Buty rowerowe

Cena
Kolor butów
Rozmiar butów

Wiele osób posiadających rower, nie widzi sensu zakupy dedykowanych butów na rower. Zapewne jeżdżąc okazjonalnie lub na weekendowe wycieczki mogą mieć rację i zwykły but sportowy wystarczy. Niemniej, jeżeli traktujemy ten sport nieco poważniej, dedykowane obuwie będzie sprawą konieczną. Oczywiście każda odmiana kolarstwa będzie stawiała mu inne wymagania. Co więcej, nie zawsze buty na rower będą posiadały bardzo sztywną podeszwę i kompletnie nie będą nadawały się do chodzenia.

Buty na rower

Ponadto, producenci obecnie skupiają się na zaspokojeniu potrzeb każdego klienta i często na pierwszy rzut oka but na rower będzie przypominał klasyczne obuwie. Jednak gdy przyjrzymy im się bliżej, okazuje się, że są to zaawansowane techniczne konstrukcje, mające na celu podniesie komfortu jazdy, jak również efektywności pedałowania. Kategorii butów jest kilka i każda z nich posiada ceny charakterystyczne. Postaramy się przybliżyć państwu każdą z nich, aby wybór stał się prostszy i w pełni zaspokoił założone oczekiwania.

Jakie buty na rower wybrać?

Sprawa jest banalnie prosta. Wygodne. W zasadzie to chyba uniwersalna zasada przy doborze każdego obuwia. Podobnie jak przy wyborze butów na co dzień, warto przymierzyć różne modele i sprawdzić kilku producentów. Każdego stopa jest inna i często nawet w buty tej samej firmy mogą kompletnie różnić się komfortem użytkowania. Kolejny punkt na mapie podejmowanych decyzji to sposób użytkowania – kolarz szosowy będzie szukał zupełnie innych cech niż turysta rowerowy. Ten pierwszy będzie oczekiwał sztywnego, dobrze dopasowanego, aerodynamicznego buta, natomiast drugi wygodnego, mniej usztywnionego i tym samym umożliwiającego chodzenie obuwia. Oczywiście czynnikiem, o którym nie możemy zapomnieć, są pedały, jakich używamy w rowerze.

W przypadku pedałów wpinanych konstrukcja buta wymaga specjalnego miejsca, w które mocujemy tzw. blok. W uproszczeniu jest to metalowy element przykręcany do podeszwy, który następnie wpinany jest w gniazdo w pedale. Rozłączenie odbywa się poprzez szarpnięcie nogi w bok, najczęściej na zewnątrz. W przypadku pedałów klasycznych sztywniejsza podeszwa, stworzona z odpowiedniej mieszanki gumy zapewni nam po pierwsze lepsze tłumienie wibracji, a także zwiększoną przyczepność na nierównościach. Istotnym faktem jest też to, że jeżeli obecnie mamy klasyczne pedały, a w przyszłości planujemy przesiadkę na wpinane, śmiało przy zakupie możemy od razu kupić buty dedykowane pod pedały SPD. Producenci w swoich butach stosują zaślepki, które dopiero po usunięciu dają możliwość montażu bloku.

Jakie cechy powinny posiadać buty na rower?

Tutaj odpowiemy klasycznym, to zależy, od sposobu użytkowania. Jednak na pewno każdy but powinien posiada, chociaż lekko usztywnioną podeszwę. Spód wykonany z materiału zapewniającego dobrą przyczepność. Mocowanie sznurówek, aby nie zaplątały się one w mechanizm korbowy podczas jazdy. Dobrą wentylację, gdyż na rowerze jeździmy głównie latem, więc jest to ważny czynnik. Miłym dodatkiem są membrany, czasami zdarza nam się wjechać w kałużę lub przez rzekę, wówczas zminimalizujemy wilgoć w bucie.

Buty turystyczne na rower/ na co dzień

Charakteryzują się lekko usztywnioną podeszwą i na pierwszy rzut oka mogą przypominać niskie buty do trekkingu. Co w znacznej mierze oddaje ich charakter. Ich dopasowanie jest nieco luźniejsze, najczęściej posiadają klasyczne sznurówki. W miarę komfortowo można w nich chodzi, należy jednak pamięta, że są to buty na rower, a nie w górskie wycieczki. Podeszwa wyposażona jest w dodatkowy materiał mający tłumić wibracje, co z kolei zmniejsza ból stóp po dniu jazdy. Wentylacja w nich stoi na dobrym poziomie, przy czym w chłodniejsze komfort termiczny również będzie zachowany. W tej właśnie kategorii najczęściej znajdźmy membrany, poprawiające wodoodporność. Jeżeli mielibyśmy wskazać uniwersalny but rowerowy, to zdecydowanie szukalibyśmy w tej kategorii.

