
Okulary / Gogle rowerowe
Okulary rowerowe ich oczywistą funkcją jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, z którymi możemy się spotkać podczas jazdy na rowerze. Pierwszym oczywistym jest światło słoneczne, silny wiatr oraz promieniowanie UV. Jednak należy mieć również na uwadze, owady, pył, błoto oraz gałęzie. Nawet najbardziej niepozornie wyglądające okulary, mogą uchronić nasze oczy, a tym samym często uratować cały wyjazd rowerowy. Dlatego też polecamy ten element stroju kolarskiego każdego od niedzielnego turysty po profesjonalnego kolarza. Dla osób szukających jeszcze lepszej ochrony oczu i dużo jeżdżących w terenie dobrym wyborem mogą okazać się gogle rowerowe.




























































- Nowy
Jakie okulary na rower wybrać?
Okulary na rower, aby spełniać założone funkcje, powinny dobrze przylegać do twarzy, ponadto to nie ograniczać pola widzenia. Jak zawsze kierujemy się zasadą, komfort jest najważniejszy. Najlepiej przymierzyć kilka modeli, różniących się wielkością szkieł, typem ramki, rozstawem zauszników. Przy czym warto przyjrzeć się bliżej modelom posiadającym regulowane bądź wymienne noski oraz zauszniki. Rozwiązanie takie pozwala jeszcze lepiej dopasować okulary do naszej głowy.
Najlepiej dobrane okulary na rower to takie, które zakładamy i zapominamy, że mamy je na sobie. Nawet najmniejszy dyskomfort jest nie akceptowalny, podczas dłuższej jazdy, będzie się on potęgował, aż w końcu stanie się nie do wytrzymania. Dlatego musi być wygodnie. Kolejnym kryterium na, które koniecznie musimy zwrócić uwagę podczas wyboru okularów, są szkła w nich zastosowane.
Obecnie wszystkie markowe produkty mają pełną ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Jako ciekawostkę możemy napisać, że stąd wziął się pomysł na nazwę firmy UVEX, czyli uv-ex = z wyłączeniem promieniowania UV. Kolejny parametr soczewek okularów to współczynnik przepuszczalności światła i możemy wyróżnić tutaj pięć kategorii. Im wyższa wartość wyrażona w procentach, tym więcej światła wpada do naszego oka, czyli okulary mają jaśniejsze szkła.
- S0 (kategoria zero) - przepuszczają od 80% do 100% światła, są przeważnie barwy białej lub żółtej, polecane do jazdy w warunkach słabego oświetlenia
- S1 (kategoria pierwsza) - przepuszczalność światła od 43% do 80%, barwy bursztynowej lub pomarańczowej, będą dobrym wyborem podczas pochmurnego dnia
- S2 (kategoria druga) - przepuszczalność światła od 18% do 43%, idealne do zastosowania w mieście, pokrywające dość szerokie pasmo, dobrze sprawdzą się w warunkach mało intensywnego światła słonecznego
- S3 (kategoria trzecia) - przepuszczają od 8% do 18% światła, stanowią najpopularniejszy wybór, zapewniają wystarczający komfort na otwartym nasłonecznionym terenie, jak i podczas wycieczek po lesie w słoneczny dzień
- S4 (kategoria czwarta) - przepuszczalność światła od 4% do 8%; bardzo mocno zaciemniające okulary, zalecane na warunki bardzo intensywnego słońca, polecane dla alpinistów
Na podstawie, powyżej klasyfikacji możemy zauważyć, że jeżeli szukamy jednej uniwersalnej pary okularów rowerowych na lato, to powinniśmy celować w szkła z kategorii S2 lub S3, w zależności od terenu, w którym jeździmy oraz jak nasze oczy znoszą światło słoneczne. Ciekawym rozwiązaniem znacząco podnoszącym funkcjonalność i spektrum zastosowań są okulary z wymiennymi szkłami. Producenci przeważnie dostarczają szkła w dwóch lub trzech różnych kategoriach przepuszczalności światła. Mając różne szkła do wyboru, sami możemy zdecydować, które będą idealne na daną pogodę.
