Kaski rowerowe

Ludzie od dawna mieli świadomość, że ochrona głowy i znajdującego się niej mózgu będącego najbardziej złożonym organem w naszym ciele jest niezmiernie istotna. Początkowo kask chronił jednak tylko przed słońcem i lekkimi obtarciami, zranieniami i miał formę czapki skórzanej. Po czym formy ewoluowały jednak nadal nie dawały odpowiedniej ochrony. Dopiero w 1975 roku firma Bell Biker stworzyła pierwszy kask zbliżony konstrukcyjnie do obecnie stosowanych. W 1984 r. American National Standards Institute wprowadził normy dla kasków, co wymusiło podniesie jakości produkowanych wyrobów i wyeliminowało produkty odbiegające od standardów.

Kaski rowerowe 

Obecnie sprzedawane kaski rowerowe są konstrukcjami posiadającymi odpowiednie atesty i normy bezpieczeństwa. Pozornie prosta konstrukcja jest bardziej złożona niż mogłoby się wydawać, a producenci ciągle pracują nad poprawą bezpieczeństwa. Jednak w dużym uproszczeniu każdy kask rowerowy składa się z czterech podstawowych elementów. Skorupy zewnętrznej wykonanej z twardego materiału i to właśnie ona odpowiada, za estetykę kasku. Warstwa ochronna, najgęściej w formie zbliżonej do styropianu, jednak nie zawsze przykładem jest WaveCel od Bontrager. Wyściółki / wkładki mającej na celu poprawę komfortu oraz częściowo absorpcję potu. Pasków regulacyjnych wraz z zapięciem.

Mnogość rodzajów kasków rowerowych, jest przede wszystkim związana z różnicami w poszczególnych dyscyplinach kolarstwa i wymaganiom im stawianym. Oczywistym jest to, że dla kaskowi przeznaczonemu na rower szosowy będą postawione zupełnie inne wymagania niż do enduro.

Kask rowerowy dla dziecka

Dbanie o swoje bezpieczeństwo powinniśmy wpajać od najmłodszych lat. Zapewne dlatego producenci tworzą przeróżne wzory (zwierzątka, owady etc.) mające zachęcić najmłodszych użytkowników do noszenia kasku. Ważne aby kask dziecięcy był prawidłowo dobrany pod względem rozmiaru. Wraz z ochraniaczami powinien być nieodzownym elementem podczas nauki jazdy.

Kask do roweru miejskiego

Zdecydowanie ich zadanie to chronić nas podczas poruszania się w ruchu ulicznym. Najczęściej dłuższa cześć tylna ma lepiej osłonić potylicę, zintegrowany daszek osłonić nasz wzrok przed słońcem. Zdecydowanie stawia się tutaj mocno na dopasowanie do stroju nawet często eleganckiego w którym dojeżdżamy do pracy. Kompromisem może być wentylacja nieco gorsza niż w typowo sportowych produktach.

Kask orzeszek

Przypomina na pierwszy rut oka hełm wojskowy i w pewnym sensie jest to słuszne. Ma być bardzo wytrzymały, znajduje w końcu zastosowanie w dyscyplinach grawitacyjnych takich jak dirt, street czy BMX. Niestety pancerność wymaga ograniczenia liczby otworów wentylacyjnych.

Kask do roweru górskiego MTB

Zdecydowanie najbardziej uniwersalny kask, jeżeli ktoś szuka jednego rozwiązania do wszystkiego, naturalnie akceptując pewne kompromisy, to powinien sięgnąć po ten produkt. Swobodnie można go stosować do jazdy w terenie, szosie, mieście, turystycznie. Ogromny wybór produktów na rynku gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Różnorodność kolorów oraz wzorów zaspokoi nawet tych najbardziej wymagających. Kask rowerowy w swojej konstrukcji chroni górną część głowy i sięga przeważnie do połowy potylicy, chociaż coraz popularniejsze stają się konstrukcje zakrywające ją całą. Najczęściej są one wyposażone w daszek mający chronić nas przed słońcem. Jako, że w kategorii tej można już swobodnie startować na zawodach i używać ich profesjonalnie, waga i wentylacja stoją na bardzo dobrym poziomie.

Kask do roweru szosowego

Pozornie bardzo podobny do kasku mtb tylko bez daszka. Niemniej tutaj kluczowym czynnikiem jest waga i aerodynamika. Ich konstrukcja, jest zdecydowanie mniej wytrzymała i sztywna niż odpowiedników do jazdy w terenie. Naturalnie spełniają one również normy bezpieczeństwa, jednak nie są już tak uniwersalne jak poprzednicy. Dlatego też polecamy je głównie użytkownikom, którzy wiedzą czego chcą i potrafią zaakceptować pewne kompromisy.