Buty BMX / Dirt

Wyglądem przypominające trampki lub buty na deskorolkę i jest to słuszne skojarzenie. Tutaj najważniejsza jest podeszwa, płaska, wykonana często z bardzo miękkiej gumy gwarantującej maksimum przyczepności podczas wykonywania trików oraz lotów na hopkach. Zdecydowanie wentylacja stoi tutaj na gorszym poziome, jednak kosztem wytrzymałości. Buty te muszą sprostać upadkom, zahaczeniu o pedały z wystającymi pinami itd. Na pewno nadają się też swobodnie do chodzenia, jednak wspomniana miękka podeszwa będzie się szybko zużywa.

Buty rowerowe do MTB

W tej grupie znajdziemy modele bardziej turystyczne, jak również w pełni profesjonale buty sportowe. Tutaj już bardziej skupiamy się na sztywności podeszwy mającej na celu poprawę efektywności transferu energii z naszych nóg na napęd roweru. Buty z tej grupy będą już bardziej dopasowane, często wyposażone w klamry lub system BOA®. Ma to na celu lepsze opasanie butem naszej stopy, co z kolei zmniejsza straty energii podczas pedałowania. Większość butów MTB ma miejsce na bloki pod pedały wpinane oraz kolce w przedniej części. Mają one za zadanie ułatwić podchodzenie w terenie, zwłaszcza podczas wyścigów. Typowo sportowe modele posiadają podeszwy z włókna węglowego, co znacząco podnosi sztywność oraz pozwala zachować niską wagę. Wentylacja stoi na dobrym poziomie, zwłaszcza w modelach typowo sportowych.

Buty enduro i DH

Często łączą w sobie cechy butów MTB i BMX. Ponieważ w zależności o zastosowanych pedałów w rowerze, mogą zbliżać się wyglądem do jednych i drugich. Gdy w rowerze zainstalowane są pedały platformowe z pinami, wówczas naturalnym wyborem będą buty stylizowane na BMX. Jedyna różnica może polegać na tym, że sama podeszwa będzie nieco sztywniejsza, jednak nadal użyta guma, ma zapewnić maksimum przyczepności i będzie stosunkowo miękka. Jeżeli rower wyposażony jest w pedały wpinane (SPD), wówczas wybór nam się rozszerza.

Jeżeli się ścigamy i zależy nam na dynamice pedałowania, możemy korzystać z butów MTB, często użytkownicy wybierają obuwie z wyższą cholewką i dodatkową ochroną kostki. Niemniej, chyba najczęściej stosowanym obuwiem wśród jeźdźców enduro są buty w stylu BMX z miejscem na bloki. Ich podeszwy nie są, aż tak sztywne, jak w typowych butach MTB, umożliwiając chodzenie i nawet cały dzień w takich butach nie stanowi problemu. Zdecydowanie ten styl obuwia jest gorzej wentylowany, jednak daje większą ochronę podczas jazdy w dzikim terenie i często może uchronić nawet przed złamaniem palców u stopy przy uderzeniu w drzewo lub kamień.

Buty rowerowe szosowe

Tutaj wszystko skupia się na, maksymalnie wydajmy i dynamicznym pedałowaniu. Podeszwa jest bardzo sztywna i przystosowana do montażu bloków do pedałów typowo szosowych. Są one większe i zdecydowanie sztywniejsze, tutaj nie ma miejsca na kompromisy, żadne straty energii nie są akceptowane. Buty szosowe, są dopracowane niczym bolidy formuły 1. Najwyższej jakości materiały zastosowane zarówno na cholewkę buta, jak i samą podeszwę. Użyte materiały mają zapewnić użytkownikowi bardzo dobrą wentylację, ponadto szybko schnąć i odprowadzać wilgoć. Bardzo sztywna wykonana najczęściej z włókien węglowych podeszwa, czyni chodzenie uciążliwym, co tylko podkreśla przeznaczanie tego typu obuwia. Niektóre modele można wygrzewać w celu jeszcze lepszego dopasowania buta do naszej stopy, co tylko poprawią aerodynamikę i komfort wielogodzinnej jazdy. Sznurowane w systemie BOA® lub na klamry i rzepy.

Buty na rower -spinningowe

Buty zbliżone wyglądem do butów na siłownię. Wyposażone dodatkowo w miejsce na przykręcenie bloków. Zoptymalizowane kształtem pod kątem fitnessu, podeszwa wykonana w taki sposób, aby rozciągnie przed lub po zajęciach było komfortowe bez konieczności ich ściągania. Ponadto system sznurowania BOA® gwarantuje dopasowanie i odpowiednie trzymanie buta spinningowego podczas zajęć. Ponadto postawiono tutaj na bardzo lekkie i przewiewne materiały, aby zmaksymalizować odprowadzenie wilgoci. Przedstawiciele tej kategorii to buty Bontrager Cadence.

Akcesoria do butów na rower

Dobrze dobrane dodatki do naszego obuwia mogą okazać się równie istotne, jak samo obuwie.