Okulary na rower fotochromowe
Dla osób preferujących rozwiązania załóż i zapomnij idealnym rozwiązaniem, mogą okazać się okulary fotochromowe. Posiadają one szkła, które w zależności od panujących warunków oświetleniowych, same dostosowują ilość przepuszczanego światła, przeważnie działają w zakresie od S1 do S3. Okulary wyposażone w szkła fotochromowe są bardzo dobrym wyborem do uprawiania kolarstwa szosowego na zmienne warunki pogodowe, w warunkach leśnych również powinny sobie poradzi. Istotny jest też fakt, że okulary te nie działają w samochodzie, ponieważ szyby samochodowe pochłaniają promieniowanie UV konieczne do ich przyciemniania.
Okulary z polaryzacją
Gdy zakładamy zwykłe okulary przeciwsłoneczne, słonce nas mniej razi. Jednak nie eliminują one tego, co nas oślepia i zniekształca obraz najbardziej, czyli naturalnie powstających odblasków. Aby w pełni zrozumie, co daje polaryzacja, najlepiej w słoneczny dzień spojrzeć na taflę jeziora, wilgotny asfalt bądź karoserie samochodu. Od razu zobaczmy, że widoczne bez okularów refleksy i rozbłyski, znikają zaraz po założeniu okularów z polaryzacją. Wynika to z faktu, że otaczające nas światło odbija się od płaskich powierzchni w postaci pionowych i poziomych fal. Istotny jest fakt, że fale pionowe odpowiadają za widziany kolorowy i wyraźny obraz, poziome zaś nas oślepiają i to one tworzą widziane rozbłyski i refleksy. Szkła z polaryzacją przepuszczają tylko fale pionowe, czyniąc tym samym obraz bardziej wyraźny i mniej męczący dla oka.
Okulary szosowe
W tej grupie znajdziemy największa ilość modeli do wyboru we wszelkich możliwych konfiguracjach. Podstawowe wymaganie stawiane okularom szosowym to niska waga i maksymalny komfort. Wyścigi kolarskie wiążą się często z pokonywaniem znaczących dystansów z dużą prędkością w pełnym słońcu. Dlatego też tak ważne jest, aby przez cały ten czas okulary stabilnie chroniły jadącego w nich kolarza. Powszechnym wyborem wśród szosowców są okulary bezramkowe. Wyglądające często dość futurystycznie, okulary te poprzez możliwość maksymalizacji rozmiaru soczewek zapewniają bardzo dobrą izolację od czynników zewnętrznych i nie ograniczają pola widzenia.
Ponadto modne okulary ostatnio to modele z szybami panoramicznymi. Szyba taka przypomina rozmiarem, szybę z gogli i tworzy jedną całość, nie ma w niej podziału na soczewkę lewą i prawą. Ponownie ma to na celu wyeliminowanie wszelkich elementów, które mogłyby ograniczać pole widzenia. Na lato polecamy okulary szosowe nawet kategorii S4, a na pewno S3 długa jazda w pełnym słońcu na pewno będzie wymagała mocnego przyciemnienia szkieł. Również bardzo dobrym wyborem będą okulary fotochromowe, gdyż same dostosują się do zmiennych warunków oświetlania, które na pewno podczas wielu godzin jazdy na rowerze szosowym wystąpią.
Okulary do roweru górskiego MTB
Założenia tych okularów będą nieco inne i mocno zależne od tego, czy więcej czasu spędzamy w gęstym lesie, na nasłonecznionych szlakach i drogach pożarowych lub odkrytym terenie. Na pewno użytkownik okularów do MTB będzie szukał konstrukcji mniej odchudzonej niż ma to miejsce w okularach szosowych. Wynika to z ich przeznaczenia podczas jazdy w terenie, kontakt z gałęziami lub kamieniem spod opony jest czymś normalnym. Dlatego zdecydowanie powszechniejszym wyborem są okulary MTB z ramką pełną lub pół ramką dolną, lub górna. Takie rozwiązanie jest bardziej sztywne i odporne na ewentualne uderzenia. W przypadku wybieranego przyciemnienia szkieł to częstym wyborem są okulary S0 lub S1, pełniące w zasadzie funkcje tylko i wyłącznie ochronne, wybór ten jest powszechny u osób skupiających się głównie na zjeździe i enduro.
