Rowery górskie elektryczne TREK 2022 | sklep goodsport.pl

Rowery elektryczne górskie TREK

Cena
Rozmiar
Dostępność

Rowery górskie ze wspomaganiem elektrycznym dodają mocy Twoim nogom, jednocześnie zwiększając ilość zabawy. Pojedź dalej, szybciej, w inne miejsca niż zazwyczaj. Czerp więcej radości ze wszystkiego, co czyni kolarstwo górskie wyjątkowym.

E-MTB, góral elektryczny, rower górski elektryczny te słowa najczęściej padają podczas rozmów na temat rowerów ze wspomaganiem. To właśnie one najbardziej wyróżniają się na szlakach, drogach pożarowych i w mieście. Zdążyły wypracować sobie własną pozycję w branży i nie ma tutaj przypadku, coraz więcej klientów sięga właśnie po nie.

Uniwersalność górskich elektrycznych rowerów daje im niesamowitą przewagę nad innymi kategoriami. Największa bolączka rowerów na grubych, terenowych oponach, czyli opory toczenia, zostały skompensowane przez wspomaganie. Ponadto oferta modelowa od komfortowych do jazdy na co dzień po typowo sportowe konstrukcje, gwarantuje, że każdy dobierze coś dla siebie.

Rower elektryczny górski - co go wyróżnia?

E-MTB (ang. electric moutainbike) to po prostu elektryczny rower górski. Cechą charakterystyczną wyróżniającą, je na tle klasycznych konstrukcji są silnik i bateria. Schowana w najczęściej w dolnej rurze ramy, przez co jest ona grubsza. Ponadto często możemy zauważyć kontroler silnika i wyświetlacz zawierający najważniejsze parametry.

Silnik elektryczny odpowiada za ułatwianie nam jazdy. W największym uproszczeniu, gdy pedałujemy, generujemy moc napędzającą rower. Silnik ma za zadanie nam w tym pomóc, poprzez dodatkową moc, dostarczaną na przednią zębatkę. Sprawia to, że jazda jest łatwa i przyjemna.

Poziom wspomagania jest parametrem, który możemy zmieniać w zależności od warunków na szlaku lub drodze. Do wyboru przeważnie są trzy lub cztery tryby. Najlżejszy, będzie lekko wyczuwalny i da odczucia zbliżone do jazdy na klasycznym rowerze. Kolejny, już zdecydowanie bardziej ułatwi nam jazdę, zwłaszcza na podjazdach. Ostatni, najmocniejszy wygładzi każdy podjazd i w błyskawicznym tempie pozwoli nam dotrzeć do celu.

Bateria magazynuje energię potrzebną silnikowi do pracy. Jej pojemność wyrażona w Wh (watogodzinach) ma bezpośredni wpływ jak daleko i długo będziemy mogli jechać. Oczywiście poziom wspomagania, typ nawierzchni, wielkość przewyższenia będą miały, wpływ na ostateczny wynik. Optymalne rozwiązanie to bateria około 600 Wh. Zapewnia ona przebiegi około 40 do 50 kilometrów, przy zachowaniu rozsądnej wagi.

Waga, dodatkowy osprzęt roweru górskiego elektrycznego wpływają na jego masę. Nie należy się tym zanadto martwić. Nawet najlżejszy poziom wspomagania, rozwiązuje ten problem. Oczywiście w sytuacji, gdy musimy przenieść rower, możemy zdemontować baterię. Taki zabieg natychmiastowo odchudza nasz pojazd o kilka kilogramów.

Integracja dodatkowego wyposażenia, takiego jak oświetlenie jest kolejną zaletą ebike. Dostępne są rozwiązania, zasilane bezpośrednio z głównej baterii. Sterowanie oświetleniem odbywa się bez odrywania rąk z kierownicy, poprzez kontroler silnika, znajdujący się na kierownicy.

E-MTB poza cechami czyniącymi z niego elektryka, jest klasyczną konstrukcją. Naturalnie zastosowanie wymienionych powyżej elementów, niesie ze sobą pewne konsekwencje. Estetyczne ukrycie baterii w ramie wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Silnik większy niż klasyczne łożyska supportu, będzie miał wpływ na geometrię. Niemniej projektując rower, wszelkie problemy da się rozwiązać i stworzyć produkt spełniający wymagania klienta.