Wkładki do butów rowerowych

Pozornie kawałek materiału w bucie, do którego przykuwa się niewielką uwagę. Jednak okazuje się, że poprawnie dobrana wkładka do butów może znacząco zmienić komfort ich użytkowania. Każdy posiada inną stopę i tzw. łuk, prawidłowe podparcie przekłada się nie tylko na efektywność pedałowanie, ale także może redukować ból, ucisk lub poczucie dyskomfortu, nie tylko stóp, ale też kolan. Ponadto pomagają one redukować drgania, gdyż stopa jest lepiej podparta i nacisk rozkłada się bardziej równomiernie.

Ochraniacze na buty rowerowe

Znajdują zastosowanie głównie w chłodniejsze dni i pory roku. W zależności od wybranego modelu mogą pełnić funkcję tylko ochrony przed wiatrem, co jest dość istotne w dobrze wentylowanych butach. Występują tutaj również warianty na same palce, ograniczające dostęp powietrza od czubka buta, natomiast nadal pozwalające zachować oddychalność reszcie obuwia. Nieco innym rozwiązaniem są opcje typowo zimowe, chroniące nie tylko przed wiatrem, ale też wodą i chłodem. Ochraniacze na buty dostępne są w różnych rozmiarach przeważnie pokrywających dwa do trzech rozmiarów obuwia. Stosuje się je również w mocno zabłoconych warunkach, wówczas po ich zdjęciu mamy suche i czyste obuwie, gotowe do dalszej jazdy.

Pokrowiec transportowy

Jeżeli często podróżujemy, a nasze buty nie należały do najtańszych, warto pomyśleć o dedykowanym pokrowcu na nie. Zapewnia on odpowiednią wentylację oraz uchroni obuwie przed przypadkowym uszkodzeniem i naszą pozostałą odzież przed ubrudzeniem. Ponadto zawsze łatwiej znaleźć pokrowiec niż dwa niezależnie wrzucone do samochodu / torby buty.

Jak dobrze dobrać obuwie rowerowe?

Najlepiej na etapie doboru obuwia rowerowego dokonać pomiaru swojej stopy, wiele sklepów oferuje taką usługę w cenie zakupionej pary butów. Pomiar taki pomoże nam określić nie tylko rozmiar buta i długość wkładki do butów rowerowych, ale także powie nam, jaką mamy szerokość stopy oraz jaka wkładka będzie dla nas najlepsza. Oczywiście, nie zawsze się da odwiedzić wyspecjalizowany sklep rowerowy i mało kto posiada w domu specjalne narzędzia pomiarowe. Wówczas dobrą praktyką pomiaru stopy jest, odrysowanie swojej stopy na kartce papieru i zmierzenie odległości od linii pięty do najdłuższego palca. Wynik ten określa długość potrzebnej wkładki i to właśnie tym wymiarem najlepiej się kierować przy zakupie butów na rower. Tak samo w prosty sposób, możemy zweryfikować kształt naszej stopy oraz tzw. łuku.

Wystarczy zamoczyć stopę w niewielkiej ilości wody i odbić ją na kartce najlepiej kolorowego papieru, aby odcisk był czytelniejszy. Następnie korzystając ze wzorców bądź po konsultacji, ze sprzedawcą dobrać odpowiednią wkładkę do butów rowerowych dla siebie. Pamiętajmy jednak, że teoria, teorią i może okazać się, że na papierze wszystko gra, a but jest dla nas niewygodny. Tutaj nie ma dyskusji, należy sięgnąć po inny model bądź producenta, gdyż niekomfortowe obuwie, może prowadzić do frustracji podczas wypadu na rower, a w skrajnym przypadku do kontuzji!

Jak dbać o buty rowerowe?

Dbanie o zakupione obuwie na rower może zdecydowanie przedłużyć jego żywotność, więc powinniśmy czynić to w miarę regularnie. Gdy buty są tylko zapylone lub lekko zabrudzone, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką lub gąbką. Mocno zabłocone myjemy ręcznie w misce lub wiadrze. Najpierw usuwamy wkładki i sznurówki lub luzujemy klamry / zapięcia. Zanurzamy buty w letniej wodzie z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Przy pomocy miękkiej szczotki szorujemy je delikatnie i dokładnie, uważając, aby nie uszkodzić zapięć. Dokładnie płuczemy w chłodnej wodzie. Na czas schnięcia wkładamy gazety lub ręczniki papierowe do środka. Nie zaleca się stosowania suszarek ani kładzenia ich w pobliżu źródeł ciepła. Zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta w kwestii czyszczenia i pielęgnacji posiadanych butów rowerowych. Ponadto na nieprzyjemne zapachy, polecamy specjalne dezodoranty do obuwia. Usuwają one nie tylko powstałe już zapachy, jak również eliminują powstawanie nowych.

Ładowanie...