Niekiedy w lesie, nawet w słoneczny dzień może być bardzo ciemno, więc nawet lekko przyciemnione okulary, uniemożliwiają zobaczenie terenu przed nami, co może skutkować upadkiem. Do jazdy bardziej rekreacyjnej bądź w mniej zalesionym terenie polecamy szkła kategorii S2 lub S3, ochronią nasze oczy przed zmęczeniem intensywnym słońcem, jednocześnie zapewnią dobrą widoczność w cieniu. Coraz popularniejsze do MTB stają się okulary fotochromowe, producenci ciągle dopracowują tę technologię i obecnie zmiana stopnia zaciemniania, odbywa się stosunkowo szybko w porównaniu do modeli sprzed kilku lat, dlatego też podczas jazdy w lesie mogą okazać się one idealnym uniwersalnym wyborem. Ponadto niektórzy producenci jak np. okulary UVEX tworzą soczewki ze zintegrowanym filtrem kolor i kontrastu, zoptymalizowanym pod kątem zastosowania. Technologia COLORVISION OUTDOOR została dostosowana do zastosowań terenowych i jak podaje producent, zapewnia ona wyższy kontrast i więcej szczegółów, co z kolei poprawia percepcję głębi i tym samym ułatwia dostrzeżenie dziur, gruzu i niebezpieczeństw terenu.
Okulary korekcyjne na rower
Niektóre modele okularów rowerowych pozwalają dodatkowo wpiąć ramkę ze szkłami korekcyjnymi. Rozwiązanie to może być wygodne, jednak zapewne mocno uwarunkowane typem wady wzroku, którą posiadamy. Inne rozwiązanie to wykonanie szkieł korekcyjnych do wybranych ramek sportowych, niektórzy producenci oferują taką usługę, jednak ponownie będzie to mocno uwarunkowane typem wymaganych szkieł i budową oprawek. Mimo wszystko chyba najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie soczek korekcyjnych i dobór wygodnych okularów do odpowiedniego zastosowania.
Gogle rowerowe
Rozwiązanie mocno zaczerpnięte z motocrossu i często gogle z tej dyscypliny z powodzeniem są stosowane podczas jazdy na rowerze. Jest to rozwiązanie głównie wybierane w dyscyplinach skupionych na zjeździe takich jak downhill i enduro. Dobrze dobrane gogle nie powinny ograniczać pola widzenia, dając jednocześnie maksymalną ochronę przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Przylegający do twarzy miękki materiał, tworzy izolację od błota i kurzu. Natomiast często podwójna szyba zapobiegająca parowaniu w połączeniu z otaczającą ją grubszą niż w okularach ramką ochroni nas przed gałęziami i kamieniami. Gogle idealnie sprawdzą się podczas zjazdu, jednak na podjeździe mogą okazać się bezużyteczne, ponieważ ograniczona wentylacja może powodować ich parowanie, ponadto będzie w nich szalenie gorąco. Ze względu na zastosowanie przeważnie wybierane są szybki zupełnie przeźroczyste S0, czasami na trasach mocno nasłonecznionych przyciemniane.
Okulary gogle
Rozwiązaniem łączącym cechy okularów i gogli są okulary z gumką lub okulary gogle. W rozwiązaniu tego typu zastępujemy zauszniki paskiem podobnym jak w goglach, ale cieńszym, który zakładamy na głowę, ponadto do ramki dopinamy warstwę miękkiego materiału / gąbki. Całość zakładamy jak okulary, rozwiązanie takie ma wszystkie cechy gogli, dobrze izoluje od błota i pyłu, pasek stabilnie trzyma okulary na miejscu. Natomiast całe rozwiązanie jest mniejsze i zapewnia lepszą wentylację niż znacznie większe gogle.
Jak dbać o okulary sportowe?
Okulary te są zaprojektowane, aby znosić więcej niż klasyczne modele. Jednak jak wszystko mogą po czasie, zacząć nosić ślady użytkowania. Zwłaszcza tyczy się to szkieł w nich zastosowanych. Gdy dojdzie do mocnego zabrudzenia szkieł, polecamy, najpierw spłukać je czystą wodą w celu usunięcia dużych zabrudzeń. Później najlepiej użyć dedykowanych do czyszczenia okularów chusteczek lub preparatów bądź umyć je woda z mydłem i dobrze wypłukać.
Po wyschnięciu czyścimy suchą i czystą szmatką i gotowe. Same ramki myjemy wodą z mydłem w letniej wodzie. Takie zabiegi wydłużą żywotność naszych okularów i przyjemność z ich użytkowania. Ponadto na czas przechowywania i transportu polecamy używać dedykowanych futerałów, unikniemy wówczas przypadkowego uszkodzenia posiadanych okularów lub gogli.