Najczęściej wybierane modele: Rail 5 2023, Rail 7 2023, Rail 9 2023

E-MTB - dla kogo?

Elektryczne rowery górskie obecnie stanowią tak uniwersalną kategorię, że śmiało możemy powiedzieć, iż każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie czy na co dzień, jeździmy rekreacyjnie czy się ścigamy. E-MTB może okazać się, doskonałym towarzyszem codziennych wycieczek, jak i idealnym narzędziem treningowym do szlifowania techniki np. podczas zjazdów.

Ebike górskie nastawione na jazdę rekreacyjną, skupiają w sobie, wszytko, aby była ona maksymalnie komfortowa i przyjemna. Geometria gwarantująca wygodną pozycję nawet podczas długich wycieczek. Mocny silnik firmy Bosch ma zapewnić, lekkość jazdy niezależnie od terenu. Spora bateria eliminuje zmartwienie związane z rozładowaniem się ogniwa i pozwala więcej czasu spędzić w wyższych trybach wspomagania. Ponadto możliwość zainstalowania bagażnika oraz stałych błotników czyni z tych rowerów idealne rowery wyprawowy w każdy teren, jak i na codzienną jazdę po mieście.

Konstrukcje z lżejszymi silnikami, znajdą uznanie osób nastawionych na bardziej sportową jazdę. Osoby regularnie trenujące, mogą wykorzystać je do jazdy regeneracyjnej po dużym wysiłku. Ponadto wykorzystując wspomaganie, mogą wykonać więcej powtórzeń w krótszym czasie, co idealnie sprawdzi się podczas trenowania sekcji zjazdowych. Ponadto są one idealnym wyborem, dla osób niemających czasu na regularne treningi. Natomiast na co dzień jeżdżą z grupą wytrenowanych, osób z mocną nogą, a pragną jechać z nimi równym tempem.

Rozwiązania stosowane w rowerach TREK

Bosch Performance CX

Niemiecki producent podzespołów samochodowych, na podstawie zebranych doświadczeń, już od wielu lat dostarcza rozwiązania dla rowerów elektrycznych. Obecnie najpopularniejsza jednostka Performance CX czwartej generacji. Jest konstrukcją montowaną centralnie, czyli w miejscu, gdzie są korby w rowerze. Oraz spełniającą wszelkie wymagania stawiane nowoczesnym silnikom w rowerach elektrycznych.

Parametry silnika oferują wszytko co potrzebne podczas jazdy na e-MTB. Moment obrotowy wielkości 85 Nm oraz poziom wspomagania do 340%. Mają zagwarantować, że nawet najbardziej strome podjazdy nie będą nam straszne. Sama konstrukcja w stosunku do tego, co oferuje, jest lekka, waży zaledwie 2,9 kg. Co jest bardzo dobrym wynikiem w tej klasie.

Baterie oferowane przez niemieckiego producenta, w górskich rowerach elektrycznych występują w trzech pojemnościach.

Bateria 500 Wh  -najmniejsza i najlżejsza w rodzinie. Idealnie sprawdzi się podczas krótszych wycieczek i jazdy po mieście. Jak również do rowerów o mniejszym rozmiarze ramy, gdzie ilość miejsca jest ograniczona. Waży około 2 900 g.
Bateria 625 Wh -idealny kompromis pomiędzy wagą a zasięgiem.  Najpopularniejsze ogniowo stosowane w rowerach e-MTB, pozwala pokonać dystans około 40-50 km podczas jazdy po górach. Waga około 3 600 g.

Bateria 750 Wh -znakomity wybór, dla osób pragnących podróżować całe dnie po górach. Zapas prądu starczy na pokonanie znacznych odległości, bez martwienia się o powrót do domu. Nieco wyższa waga około 4 300 g jest kompensowana, przez brak konieczności zabierania ładowarki, na dłuższe wycieczki.