Kask full face - zabudowany

Stylistyką przypominające kaski motocyklowe do jazdy w ternie. Przy czym w porównaniu do nich nieco lżejsze i lepiej wentylowane. Oczywiście w konstrukcji tego typu najważniejsze to maksymalna ochrona całej głowy. Jak można się domyślić kosztem wagi. Najczęściej wykorzystywane w kategorii downhill, gdzie kask na głowie mamy przez parę minut jazdy w dół, dlatego też, wyższa waga i gorsza wentylacja nie przeszkadzają tak bardzo. Ponadto w połączeniu z goglami kaski te stanowią naprawdę solidną ochronę.

Kask enduro

W tej kategorii możemy wyróżnić kaski stylizowane na mtb, jednak ze zdecydowanie bardziej rozbudowaną częścią potyliczną i czasami dodatkową ochroną skroni. Mówimy wtedy to „orzeszkach”. Są one zdecydowanie bardziej pancerne od kasku mtb i ciut gorzej wentylowane, często kompatybilne z goglami. Drugą kategorią są kaski typu full face do enduro, często spełniające downhillowe normy bezpieczeństwa. Posiadają one zdecydowanie bardziej ażurową konstrukcję znacznie obniżającą wagę i poprawiającą wentylację, tak potrzebną na podjazdach. W kategorii tej popularne są kaski typu 2w1 z odpinaną szczęką. Na czas podjazdu demontujemy część przednią, którą możemy schować do plecaka / nerki i cieszyć się lepszą wentylacją. Na czas zjazdu wracamy do w pełni zabudowanej konstrukcji dającej pełną ochronę.

Rozmiar kasku jaki wybrać?

Dobór kasku możemy zacząć już w domu. Podstawowym parametrem, który dobrze jest znać to obwód głowy. Pomiaru dokonujemy na wysokości gdzie kończy się kask, czyli ok 25 mm powyżej brwi oraz ok 15 mm nad uchem. Wynik w centymetrach da nam punkt wyjścia do dalszych działań.

Typy / Rodzaje kasków rowerowych

Kolejnym kryterium, które konieczne musimy wziąć pod uwagę jest dyscyplina kolarstwa którą uprawiamy. Naturalnie pewne kaski rowerowe jak na przykład mtb są w miarę uniwersalne, jednak jeżeli jeździmy tylko na szosie to po co akceptować kompromisy, skoro możemy wybrać produkt dedykowany?

Wybór firmy i modelu

Posiadając odpowiedzi na powyższe pytania, nastał czas na wybór samego modelu i przymiarki. Sporo firm specjalizuje się w produkcji kasków jak np. Uvex, IXS, Bell, TroyLeeDesing. Jednak producenci rowerów typu Trek posiadają swoje marki z akcesoriami (Bontrager) wśród których znajdziemy również ochraniacze głowy, które nie ustępują jakością i technologami w nich zastosowanymi. Dlatego też nie należy się ich bać i pomijać podczas dokonywania wyboru.

Dopasowanie kasku rowerowego

Niezaprzeczalnie najważniejszym czynnikiem przy dobrze kasku jest nasz komfort. Musi być wygodnie i kropka, nie powinniśmy akceptować żadnych kompromisów. Należy mieć na uwadze, że lekki ucisk podczas przymiarki będzie znacząco odczuwalny podczas dłuższej wycieczki. Może się też okazać, że kaski jednej czy drugiej firmy, niezależnie od modelu zupełnie nam nie będą „leżały” na głowie, natomiast innej już tak. Dobrze dobrany i wyregulowany kask powinien stabilnie siedzieć na głowie. Wystarczy nią mocniej potrząsnąć, żeby wiedzieć jak będzie się on zachowywał podczas jazdy, nie powinien się on przesuwać na głowie, minimalny ruch jest dopuszczalny.

Jeżeli planujemy jeździć w okularach bądź goglach, warto od razu sprawdzić czy kask rowerowy jest z nimi kompatybilny, oraz jak się czujemy w całym zestawie. Koniecznie należy zapoznać się z systemem regulacji, powinien on chodzić lekko i być dla nas intuicyjny w nastawach. Ostatecznie może się okazać, że będziemy z niego korzystać przy każdym założeniu kasku, dlatego też musi być to rozwiązanie przyjemne dla nas w obyciu. W modelach typu full face, czasami funkcję regulacji rozmiaru pełnią wypinane wkładki, boczne, wewnętrzne i tylne. Zasadniczo raz dopasowane nie wymagają zmiany. Warto jednak dopytać, czy firma oferuje je jako części zamienne, ponieważ zdarza się, że ulegają uszkodzeniu podczas prania bądź zgubieniu. Mając już wybrany typ kasku i dopasowany rozmiar, warto przemyśleć jeszcze kilka czynników, które będą wpływały na pozytywne wrażenia użytkowe.

Estetyka i kolorystyka

Zapewne wiele osób nie zwróci na to uwagi i ważniejsze jest dla niego bezpieczeństwo i komfort. Jednak jeżeli możemy powybrzydzać to czemu nie? Tutaj kryteria mogą być różne i każdy musi kierować się swoimi. Jedni muszą mieć wszystko pod kolor roweru, inni stroju kolarskiego, jeszcze inni wolą jasne, jaskrawe kolory chcąc poprawić swoją widoczność na drodze. Ile osób tyle opinii, zapewne dlatego też wybór na runku jest dość spory.

