
![Rowery Fatbike TREK [year] - Sklep rowerowy GoodSport.pl](https://goodsport.pl/c/78-category_default/fatbike.jpg)
Rowery Fatbike TREK
Rowery Fatbike Trek dzięki szerokim fat bike’owym oponom Twoja drogą ku następnej przygodzie może prowadzić przez każdy teren. Tyle gumy gwarantuje wyjątkową przyczepność i stabilność niezależnie od tego, gdzie trafisz.


- Dostawa 0 zł

Rowery fatbike
Gruba sprawa z rowerami typy fatbike związana jest, z faktem, że radzą sobie one w terenie, gdzie inne rowery zostają w tyle. Sypki piach czy śnieg nie stanowią dla niego najmniejszego problemu. Natomiast wrażenia z jazdy na ogromnych balonowych oponach zostają z użytkownikiem na długo i działają wręcz uzależniająco.
Fatbike, czyli po prostu rower na grubych, a właściwie bardzo grubych oponach, zdecydowanie rzucają się oczy. Stworzone głównie do jazdy po piasku i śniegu, gdzie czują się najlepiej. Zyskują coraz więcej fanów i zwolenników, również jako rowery wyprawowe i turystyczne. Zapewne wynika to z faktu, że z wyjątkiem jazdy po asfalcie pozwalają komfortowo pokonać wszelkie napotkane przeszkody.
Trek Farley
Rama stanowiąca serce całego roweru może być wykonana z aluminium lub włókna węglowego OCLV Mountain. Dostępny jest również model z tylną amortyzacją. Zostało w niej przewidziane miejsce na montaż sakw, regulowanej sztycy oraz dedykowanych błotników. Czyli wszystkiego, co niezbędne podczas pokonywania bezdroży.
Oczywiście szerokie opony wymagają miejsca na ich montaż. Dlatego tylny trójkąt został do tego przystosowany. Regulowany hak umożliwia przesunięcie osi tylnego koła. W zależności od pokonywanej trasy i preferencji możemy zwiększyć bazę kół, czyniąc rower bardziej stabilnym, bądź postawić na zwinność zmniejszając ją. Wewnętrznie poprowadzone pancerze pozytywnie wpływają na względy estetyczne. Ponadto minimalizują wpływ czynników atmosferycznych oraz zanieczyszczeń jak piach lub błoto. Co jest bardzo istotne podczas użytkowania fatbike niezależnie od pory roku i pogody.
Widelec oczywiście mieszczący grubą oponę oraz szerszą piastę przedniego koła. Przystosowany do montażu hamulców tarczowych, ponieważ żadne inne nie są przystosowane do bardzo szerokich obręczy. W celu obniżenia wagi wykonany jest z włókien węglowych OCLV.
Koła, bez których żaden fatbike nie byłby sobą. Zbudowane są na specjalnie stworzonych dla tej kategorii rowerów piastach. Tylna posiada aż 197 mm szerokości oraz sztywną oś 12 mm, przednia mierzy 150 mm i wyposażona jest w oś 15 mm. Szersze piasty są konieczne, aby możliwe było zaplecenie kół na bardzo szerokich przypominających na pierwszy rzut oka felgi motocyklowe obręczach.
Opony o szerokości 4,5 cala (około 11,5 cm !) i średnicy 27,5" posiadają przeważnie mało agresywny bieżnik. Jest on wystarczający, ponieważ, za znakomitą przyczepność i trakcję odpowiada niskie ciśnienie rzędu 0,3 do 0,7 bar. Gwarantuje ono, że opona wręcz pełznie w terenie niczym gąsienica w czołgu. Jak łatwo się domyślić, tak mała ilość powietrza w oponach, generuje ogromne opory toczenia na asfalcie. Niemniej nikt nie kupuje fatbike do jazdy po mieście...
Napęd stawiający na precyzję działania i proste rozwiązania. Zbudowany został na pojedynczej zębatce korby oraz dwunastorzędowej kasecie, zapewniającej szeroki zakres przełożeń. Bardzo przydatny podczas zdobywania kolejnych kilometrów bezdroży.
Hamulce hydrauliczne tarczowe, są jednym rozwiązaniem przystosowanym do montażu w fatbike. Bardzo szerokie obręcze eliminują możliwość zainstalowania systemów szczękowych. Ponadto jazda cały rok, wymusza bycie przygotowanym na wymagające warunki pogodowe. Jedynie hamulce tarczowe, są w stanie zagwarantować wysoką skuteczność hamowania w każdej sytuacji.
Regulowana sztyca znakomicie odnajduje się podczas wypraw. Możliwość opuszczenia siodełka w okamgnieniu przy pomocy manetki znajdującej się na kierownicy. Ułatwia manewrowanie na zjazdach i rozszerza zakres ruchu rowerzysty.
Rower fatbike - do czego i dla kogo
Ogromne, szerokie opony, napompowane do niskiego ciśnienia sprawiają wrażenie pełzania po podłożu. Początkowo, wymaga to przyzwyczajenia się do specyfiki prowadzania się fatbike. Skręcanie oraz inne manewry mogą sprawiać wrażenie wykonywanych przez rower z lekkim opóźnieniem i bezwładnością. Ponadto niskie ciśnienie bardzo nie lubi się z asfaltem. Znaczące opory tocznia generowane przez opony z łatwością doprowadzą nas do zadyszki. Jednak oczywiste jest to, że rowery te nie zostały stworzone do jazdy po mieście lub asfalcie.
Potencjał grubych opon ujawnia się podczas jazdy w terenie gdzie trakcja oraz tocznie się po korzeniach czy kamieniach, odbywa się gładko i przeszkody są wręcz wchłaniane. Największą frajdę fatbike daje nam podczas jazdy po piasku lub zimowych wypraw po śniegu. Gdzie duża powierzchnia kontaktu opony z podłożem zapobiega zapadaniu się roweru.
Wskocz na fatbike i pojedź, gdzie się koła potoczą, zapakuj sakwy, przytrocz je do roweru i zacznij podróż. Jednak inną niż zwykle, delektuj się każdą chwilą, zwiedzaj powoli, bądź gotowy na wszelkie przeciwności terenu. Hartuj swój charakter i zostań twardzielem jeżdżącym cały rok, niezależnie od tego, co dzieje się za oknem. Zamiast zimą jeździć na trenażerze w domowym zaciszu, lepiej wskoczyć na fatbike i pojechać, eksplorować lokalne lasy i góry. Delektuj się pięknem przyrody i poznaj okolicę z zupełnie innej perspektywy.
Wybierz się na grubą przygodę życia i odkryj świat na swój sposób!