Wyświetlacze, w tej kategorii mamy do wyboru również kilka wariantów, w zależności od stawianych im wymogów.

Purion -najprostszy wyświetlacz, przypominający liczniki rowerowe starszego typu. Pokazuje  wszystkie potrzebne informacje takie jak poziom baterii, tryb wspomagania, prędkość, zasięg. Ponadto umożliwia sterowanie oświetleniem. Jest montowany na kierownicy i posiada zintegrowane przyciski co zmiany trybów wspomagania.  

Kiox -wyposażony w kolorowy, mający więcej funkcji niż poprzednik ekran. Umożliwia bezprzewodowe połączenie z aplikacją na smartphone. Wyświetlane na ekranach informacje możemy konfigurować wg własnych preferencji. Oprócz podstawowych informacji może on pokazywać parametry takie jak generowana moc, tętno z opaski pulsometru, poziom wspomagania. Posiada również funkcję kluczyka. Bez zamontowanego kioxa, nie uruchomimy naszego ebike. Manetka na kierownicy połączona kablem pozwala sterować parametrami wspomagania i oświetleniem. Sam wyświetlacz możemy mieć zamontowany w widocznym miejscu na ramie lub kierownicy.

LED Remote -najnowszy zaawansowany kontroler firmy Bosch. Który jest w zasadzie samą manetką zamontowaną na kierownicy Może działać niezależnie i łączyć się z zewnętrznym wyświetlaczem Kiox 300 lub telefonem poprzez nową aplikację eBike Flow. Ta ostania pozwala na pełną kontrolę nad silnikiem. Włącznie z możliwością dostosowania parametrów takich jak poziom wspomagania. Sam w sobie za pomocną kolorowych diód LED pokazuje nam tryb wspomagania oraz poziom naładowania baterii.

Kiox 300 -kompatybilny z systemem smart i LED Remonte, wyświetlacz. Najbardziej zaawansowany, oferujący funkcję nawigacji oraz śledzenia aktywności i poziomu wytrenowania. Jest idealnym uzupełnieniem do LED Remonte. Wyświetla on wszelkie niezbędne podczas jazdy na e-MTB informacje oraz daje nam dostęp do dodatkowych funkcji całego systemu. Oczywiście poszczególne ekrany możemy dowolnie konfigurować według własnych preferencji.

Fazua silniki

Niemiecki producent silników, które w mają spełniać nieco inne założenia niż konstrukcja Bosch. Jest to rozwiązanie, które umożliwia, przekształcenie naszego elektrycznego rowerów górskiego w rower klasyczny.

Innowacyjność polega na innym podejściu do całego systemu. Jedyny element na stałe zintegrowany z ramą to przekładania mechaniczna. Spełnia ona również funkcję montażową dla korby i zastępuje łożyska supportu.

Bateria oraz silniki zamontowane obudowanie, schowane w dolnej rurze ramy. Mogą być całkowicie zdemontowane. Sam silnik zapewnia 55 Nm momentu obrotowego. Natomiast bateria o pojemności 250 Wh, ma wspierać nas przed 3 do 5 godziny jazdy. Cały system Fazua Eviation waży zaledwie 4,6 kg i według danych producenta możemy na nim przejechać dystans nawet do 70 km.

Sterowanie trzema trybami wspomagania odbywa się za pomocą minimalistycznej manetki z kierownicy. Ponadto możemy połączyć się z aplikacją w telefonie i sterować parametrami pracy silnika. Funkcję wyświetlacza może spełniać nasz komputer rowerowy np. firmy Garmin.

TQ

Najnowsza i najbardziej innowacyjna konstrukcja HPR 50, pochodząca z Bawarii. Stworzona w wyniku ścisłej współpracy firmy TQ i Trek. Kompletnie zmiana w podejściu do konstrukcji przekładni mechanicznej. Pozwoliło stworzyć najlżejszy i najmniejszy silnik na rynku. Jednocześnie udało się zachować wysoki poziom oferowanych parametrów wspomagania.

