Rowery Gravel TREK [year] - Sklep rowerowy GoodSport.pl

Rowery Gravel TREK

Cena
Rozmiar
Dostępność

Rowery gravel Trek pozwalają Ci zjechać z asfaltu i eksplorować teren poza ubitymi szlakami. Gravele kochają szuter i lekki teren. Zabiorą Cię na wyprawę życia na żwirowe leśne drogi i kwieciste polne szlaki. Gravel sprawi, że pokochasz bikepacking i przygodę. 

Rowery gravel

Rowery gravel lub po prostu szutrówki, swoją nazwą idealnie opisują ich przeznaczenie. Stworzone, by pokonywać bezdroża, dukty leśne i drogi szutrowe. Na pierwszy rzut oka wyglądem przypominają rowery szosowe lub przełajowe, jednak jest to tylko wizualne podobieństwo. Zostały stworzone, aby zapewnić użytkownikowi zupełnie inne doznania z jazdy oraz stać się towarzyszami dalekich wypraw, nie tylko takich, do których prowadzi gładka asfaltowa droga.

Rower gravel damski i męski

Wszystkie ramy w gravelach nadają się zarówno dla pań, jak i panów, dlatego jedynym kryterium będzie tutaj dostępny rozmiar i kolor. Górna rura jest lekko opadająca w kierunku rury podsiodłowej, rozwiązanie takie ma zagwarantować bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, gdy musimy zeskoczyć z roweru. Ponadto podczas eksploracji bezdroży często zdarza się zatrzymać i sprawdzać dalszy kierunek jazdy, dzięki takiej konstrukcji ramy możemy spokojnie stanąć nad rowerem i sprawdzić mapę bądź nawigację.

Rowery gravel Trek

Trek Checkpoint to rower stworzony do przygód. Pojedziesz na rowerze po odległej drodze leśnej, po ścieżce rowerowej. Jest szybki, wygodny i jeździ gładko po każdej nawierzchni, a jego wszechstronna konstrukcja zapewnia, że na dwóch kółkach dotrzesz do wszystkich wymarzonych miejsc. 

Checkpoint SLR Stworzony, aby wygrywać. Zbudowany z ultralekkiego włókna węglowego OCLV Serii 700, z wygładzającym trasę IsoSpeed, wewnętrznym schowkiem i mocowaniami na bagaże.

Checkpoint SL Stworzony do eksplorowania. Zbudowany z lekkiego włókna węglowego OCLV Serii 500, z wygładzającym trasę IsoSpeed, wewnętrznym schowkiem, mnóstwem mocowań na bagaż i miejscem na sztycę regulowaną.

Checkpoint ALR Stworzony z myślą o przygodzie i użyteczności. Zbudowany z wytrzymałego Alpha Aluminium Serii 300 i wyposażony w mocowania na bagażnik, błotniki i torby.

Cechy charakterystyczne roweru gravel?

Pozornie możemy odnieść wrażenie, że gravele np. Trek Checkpoint są bardzo podobne do roweru szosowego bądź przełajowego. Jednak tak nie jest, są to przemyślane konstrukcje, mające na celu spełniać określoną funkcję i być zdecydowanie bardziej uniwersalne niż wymienione powyżej konstrukcje. Podstawową różnicą jest ilość miejsca na oponę zarówno w ramie, jak i w widelcu, często miejsca jest na tyle, że istnieje możliwość założenia węższej opony MTB w rozmiarze 29".

Następnym aspektem, trudniej zauważalnym gołym okiem jest geometria zapożyczona z szosówek endurance. Zoptymalizowana w taki sposób, aby znacząco podnieść komfort jazdy nawet na długich dystansach. Kolejną cechą mająca poprawić stabilność podczas jazdy po bezdrożach jest obniżony środek suportu, tym samym uzyskujemy obniżenie środka ciężkości.

Ten zabieg w połączeniu z większą bazą kół zdecydowanie ułatwia prowadzenie w terenie. Ostatnimi czasy, coraz więcej osób wykorzystuje gravele do jazdy turystycznej i wyprawowej. Dlatego też powszechne stają się dedykowane otwory montażowe pod dodatkowe koszyki na bidon, bagażniki itd. Naturalnie przy jeździe w terenie niezastąpione są hamulce tarczowe zapewniające wysoką skuteczność działania także w warunkach błotnych i deszczowych. Ponadto szersza kierownica, często z dodatkowo poszerzonym dolnym chwytem oraz szeroki zakres przełożeń z dwoma blatami z przodu, czynią z gravela prawdziwego króla żwirowych dróg. Cała konstrukcja toczy się na wzmacnianych odpornych na uszkodzenia obręczach oraz szerokich wyposażony w kładki antyprzebiciowe oponach z delikatnym bieżnikiem.

