których pokonanie najczęściej wymagania zeskocznia z roweru. Wszystko to ma uczynić wyścig bardziej widowiskowym i interesującym dla zebranych kibiców. Niewielki dystans pętli zawodów ułatwia kibicom oglądanie sporego fragmentu trasy oraz obejście jej i znalezienie najbardziej widowiskowego fragmentu, ponadto długość wyścigu nie jest nazbyt wygórowana, dlatego też pomimo zimowej aury swobodnie widz jest w stanie dotrwać do końca całego widowiska.

Cechy typowe dla roweru przełajowego

Specyfika oraz pora roku, w których odbywają się zawody CX, mogłaby sugerować, że rowery będą jeździły na gruby oponach i będą przystosowane do znoszenia trudów trasy. W zasadzie taka myśl oddaje charakter przełajówek, jednak na pierwszy rzut oka bliżej im do szosy niż fatbike'ów idealnie nadających się do jazdy po śniegu. Pierwsza cecha rzucająca się w oczy i zdradzająca charakter roweru przeznaczonego do cyklocrossu to występujące w rozmiarze 28" szerokie maksymalnie do 33 mm opony terenowe. Jak łatwo się domyślić, potrzebują one odpowiedniej ilości miejsca w ramie oraz widelcu, które musi dodatkowo pomieścić błoto zbierające się na gumie podczas jazdy.

Ponadto do cech konstrukcyjnych należy zaliczyć większą bazę kół gwarantującą stabilność prowadzenia oraz geometrię nastawioną na dynamiczną zmianę pozycji i dostosowanie jej do występujących naprzemiennie podjazdów i zjazdów, jak również innych przeszkód napotykanych na trasie. Ponadto model Trek Boone posiada system IsoSpeed, mający za zadanie ograniczyć wibracje pochodzące z terenu, jednocześnie nie wpływając na dynamikę przyspieszenia i prowadzenia roweru. System ten rozdziela stałe połączenie rury górnej i podsiodłowej zastępując je przegubem i elementem elastomerowym. W ten sposób drgania powstające podczas jazdy są tłumione, a nam jedzie się wygodniej.

Sama konstrukcja ramy, będzie również wystawiona na znaczne przeciążenia podczas dynamicznych podjazdów oraz przeskakiwania kolejnych przeszkód napotykanych na trasie zawodów. Naturalnym wyborem wydają się tutaj włókna węglowe OCLV serii 600, łączące w sobie idealny stosunek masy do sztywności ramy. Wspominana już geometria, została zoptymalizowana pod kątem wymagań stawianych cyklocrossowi, przedni trójkąt ma na tyle dużo miejsca, aby można było swobodnie zarzucić rower na ramię, podczas wyścigów CX jest to częsta sytuacja zwłaszcza na podbiegach.

Powszechną praktyką w rowerach z tej kategorii jest stosowanie, podobnie jak w ma to miejsce w rowerach MTB, tylko jednej zębatki z przodu, oraz kasety o szerokim zakresie przełożeń. Jak łatwo wywnioskować, klasyczne hamulce stosowane w rowerach szosowych typu cantilever, mogą okazać się w zimowo-błotnych warunkach niewystarczające. Dlatego też oczywistym rozwiązaniem są hamulce tarczowe, znakomicie czujące się w warunkach wysokiej wilgotności, nadal zapewniając pełną moc i skuteczność hamowania.

Rower przełajowy dla kogo?

Mówiąc szczerze, są to rowery dedykowane raczej do wąskiej grupy ludzi, którzy po prostu chcą spróbować i praktykować, niecodzienną dyscyplinę, jaką jest cyklocross. Pozycja na nim jest zdecydowanie bardziej agresywna i nastawiona na efektywne pokonywanie terenu napotkanego podczas wyścigu. Geometria, jak i same rowery nastawione są na zupełnie inne użytkowanie niż ma to na przykład miejsce w rowerach gravelowych. Niemniej, należy mieć na uwadze, że bardziej agresywna pozycja, może być właśnie tym, czego szukamy i pomimo braku żyłki do ścigania, nadal rower przełajowy będzie dla nas idealnym wyborem i okaże się znakomitym narzędziem treningowym, bądź wycieczkowym.

