
- -30%
Rękawiczki rowerowe to element stroju kolarskiego, bez którego większość rowerzystów czuje się naga. Zapewne wynika to z faktu, że nie tylko podnoszą one komfort jazdy i pewność chwytu, ale również stanowią ochronę podczas upadku. Szukając idealnego modelu dla siebie, należy rozważyć kilka czynników, czy preferujemy rękawiczki z długimi palcami, czy krótkie, mają być wyposażone we wkładki żelowe podnoszące wygodę, jaki poziom komfortu termicznego mają zagwarantowaną.
Ponadto warto mieć świadomość, że trudno o jedne uniwersalne rękawiczki całoroczne. Nasz poradnik krok po kroku poprowadzi Państwa po kategorii tych produktów, aby ostateczny wybór spełnił wszystkie stawiane wymagania.
Zanim zaczniemy szukać idealnego modelu rękawiczek na rower dla siebie, zasadne byłoby poznać potrzebny rozmiar. Należy mieć na uwadze, że rękawiczki rowerowe powinny dobrze przylegać do dłoni, aby nie ślizgały nam się na gripie i zapewniały pewny chwyt. Jednocześnie mają zapewnić swobodę ruchu, gdyż podczas jazdy będziemy obsługiwać hamulce i manetki przerzutek. Zakup wbrew pozorom nie musi być bardzo skomplikowany i często okazuje się, że nawet na odległość będzie banalnie prosty. Wystarczy dokonać pomiaru obwodu dłoni. W tym celu kładziemy ją na płaskiej powierzchni i z wykorzystaniem miarki krawieckiej bądź sznurka, mierzymy powyżej kciuka z jego pominięciem. Warto upewnić się, czy producent w swoich tabelach rozmiarów nie definiuje innego sposobu pomiarowego. Na podstawie wyniku w centymetrach dobieramy stosowny rozmiar rękawiczek rowerowych i voilà. Modele z długimi palcami powinny być dopasowane na całej długości palca i dochodzić do styku palca z dłonią.
Wielkich różnic pomiędzy rękawiczkami męskimi a damskimi szukać próżno. Zapewne najwięcej można doszukać się w kolorystyce. Naturalnie producenci w przypadku damskich rękawiczek rowerowych dostosowują ich krój i rozmiar do kształtu dłoni kobiet. Sporo modeli zwłaszcza tych przeznaczonych na chłodniejsze pory roku, jest traktowanych jako uniseks i jedynym parametrem będzie tutaj rozmiar.
Wbrew pozorom nie chodzi o naszą budowę anatomiczną, ale o typ rękawiczek. Wybór sprowadza się głównie do preferencji indywidualnych i stawianych im wymogów. Z naszego doświadczenia rękawiczki z krótkimi palcami, wybierane są częściej do jazdy po mieście, turystycznej i szosowej. Zapewne wynika to z faktu, że prawdopodobieństwo upadku jest mniejsze i ochrona palców nie jest aż tak ważna. Ponadto gwarantują one lepszą wentylację. Warto szukając rękawiczek krótkich, sprawdzi, czy ich zakładanie i ściąganie jest wygodne, niektórzy producenci stosują dodatkowe elementy ułatwiające te czynności. Rękawiczki z długimi palcami, pozornie mogą kojarzyć się z chłodniejszymi pora roku, nie jest to jednak reguła. Wybierane są one głównie w kolarstwie górskim i dyscyplinach grawitacyjnych.
Przy czym zawodnik jeżdżący maratony będzie szukał rękawiczek MTB, które będą przewiewne i lekkie, ponadto doceni antypoślizgowe elementy sylikonowe, poprawiające pewność chwytu podczas jazdy w trudnym terenie. Natomiast zjazdowiec, będzie dodatkowo wymagał od nich ochrony podczas upadku lub kontaktu z gałęziami drzew. Dlatego też takie rękawiczki do jazdy górskiej, mogą posiadać wstawki ochronne gumowe lub karbonowe, naturalnie wówczas wentylacja jest ograniczona.
Dotyczy to głównie rękawiczek z krótkimi palcami, warto upewnić się, że ich zakładanie i ściganie jest dla nas łatwe i przyjemne. Rękawiczki z rzepem zdecydowanie łatwiej się zakłada, jednak w błotnych warunkach rzep może zawieść. W dobie wszechobecnych ekranów dotykowych warto sprawdzi, czy wybrany model rękawiczek z długimi palcami umożliwia obsługę bez ich zdejmowania, jest to też bardzo ważna cecha dla rękawiczek zimowych! Powszechnym miłym akcentem jest dodatkowa warstwa materiału absorbującego wilgoć na zewnętrznej części kciuka przydatna do wytarcia potu lub nosa. Na bardzo ciepłe dni, warto wybrać materiały, które są przewiewne, łatwo odprowadzają wilgoć oraz szybko schną, gdyż często w upalne dni nasze dłonie będą się mocno poci.