Rower Gravelowy dla kogo?

Naszym zdaniem to idealny wybór dla osób, żądnych przygód i lubiących eksplorować, które dodatkowo chcą poznać swoją okolicę z zupełnie innej perspektywy. Jazda leśnymi ścieżkami, drogami pożarowymi, polami umożliwia nam dotarcie do miejsc, gdzie na piechotę jest za daleko, natomiast rowerem szosowym przejazd nie byłby możliwy, natomiast rower górski mógłby okazać się na wyrost.

Ponadto są to rowery bardzo popularne wsród ludzi uprawiających bikepacking, czyli turystykę z bagażem przymocowanym bezpośrednio do roweru z wykorzystaniem dedykowanych do tego celu odpowiednich sakw i toreb. Ponadto dla osób preferujących klasyczne rozwiązania w ramie znajdziemy otwory do montażu bagażnika. W jednym i drugim przypadku rower gravelowy staje się idealnym narzędziem na wielodniowe wyprawy, z drugiej strony dzięki gładkim oponom jest on również świetnym rowerem na codzienne dojazdy do pracy. Jak zatem widać, jest to rower bardzo uniwersalny, a jednocześnie w żaden sposób nieaspirujący do tego, żeby być rowerem szosowym lub typowym MTB.

Budowa roweru gravelowego

Rama - zbliżona konstrukcyjnie do szosówek endurance takich jak Trek Domane, z komfortową geometrią przystosowaną do pokonywania długich dystansów, wyższa niż w rowerach szosowych główka ramy oraz nisko umieszczony środek suportu, mają zagwarantować stabilne prowadzenie w terenie i po drogach leśnych. Geometria jest mniej zwrotna niż ma to miejsce np. w ramach przełajowych. Przewidziano również miejsce na szeroką gravelową oponę, często jest go wystarczająco, aby zamontować wąską oponę dedykowaną do MTB. Na ramy szutrówek stosuje się wszystkie popularne materiały stal, aluminium oraz karbon, więc tylko od nas zależy na co się zdecydujemy.

Koła - mają sprostać niełatwym wyzwaniom i dzielnie znosić wszystkie wypady w teren, dlatego też stosowanie tutaj wzmacnianych obręczy nie jest zaskoczeniem, piasty dedykowane do hamulców tarczowych, najczęściej dostosowane pod grubsze osie, usztywniające całą konstrukcję.

Opony w rowerze gravelowym - szerokie, dedykowane gravelom bądź rowerom przełajowym, ponadto niektóre ramy mają na tyle dużo miejsca, że istnieje możliwość montażu węższych opon z rowerów górskich w rozmiarze 29".

Hamulce - mając na uwadze, że rowery te sporo czasu spędzają w terenie, jedynym słusznym wyborem okazują się hamulce tarczowe, najczęściej hydrauliczne, które będą działały w każdych warunkach i nawet podczas największej ulewy na zjeździe zatrzymają nas gdy będzie to konieczne.

Siodełko do roweru gravelowego - komfortowe gwarantujące wygodę podczas wielodniowych wyjazdów, jednak zdecydowanie bardziej zbliżone do siodełek sportowych, niż tych montowanych w rowerach miejskich

Kierownica i chwyty - gięta w tzw. baranka, przy czym zdecydowanie szersza niż w rowerze szosowym bądź przełajowym, ponadto dolny chwyt jest najczęściej dodatkowo gięty na zewnątrz, gwarantując jeszcze szerszy chwyt. W przypadku tych rowerów stosuje się owijkę, dobrym wyborem mogą być nieco te wykonane z grubszej pianki , dodatkowo tłumiące drgania.

Napęd w rowerze gravelowym - gravele posiadają dedykowane im grupy napędowe, jednak stosuje się też zapożyczenia grup z rowerów górskich. Najczęściej napęd składa się z dwóch blatów z przodu oraz kasety o szerokim zakresie przełożeń. Takie rozwiązanie pozwala swobodnie podjeżdżać nawet w stromym terenie z pełnym ekwipunkiem.

Dobór rozmiaru roweru gravelowego

Sposób podawania rozmiaru gravele zapożyczyły z rowerów szosowych i jest to podawanie długości rury podsiodłowej wyrażonej w centymetrach. Naturalnie każdy rozmiar odpowiada wzrostowi i sugerujemy zapoznać się z zaleceniami producenta w tym aspekcie. Niemniej zawsze warto przed zakupem przymierzyć się do wybranego roweru i sprawdzi, czy pozycja jest komfortowa i będzie przyjemna nawet podczas wielu godzin spędzonych za kierownicą.

Ładowanie...