
- -50%
Spodnie i szorty rowerowe stanowią element stroju kolarskiego, który znacząco może podnieść komfort jazdy na rowerze. Ich zoptymalizowany pod kątem pozycji na rowerze krój sprawia, że nawet wiele godzin w siodełku nie stanowi problemu, ponadto nieoceniona w takich warunkach staje się wkładka wszyta w spodenki rowerowe. Ponadto zastosowane szybkoschnące, przewiewne materiały, gwarantują najwyższy komfort nawet podczas całodniowych wycieczek.
W zależności od preferencji możemy szukać różnego rodzaju kroju spodenek kolarskich od dopasowanych, aerodynamicznych wyspecjalizowanych produktów, po luźne przypominające przeznaczone do użytku codziennego szorty pozbawione wkładki. Producenci posiadają również spodnie do zadań specjalnych, zarówno w wariantach zimowych, jak i wodoodporne, zatem jak widać, jest w czym wybierać.
Zakup spodni rowerowych jak zawsze należy zacząć od zdefiniowania odpowiednie dla nas rozmiaru. Jednak na poszukiwany rozmiar może również mieć wybrany krój spodenek. Ponieważ w przypadku obcisłych spodenek rowerowych, prawidłowe dopasowanie będzie kluczowe, gdy szukamy czegoś luźniejszego, pewne kompromisy będą do zaakceptowania. Niemniej najczęściej wyjściowym parametrem jest nasz rozmiar w pasie oraz budowa ciała. Przeważnie dobrym punktem wyjścia jest podanie rozmiaru spodni, jaki nosimy normalnie i weryfikowanie, w którym kierunku powinniśmy dalej podążać z rozmiarem. Komfort jest tutaj szalenie istotny, należy mieć na uwadze, że podczas jazdy na rowerze większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Dlatego, źle dobrane spodenki na rower, jak żadna inna część naszego stroju kolarskiego mogą skutkować obtarciami lub odparzeniami. Nawet najmniejszy dyskomfort nie może mieć miejsca. Jako że mówimy o spodenkach rowerowych, warto podczas ich mierzenia sprawdzić, jak się w nich czujemy, siedząc na siodełku.
Najważniejsze to taki, który nam będzie odpowiadał. Naturalnie, pewne kroje spodenek rowerowych zostały zaprojektowane, aby sprostać wymaganiom stawianym przez określone dyscypliny kolarstwa. Jednak jak długo nie jeździmy profesjonalnie, gdzie strój może zaważyć o przyjechaniu na metę ułamki sekund przed rywalami, możemy pozwolić sobie na pewną dowolność. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące kroje oraz ich sugerowane przeznaczenie.
Cechą charakterystyczną wyróżniającą spodenki szosowe jest ich dopasowanie do ciała. Takie rozwiązanie nie tylko ma za zadanie zmniejszenie oporów powietrza, ale też wyeliminowanie trzepotania materiału na wietrze. Ponadto dobrze przylegający materiał ułatwia odprowadzanie wilgoci oraz minimalizuje ryzyko obtarć. Kolejnym niezbędnym elementem w spodniach szosowych jest wkładka, której głównym zadaniem jest podniesienie komfortu podczas długiej i intensywnej jazdy. Dodatkowo zapewnia ona amortyzację, ułatwia odprowadzanie potu i zapobiega odparzeniom. Materiałem najczęściej wykorzystywanym jest lekka i przewiewna lycra. Najpopularniejszym i jednocześnie najwygodniejszym krojem spodek szosowych na długie dystanse, są spodenki rowerowe z szelkami. Szelki najczęściej wykonane są z przewiewnej siateczki, mają zapobiegać przemieszczaniu się spodenek na ciele, co mogłoby skutkować obtarciami, bądź innym dyskomfortem w czasie jazdy. Do wyboru najczęściej mamy trzy długości. Na gorące letnie dni, idealny będzie najkrótszy wariant kończący się nad kolanem. Wariant średni za kolano, idealnie sprawdzi się w okresie wiosennym i jesiennym. Dla zagorzałych kolarzy konieczny będzie również zakup długich spodni szosowych, które często są też lekko ocieplane, bądź mają z przodu materiał chroniący przed wiatrem.
Tutaj w zależności od tego, jaką dyscyplinę kolarstwa górskiej uprawia dany kolarz, po taki krój spodenek będzie sięgał. Zawodnicy startujący w maratonach i jeżdżący XC, zdecydowanie będą sięgali po produkty zbliżone do spodenek szosowych. Takie spodenki do jazdy górskiej również mają gwarantować maksymalny komfort na długich dystansach, ponadto dobrą wentylację i odprowadzanie wilgoci. Dlatego też dopasowane, przewiewne, wyposażone we wkładkę spodenki MTB z szelkami będą idealnym wyborem. Dla jeżdżących mniej profesjonalnie, a nadal szukających dobrze dopasowanych spodenek rowerowych, dobrym wyborem mogą być spodenki bez szelek.