Sam silnik oparty na zmodyfikowanej przekładni falowej (ang. Harmonic Pin Ring technology stąd HPR). Umożliwił uzyskanie 50 Nm i 300 W mocy szczytowej, przy wadze zaledwie 1,85 kg. Co jest najlepszym wynikiem na runku.

Bateria wsuwana od dołu do ramy o pojemności 360 Wh ma wystarczyć na dwie do trzech godzin jady w ternie. Ponadto istnieje możliwość zainstalowania dodatkowej baterii w pojemności 160 Wh w miejsce bidonu.

Wyświetlacz o rozmiarze 2" jest estetycznie zintegrowany z ramą. Sterowanie silnikiem odbywa się za pomocą minimalistycznej manetki na kierownicy. Natomiast połączenie bezprzewodowe możemy zrealizować z wykorzystaniem Bluetooth lub ANT+. Dedykowana aplikacja Trek pozwala dostosować parametry takie jak moc, poziom wspomagania i szybkość reakcji silnika.

Szczegółowy opis silnika został dokonany na naszym blogu https://trekbielsko.pl/trek-fuel-exe/


Elektryczne rowery górskie TREK

Powerfly -posiada wszystko to, czego może oczekiwać użytkownik jeżdżący rekreacyjnie. Model ten będzie doskonałym wyborem, dla osób chcących zacząć jeździć w terenie. Sztywna rama o komfortowej pozycji i geometrii. Możliwość zamontowania dodatkowego wyposażenia. Ponadto mocny silnik Bosch i duża bateria, zagwarantują przyjemność z jazdy, niezależnie od nachylenia terenu.

Powerfly FS -dojazd do pracy lokalną ścieżką górską, codzienna jazda po mieście w celu załatwienia spraw, wypad na weekend pod namiot? W każdej z wymienionych opcji Powerfly FS czuje się jak ryba w wodzie. Amortyzacja z przodu i tyłu da nam maksymalny komfort jazdy w terenie. Silnik Bosch sprawi, że każdą drogę pokonamy dynamicznie i z lekkością. Natomiast geometria ramy zadba o nasze plecy i dobre samopoczucie.

Powerfly Equipped -oba powyższe modele można kupić w wersji w pełni wyposażonej w bagażnik, błotniki, stopkę i oświetlenie.

Trek E-caliber 2023 -można śmiało powiedzieć, że to maratończyk w kategorii górskich rowerów elektrycznych Trek. Gołym okiem widać jego korzenie XC i w takiej jeździe czuje się najlepiej. Agresywna geometria pozwala pokonywać podjazdy z łatwością, a osprzęt Fazua pomoże nam na tych najbardziej stromych. Jest to świetny sprzęt dla ludzi trenujących, jako rower do rozjazdu po trudnych treningach i zawodach. Jednak jego walory docenią również ludzie mający mniej czasu na regularne jeżdżenie, a pragną nadal zdobywać górskie szczyty i delektować się czasem spędzonym w terenie.

Trek Rail 2023 -jazda w terenie bez kompromisów, zarówno w górę, jak i w dół. Duży skok zawieszania, nowoczesna geometria, wygodna na podjazdach i przystosowana do zjazdów nawet w najtrudniejszych warunkach. Oparta na silniku Boscha konstrukcja zadowoli zarówno osoby jeżdżące agresywnie w terenie, jak i pragnące komfortowo eksplorować górskie bezdroża.

Trek Fuel EXe -najmłodszy w rodzicie rowerów górskich elektrycznych Treka. Konstrukcja oparta na systemie TQ umożliwiła stworzyć e-MTB o wadze ok. 19 kg. Rower idealnie łączy w sobie zalety elektryka i niską wagę klasycznych konstrukcji. Będzie idealnym wyborem dla osób lubiących jazdę Trail i Enduro, które potrzebują wsparcia na podjazdach lub chcą szybciej dostać się na szczyt. Zoptymalizowana do jazdy wiele godzin w siodle geometria, dostarczy moc wrażeń podczas jazdy w dół i świetną zabawę na podjazdach.