Wentylacja - wentylowane kaski rowerowe

Kluczowy dla niej będzie typ wybranego kasku, jednak różnice pomiędzy modelami też mogą być znaczące. Nie bez powodu konstruktorzy na etapie projektowania przeprowadzają symulacje przepływu powietrza, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Jeżeli chcemy czuć się komfortowo podczas długich wycieczek w ciepłe dni jest to czynnik, którego nie powinnyśmy zaniedbywać. Naturalnie w chłodniejsze dni może się okazać, że musimy sięgnąć po chusty lub ocieplacze głowy.

Waga

W skrócie im niższa tym lepsza. Jednak zawsze warto tutaj wziąć pod uwagę stosunek ochrony do wagi. Najlepiej nadal mieć na uwadze główne przeznaczanie kasku, niemniej często obrębie jednej dyscypliny różnice mogą być znaczące. Zwłaszcza jeżeli popatrzmy na topowe modele kasków, które wykorzystują materiały takie jak włókna węglowe.

Dodatki i akcesoria do kasków rowerowych

Producenci prześcigają się w walce o klienta i czynieniu swoich produktów jedynymi w swoim rodzaju. Często stosowanym dodatkiem są wkładki z siatką na owady, jeżeli dużo podróżujemy warto zaopatrzyć się w pokrowiec (niektórzy producenci dodają go od razu). Pewni producenci posiadają dedykowane do swoich kasków uchwyty do kamer sportowych, więc jeżeli jesteśmy fanem nagrać swojej jazdy, może to być ważny dodatek.

Technologie stosowane w kaskach rowerowych

Pozornie kask jest konstrukcją bardzo prostą, przy czym dla laików pewne informacje mogą być nie oczywiste. Ważnym też zaznaczania jest fakt, że każdy producent posiada swoje rozwiązania i warto dokładnie poczytać o czym dokładnie mowa. Jednak pewne rozwiązania ugruntowały swoją pozycję wśród producentów kasków.

  • In-mold – technologia polegająca na wtryśnięciu materiału wewnętrznego, (najczęściej polistyrenu, do zewnętrznej twardszej, kolorowej skorupy. Uzyskujemy w ten sposób zwartą konstrukcję o niższej wadze. Ponadto połączenie takie jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż klejenie.
  • MIPS (Multi-directional impact protection system) – jest to rozwiązanie, które zadebiutowało kilka lat temu. Jest to dodatkowy system ochrony stosowany w kaskach. Podstawowym założeniem jest ochrona podczas uderzeń głową pod kątem. Dodatkowa wkładka w kasku przylega do głowy, połączona jest ze skorupą kasku elastycznymi elementami, które umożliwią pewien zakres ruchu podczas upadku.
  • Fidllock – system magnetycznego zapięcia, znacznie podnoszący komfort zapinania kasku, jednocześnie uniemożlwiający samoistne rozpięcie się.
  • BOA® - system specjalnych linek poprowadzony wewnątrz kasku, umożliwiający lepsze dopasowanie jedną ręką z wykorzystaniem pokrętła znajdującego się z tyłu kasku.
  • Kaski z WaveCel – opatentowany system w kaskach Bontrager. Jest to materiał komórkowy, który podczas uderzenia odkształca się (zapada) pochłaniając energię uderzenia

Kiedy wymienić kask?

Producenci nie podają daty przydatności do użycia swoich kasków. Naturalnie należy pamiętać, że mówimy tutaj o naszym bezpieczeństwie, więc zdrowy rozsądek jest tu kluczowy. Na pewno należy co jakiś czas obejrzeć kask w poszukiwaniu wszelkich śladów zużycia itd. Same materiały podczas ekspozycji na czynniki atmosferyczne, pot, normalne użytkowane, ulegają zużyciu, dlatego też dobrą praktyką, gdy sporo jeździmy na rowerze jest wymienić kask raz na trzy lata.

Oczywistym wydaje się fakt, że koniecznie należy wymienić kask gdy spełni on swoją funkcję, czyli ochroni nasza głowę podczas upadku. Sytuacja wydaje się być oczywista, gdy podczas wypadku dojdzie do pęknięcia i tym samym zniszczenia – trzeba dokonać nowego zakupu. Jednak co w momencie gdy upadek był dość mocny, jednak nie doszło do widocznych uszkodzeń / pęknięć? Tutaj ponownie należy mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo i samemu ocenić sytuację. Konstrukcja kasku nawet jeżeli tego nie widać, mogła ulec nieodwracalnym zmianą i już nie będzie wstanie w pełnić swojej funkcji. Dlatego też dobra praktyka to po prostu wymienić kask na nowy.

Wielu producentów oferuję tzw. crash replacment sprzedając nam kolejny produkt w obniżonej cenie, gwarantując ponownie pełną ochronę.

Ładowanie...