Szorty na rower wyróżniają się przede wszystkim luźnym krojem. Wybierane przed ludzi jeżdżących rekreacyjnie bądź w enduro. Gdzie zalety płynące z dopasowania nie mają tak dużego znaczenia, a zdecydowanie bardziej doceniane są cechy takie jak np. kieszenie, czy możliwość założenie pod nie ochraniaczy kolan. Szorty MTB wykonane są z materiałów mających zagwarantować dobrą wentylację, szybko schnąć i być odporne na upadki. Istotny jest fakt, że materiały mogą być bardzo cienkie i przewiewne polecane na bardzo ciepłe dni lub nieco grubsze bardziej odporne na uszkodzenia podczas upadków. Ponadto często posiadają wstawki z materiałów o podwyższonej odporności na tarcie w miejscach najbardziej narażonych np. wewnętrznej części ud, która może wycierać się od siodełka. Jeżeli chodzi o występujące długości, to oczywiście występują modele krótkie dochodzące do kolana, następnie szorty MTB 3/4 za kolano i spodnie MTB długie. Te ostanie wbrew pozorom nie są spodami zimowymi, a dobrze wentylowanymi, często posiadającymi zapinane na suwak panele wentylacje, idealnie sprawdzające się w chłodniejsze dni, jednak często wybierane również przy dobrej pogodzie, zapewniając ochronę całych nóg. Wielu producentów spodni z tej kategorii, niezależnie od długości nogawki, mają możliwość wpięcia spodenek wewnętrznych. Są to zbliżone do wykonanych z lycry spodenek, jednak wyprodukowane ze znacznie lepiej oddychającego materiału, oczywiście ich integralną częścią jest kolokwialnie nazywany pampers, czyli wkładka.
Bliźniaczo podobne do spodni stosowanych w motocrossie i nie jest to przypadek. Często wyposażone w dodatkowe panele ochronne mają zagwarantować maksimum bezpieczeństwa nawet kosztem ograniczonej wentylacji, która podczas zjazdu jest wystarczająca, a na wyciągu nie stanowi dużego problemu. Występują w różnych długościach, jednak największą popularnością cieszą się wersje długie, pod które spokojnie zmieścimy ochraniacze, a same w sobie też stanowią dodatkową warstwę ochronną podczas upadku.
Oddzielną kategorię, przeważnie stosowane jako warstwa wewnętrzna do szortów MTB, są spodenki rowerowe ochronne. Jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w zintegrowane z nimi panele ochronne, najczęściej wypełnione żelem lub pianką elastyczną, utwardzającą się podczas upadku. Konstrukcja oparta na dopasowanym przewiewnym, siatkowym materiale, mają zagwarantować bezpieczeństwo, ale też komfort jazdy, no i co najważniejsze zmieścić się pod szorty zewnętrzne.
Jak to mawiają, nie ma złej pogody do jazdy tylko, brak odpowiedniego stroju na rower. Najwyraźniej producenci spodni na rower wzięli sobie to do serca i potraktowali te słowa bardzo poważnie. Dlatego też przeciwdeszczowe spodnie na rower do jazdy w terenie nie powinny nikogo zaskakiwać. Występujące w wariantach krótkich i długich. Wykonane w pełni z membranowego materiału wodoodpornego lub posiadające tylko wstawki w strategicznych z punktu widzenia jazdy na rowerze miejscach. Dla kolarzy, których sezon nigdy się nie kończy, zostały stworzone spodnie rowerowe zimowe. Występujące zarówno w wariantach szosowych, jak i MTB. Te pierwsze wyglądają w zasadzie jak długie getry z szelkami. Co je odróżnia to zastosowana dodatkowa warstwa materiału ocieplającego i zwłaszcza w części przedniej materiały chroniące przed wiatrem i deszczem. W przypadku spodni MTB również występują lekko ocieplane spodnie długie lub po prostu posiadające materiały chroniące przed wiatrem i wilgocią. Jazda w terenie zwłaszcza zimą jest wystarczająco rozgrzewająca i dlatego stosowanie dodatkowej warstwy ocieplającej jest zbędne.
Po jeździe najlepiej od razu je rozwiesić i zostawić do wyschnięcia, oczywiście, wtedy gdy nie wymagają prania. Ponadto stosujemy się do zaleceń producenta, dla danego materiału. Najlepiej stosować dedykowane do odzieży sportowej środki do prania, zwłaszcza gdy nasze spodenki posiadają impregnację lub membrany. Spodenki rowerowe z wkładką zalecamy prać po każdej jeździe, ze względów higienicznych. Ze względu na stosowane materiały syntetyczne, producenci przeważnie nie zalecają stosowania suszarek do ubrań. Jeżeli nasze spodenki na rower wyposażone są w panele ochronne i istnieje możliwość ich demontażu, zalecamy tego dokonać, ponieważ mogą one ulec uszkodzeniu w trakcie prania.