Dobór roweru przełajowego

Rowery CX mają na tyle ukierunkowaną grupę odbiorców, że przeważnie wiedzą oni czego szukają. Niemniej warto zaznaczyć, że próżno szukać tutaj rowerów o geometrii zoptymalizowanej pod budowę ciała kobiet. Tutaj jedynym kryterium doboru roweru dla pań będzie rozmiar oraz dostosowanie go do preferencji samej użytkowniczki. Podczas poszukiwań, należy również zwrócić uwagę, czy dobrany przez producenta zakres przełożeń np. z jednym blatem z przodu będzie dla nas wystarczający i spełni wymagania. Ponadto warto pochylić się nieco więcej nad znalezieniem ramy, która będzie spełniała wszystkie wymagania jej przez nas stawiane.

Ostatecznie zdecydowanie łatwiej wymienić pozostałe komponenty niż sam rdzeń roweru. Firma Trek z modelem Boone doskonale odrobiła lekcję dotyczącą wymagań stawianych przełajówką. Znajdziemy w nim system IsoSpeed podnoszący komfort, stabilność i przewidywalność w terenie. Zastosowany materiał karbonowy OCLV Serii 600 pozwolił stworzyć lekką i bardzo sztywną konstrukcję idealną, aby dynamiczne przyspieszać i nie ciążyć podczas podbiegów z rowerem na ramieniu.

Mając na uwadze zacięcie wyścigowe, aerodynamiczne kształty rur zainspirowane sportowymi szosami Emodne zostały zachowane, gwarantując jeszcze większą szybkość. Ponadto detale takie jak estetyczne prowadzenie pancerzy i linek wewnątrz ramy, mają na celu zminimalizowane możliwości ich zabrudzenia, gwarantując precyzję działania przez cały czas wyścigu.

Budowa roweru cyclocross

  • Rama - posiadająca geometrię nastawioną na ściganie, jak również zoptymalizowana pod kątem wymagań stawianych wyścigom przełajowym. Wyżej umieszczony środek suportu oraz wypłaszczony kąt główki ramy, mają ułatwić pokonywanie przeszkód, a jednocześnie zapewnić stabilność prowadzenia. Wykona z najwyższej jakości materiałów, mających zagwarantować sztywność i wysoką dynamikę jazdy. Ponadto dodatkowa przestrzeń w przednim trójkącie ma zapewnić dość miejsca, aby łatwo zarzucić rower podczas podbiegów w trakcie wyścigu.
  • Koła - występujące w rozmiarze 28" oparte na sztywnych i mocnych obręczach, przystosowanych do szerszych opon, ponadto zbudowane na piastach dostosowanych do montażu hamulców tarczowych, jak również sztywnych osi. Wszystko to gwarantuje niezawodność oraz maksymalną sztywność i wydajność podczas ścigania.
  • Opony - posiadające agresywny bieżnik oraz szerokość maksymalnie do 33 mm (zgodnie z regulacjami UCI), dostosowane, aby sprostać surowym warunkom, w których przychodzi im pracować.
  • Hamulce - ze względu na zimowe, mokre i błotne warunki, jedynym sensownym i gwarantujący pewność działania są hamulce tarczowe, najczęściej hydrauliczne, ponieważ w skrajnych warunkach mechaniczne mogą okazać się niewystarczające.
  • Siodełko - lekkie, ukierunkowane na ściganie, komfort jest tu sprawą drugorzędną.
  • Kierownica i chwyty - klasyczny baranek, czasami posiadający wkładki pod owiją mające tłumić drgania, ponadto kierownica może być szersza niż w rowerach szosowych, mająca zapewnić łatwość prowadzanie w trudnym terenie.
  • Napęd - grupy dedykowane rowerom przełajowym nie są tutaj zaskoczeniem, specyfika wyścigu stawia wymagania rzadko spotykane w innych dyscyplinach kolarskich. Popularne rozwiązanie to tylko jedna zębatka z przodu, eliminującą, mogącą sprawiać problemy przerzutkę przednią, oraz kaseta o zakresie na tyle szerokim, aby zapewnić najwyższą dynamikę jazdy podczas wyścigu.

Rowery przełajowe Trek

Trek Boone to rower przełajowy z włókna węglowego, który powstał, by dominować na każdej trasie CX, nawet najbardziej znanych UCI. Opływowa i lekka rama z włókna węglowego ma wbudowany wygładzający trasę rozdzielacz IsoSpeed z tyłu oraz założone części, które sprawdzą się w każdych warunkach, takie jak napęd GRX, pochłaniającą wibracje kierownicę i mocny hamulec tarczowy zapewniający pewne hamowanie na nierównym, obfitującym w błoto terenie.

Ładowanie...