
- -28%
Skarpety rowerowe - Nie bez powodu każda dyscyplina sportu posiada dedykowane do niej skarpetki, pozornie błahy kawałek materiału, może sprawi, że kilka godzin w butach nie będzie stanowiło problemu, bądź będziemy mieli dość po kilkunastu minutach. Nie inaczej jest w przypadku skarpetek rowerowych, wykonane z technicznych materiałów ułatwiających odprowadzanie wilgoci i poprawiających wentylację. Ponadto mogące pełnić funkcję ochrony przed deszczem lub dodatkowych ochraniaczy goleni, zatem jak widać skarpetki kolarskie to nie tylko kolorowe dopełnienie naszego stroju, a jego poważny i często decydujący o naszym komforcie element.
Zapewne nie będzie dużym zaskoczeniem, jeżeli powiemy, że prawidłowo dopasowane do naszej stopy i takie, które się nam podobają. Oczywiście, cały czas mówimy o skarpetkach na rower, więc należy szukać rozwiązań, które będą się nadawały do jazdy na nim najlepiej. W zależności od preferencji i dyscypliny kolarskiej, którą uprawiamy, mamy do wyboru różne wysokości skarpet na rower, zakres sięga od zupełnie niskich tzw. stopek, po skarpety sięgające pod kolano. Podczas poszukiwań tych jedynych skarpetek rowerowych warto dokładnie zweryfikować materiał, z jakiego są wykonane, także obecność płaskich szwów jest koniecznością, inaczej nasz komfort zostanie znacząco zaburzony. Naturalnie na sam koniec zostaje wybór odpowiedniego koloru pasującego do pozostałych elementów naszego stroju lub samego roweru.
Podczas wielu godzin spędzanych na rowerze, nasze stopy narażone są na obtarcia i wilgoć powstającą na skutek pocenia się lub wody pochodzącej z kałuż, rzek lub deszczu. Dłuższa jazda w wilgotnych bądź mokrych skarpetkach wykonanych w większości z bawełny może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, dlatego też tak ważne jest, aby szukać produktów dedykowanych. Są one najczęściej wykonane z materiałów technicznych, które zostały zaprojektowane do tego, aby szybko schnąć i odprowadzać wilgoć.
Ponadto skarpetki kolarskiej posiadają spore obszary wykonane z cieńszego, przypominającego siatkę materiału, aby poprawić wentylację w bucie. Natomiast odpowiednio dobrana ilość tkaniny na piętach, śródstopiu i palcach, ma zagwarantować dodatkową amortyzację i zapobiegać powstawaniu przetarć.
Rosnąca popularność odzieży wykonanej z wełny merino, zawitała również do tej grupy. Skarpetki na rower wykonane z tego materiału charakteryzują się znakomitym poziomem komfortu termicznego, odprowadzaniem wilgoci oraz lekkością, dlatego też nie jest zaskakująca ich oferta u coraz większej grupy producentów. Mając na uwadze, środowisko, w jakim skarpetki mają spełniać swoje funkcje, stosowane są rozwiązania np. nici ze srebra mające poprawić właściwości antybakteryjne.
W zależności od pory roku i preferencji, kolarze szosowi, będą sięgać po dobrze przewiewne minimalistyczne skarpetki poniżej kostki lub sięgające wyżej mocniej zabudowane modele. Ponadto dopasowanie będzie grało tutaj szczególną rolę, aby transfer mocy był maksymalny, więc raczej mówimy tutaj o minimalnych ilościach materiału nawet w obszarze stopy i pięty. Taki zabieg sprawia też, że skarpetki takie, są bardzo dobrze wentylowane i z łatwością odprowadzają wilgoć. Ponadto, na chłodniejsze dni popularnym wyborem, mogą okazać się modele chroniące przed wiatrem, zwłaszcza w obszarze palców.
Oprócz standardowych kryteriów stawianych skarpetą na rower, czyli komfortu, dobrej wentylacji i materiałów oddychających. W tej kategorii dodatkowo będą dochodziły wymogi ochronne przed roślinnością i wszystkim, co możemy napotkać w terenie. Dlatego zdecydowanie częściej wybierane są modele nad kostkę z rozbudowanym ściągaczem zapobiegającym zsuwaniu się i przemieszczaniu podczas jazdy w terenie. Ponadto materiały zastosowane zwłaszcza w części wystającej powyżej buta, są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia.
Ich długość sięga najczęściej pod kolano. Głównym ich zadaniem jest poprawienie krążenia podczas wysiłku oraz przyspieszenie regeneracji po zakończonej aktywności. W profesjonalnym ściganiu są zabronione, jednak mogą znakomicie sprawdzić się podczas treningów oraz amatorskiej jazdy.
Osobną kategorię skarpetek rowerowych MTB stanowią modele wyposażone w ochraniacze. Ich długość sięga poniżej kolana, natomiast elastyczne, wszyte w materiał panele ochronne mają chronić nas podczas spotkania goleni z pedałem lub kamieniem. Ponadto często mają dodatkową ochronę kostki, więc raczej mogą być stosowane tylko z butami, które na to pozwalają i warto sprawdzić wcześniej, czy są dla nas wygodne. Naturalnie pomimo zastosowanych dobrze oddychających materiałów, będzie to znacznie cieplejsze rozwiązanie niż klasyczne modele.
Przeznaczone dla najbardziej zatwardziałych rowerzystów, którym żadna pogoda niestraszna. Wyposażone w membranę mają zagwarantować pełną wodoodporność zarówno w deszczu, jak i podczas jazdy w błocie. Występują w różnych wariantach długości. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że działają i sprawdzają się nawet w bardzo mokrych warunkach. Oczywiście ich oddychalność jest ograniczona, jednak w temperaturach i warunkach jesiennych sprawdzają się idealnie.
W zasadzie nie ma tutaj żadnych szczególnych wytycznych, poza tymi, które zaleca producent. Osobiście polecamy, unikać prania skarpetek rowerowych z odzieżą posiadającą rzepy. Lubią one się do nich przyczepić i może to skutkować ich mechaceniem bądź w skrajnym przypadku uszkodzeniem podczas odrywania.