Budowa roweru elektrycznego

  • Rama -wykonana z aluminium lub kompozytów z włóknami węglowymi OCLV. Musi mieć miejsce na silnik oraz baterię, której estetyczne ukrycie, wymaga nieco grubszej dolnej rury. Ponadto geometria, w zależności od modelu ma być komfortowa lub sportowa. Niektóre konstrukcje mają miejsce na zintegrowany wyświetlacz od silnika.
  • Koła -muszące zmierzyć się z dłuższymi dystansami oraz wyższą wagą roweru. Najczęściej wzmacniane konstrukcje z aluminium bądź karbonu. Występują w rozmiarach zarówno 29" jak i 27,5".
  • Opony -najrozsądniejszy wybór to, te ze wzmacnianymi ściankami bocznymi. Istnieją modele dedykowane rowerom elektrycznym. Ich mieszanka gumy ma sprostać większej ilości pokonywanych kilometrów. Jak i dobry balans pomiędzy przyczepnością a zużyciem.
  • Hamulce -jedyny rozsądny wybór to hydrauliczne hamulce tarczowe. Jazda w terenie wymaga odpowiedniej siły hamowania w każdych warunkach.
  • Siodełko -podnoszące komfort podczas dłuższych niż na rowerze klasycznym wyjazdów. Najważniejsze, jednak to dobrać siodełko wygodne dla nas. Ponieważ jest to element bardzo indywidualny.
  • Napęd -rowery elektryczne górskie dzielą rozwiązania z klasycznymi. Należy mieć na uwadze, że pokonywane większe dystanse, jak również dodatkowa moc, mogą przyspieszać zużycie łańcucha i zębatek. Dlatego zalecamy, częstszą kontrolę i smarowanie.
  • Silnik i bateria -w zależności od producenta, silnik, może różnić się mocą, konstrukcją i rozmiarem. Baterie również mają różne pojemności uwarunkowane przeznaczeniem i producentem. Ponadto firma Trek stosuje bardzo wygodny sposób montażu baterii z boku ramy. Łatwy i szybki dostęp zabezpieczony kluczykiem, umożliwia zabranie ogniwa ze sobą w kilka sekund. Transport po demontażu ułatwia zintegrowana rączka.

Rowery elektryczne górskie- najważniejsze informacje

Trek Rail

To rower e-MTB na długie trasy w terenie dla wyczynowców, którzy szukają najtrudniejszego i najbardziej wyboistego terenu. Jest to nasz najbardziej wydajny elektryczny rower górski, a każdy model jest wyposażony w najnowszy kompaktowy i lekki silnik Bosch Performance CX, który zaspokoi apetyt na najbardziej niesamowite górskie przygody.

Trek Powerfly FS 2023

Powerfly to idealny elektryczny rower górski dla nowych rowerzystów, którzy szukają dającej mnóstwo radości maszyny na wejście w świat singletracku. Obfituje w sprawdzone rozwiązania Treka na szlaki, ale połączone z krótszym skokiem i wygodniejszą geometrią

Trek Powerfly Equipped 2023

Cała sprawność Powerfly z pełną gamą zintegrowanych akcesoriów potrzebnych na jazdę po lekkich szlakach lub na dojazdy do pracy, takich jak bagażnik, błotniki, lampki i inne. Dostępny w wersjach hardtail i full suspension.

Trek Powerfly 2023

Powerfly to gotowy na wszelkie przygody elektryczny rower górski z eleganckim napędem Bosch dodającym mocy podczas pedałowania. Z nim pojedziesz dalej i szybciej, pofruniesz pod trudne podjazdy i znajdziesz więcej radości na każdym szlaku. Każdy model wyposażony jest w wytrzymałe części, niezawodną elektronikę i gotowe na szlaki zawieszenie idealne na odkrywanie terenu.

Trek E-Caliber

Całkiem nowy E-Caliber to jak do tej pory najlżejszy rower elektryczny MTB firmy Trek z pełnym zawieszeniem. Ma apetyt na długie dystanse, zapewnia prędkość XC oraz właściwe zawieszenie i moc, aby zwiększyć wytrzymałość podczas intensywnych przejazdów wąskimi ścieżkami.

Ładowanie...