W zasadzie nie ma tutaj żadnych specjalnych wymagań dotyczących tej części stroju kolarskiego. Zalecamy wysuszyć je po każdej jeździe, gdyż pozostawione wilgotne, zwinięte w kulkę rękawiczki rowerowe szybko nabiorą nieprzyjemnego zapachu i po czasie jego usunięcie może okazać się bardzo trudne. Parametry prania należy dobierać według zaleceń producenta i zastosowanych materiałów, to samo tyczy się stosowanych detergentów.
Jak już wiemy, wygodne rękawiczki rowerowe mają podnosić komfort podczas wypadów na rower. Co jednak kryje się pod tym pojęciem. Na pewno osoby, które po powrocie z roweru odczuwają bóle dłoni, docenią rękawiczki z wkładkami żelowymi na wewnętrznej stronie, przedstawicielem tej kategorii mogą być Twin Gel Bontrager Circuit. Odpowiednio rozmieszczone i zaprojektowane wypustki wypełnione żelem i / lub pianką żelową, mają za zadanie zmniejszyć ucisk, jak i redukować wstrząsy. Pozornie niewyczuwalne wibracje podczas długiej wycieczki mogą znacząco zmęczyć nasze dłonie.
Ponadto, gdy planujemy wielogodzinne wyprawy rowerowe, wkładki żelowe pomogą nam wyeliminować odciski. Jak to zwykle bywa, nie wszystko jest dla wszystkich i spora grupa użytkowników w ogóle nie bierze pod uwagę rękawiczek żelowych. Preferują oni rękawiczki z wnętrzem zupełnie gładkim, wyposażonym jedynie we wstawki sylikonowe poprawiające pewność chwytu zwłaszcza w mokrych warunkach. Rękawiczki bez wkładek pozwalają pewniej czuć rower i dają większą kontrolę. Naturalnie przy większych dystansach lub po długich zjazdach w górach odciski prędzej czy później mogą zacząć nam doskwiera.
Kategoria rękawiczek dziecięcych, również nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle modeli rękawiczek dla dorosłych. Naturalnie głównym czynnikiem je odróżniającym są mniejsze rozmiary, umożliwiające ich dopasowanie do dłoni dzieci. Kolorystyka, również ma zachęcać najmłodszych, dlatego też widniejące na nich wzory, będą nieco odmienne od tych na rękawiczkach dla dorosłych.
Na wstępie warto zaznaczy, że przy wyborze rękawiczek rowerowych zimowych, warto czasami wybrać je o rozmiar większe. Wówczas mamy możliwość zastosowania dodatkowej warstwy w postaci cienkich dopasowanych rękawiczek i dopiero na nie zakładamy właściwą, rękawiczkę rowerową ocieplaną. Jak łatwo się domyśli, nie ma jednego modelu uniwersalnego na każde warunki. Również uprawiana przez nas dyscyplina kolarstwa będzie mocno dyktować typ rękawiczek zimowych. Wynika to z faktu, że podczas jazdy na rowerze szosowym z dużą prędkością pod wiatr, nasze dłonie będą zdecydowanie łatwiej się wychładzały, niż podczas dynamicznej jazdy na rowerze górskim w lesie, gdzie jesteśmy osłonięci od wiatru i zdecydowanie bardziej pracujemy całym ciałem. Do tego wszystkiego dochodzi nasza własna termika organizmu oraz to jak szybko marzną nam dłonie. Dlatego sugerujemy dobrze przemyśleć wymagania stawiane rękawiczką na trudne warunki pogodowe.
Następnie przestudiować modele oferowane przez producenta oraz zastosowane w nich technologie i wybrać najbardziej odpowiednie. Przeważnie każdy producent posiada lekko ocieplane rękawiczki rowerowe na przejściowe pory roku. Czasem wystarcza tylko dodatnie membrany chroniącej przed wiatrem i już nasze dłonie odczują przyjemny komfort w niższych temperaturach. Rękawiczki rowerowe zimowe poza wodoodpornością oraz ochroną przed wiatrem, posiadają dodatkowo warstwę ocieplającą i mają one na celu utrzymać komfort dłoni nawet w mroźne dni. Sprawdzonym rozwiązaniem są rękawiczki z materiału softshell, membrana skutecznie chroni nas przed chłodem, przy zachowaniu dobrego czucia kierownicy roweru. Rękawiczki z tej grupy posiadają często dodatkowe elementy odblaskowe oraz wewnętrzna część dłoni jest mocniej gumowana / posiada więcej elementów silikonowych, gwarantujących pewny chwyt w mokrych zimowych warunkach.