Trenażer -zawody wygrywa się zimą!

Dobrze przepracowana zima, zaowocuje poprawą wyników w sezonie, jednak czy tylko zawodnicy powinni jeździć na trenażerze zimą?

Opublikowano: 2022-11-09Akcesoria, Sklep, Trenażery
Trenażer

Stało się! Jest i zostanie z nami co najmniej kilka miesięcy, czy nam się to podoba, czy nie. Pora roku, podczas której wychodząc do pracy, jest ciemno, wracamy i też jest ciemno… Co zatem robić? Może spróbować night ride? Może zwolnić się z pracy? Pójść na siłownię? Jak ogarnąć jazdę na rowerze, żeby być w formie na sezon? Jest na to sposób, co więcej pozwala utrzymać nutkę rywalizacji lub ułożyć plan treningowy! Tak mamy na myśli trenażer rowerowy.

Trenażer? Uwielbiam i nienawidzę!

Jeżdżę na rowerze, bo lubię być na świeżym powietrzu, obcować z górami i eksplorować nowe miejsca. Pewnie, rozumiemy, też mamy dokładnie tak samo. Jednak jest jeszcze coś. Każdy z nas zna uczucie, wyjścia na rower szosowy po dłuższej przerwie. Podjazdy są jakby bardziej strome, zmęczenie większe, a problemy ze złapaniem oddechu stają się codziennością. Może być jednak inaczej i na własnym przykładzie opiszemy Wam, że nie taki trenażer straszy, jak o nim mówią.

Trenażer dawniej kojarzył się tylko i wyłącznie z ludźmi trenującymi profesjonalnie i zawodnikami. Nic w tym dziwnego, długie godziny spędzone w pomieszczeniu i pedałowanie do ściany. Wiadomo, można zawsze zabić czas, oglądając seriale, filmy etc. jednak wiem z doświadczenia, że to się nie sprawdza na dłuższą metę. Dlatego nie będąc zawodnikiem i po prostu jeżdżąc amatorsko, nie znajdziesz motywacji, aby jeździć na trenażerze.

Trenażer garmin stacja
Zapraszamy do naszych sklepów, na stanowisko testowe Garmin!

Może być fajnie! Trenażer smart w połączeniu z aplikacjami do jazdy w wirtualnym świecie stanowi idealne rozwiązanie. Naturalnie nie jest to jazda na zewnątrz. Jednak zdecydowanie ułatwia wytrwanie w siodełku i sprawia, że czas mija zdecydowanie szybciej i ciągle coś się dzieje. Jednak po kolei, czym jest trenażer smart? Co to za aplikacje? Zostań z nami, a wszystkiego się dowiesz!

Trenażer -jak zacząć?

Od razu zaznaczamy, przedstawiamy Wam, zestaw, który naszym zdaniem jest optymalnym rozwiązaniem i pozwoli jeździć, trenować, ścigać się w świecie wirtualnym w komfortowy sposób. Są inne tańsze rozwiązania, jednak z doświadczenia wiemy, że na dłuższą metę się nie sprawdzają i ostatecznie i tak sięgniecie po interaktywny trenażer. Zatem do dzieła, lista zakupów poniżej:

 1. Trenażer smart
 2. Mata pod trenażer
 3. Podstawka pod przednie koło
 4. Subskrypcja aplikacji
 5. Wentylator i ręcznik
Trenażer jazda garmin
Tak to wygląda z perspektyw użytkownika.

Trenażer smart

W największym uproszczeniu jest to typ trenażera, który robi wszystko za nas. Łącząc się bezprzewodowo poprzez Bluetooth lub ANT+ z aplikacją symuluje zmiany terenu, zmieniając obciążenie. Niektóre modele, symulują nawet odcinki zjazdowe. Topowe modele jak Tacx Neo 2T potrafią nawet, odzwierciedlać nawierzchnię, po której jedziemy, generując wibracje o odpowiedniej częstotliwości.

Dodatkowy podział możemy dokonać, ze względu na sposób montażu roweru w urządzeniu. Możemy tutaj mówić o rozwiązaniach z oporem generowanym na oponę lub direct drive. W drugim przypadku kompletnie demontujemy koło i trenażer nam je zastępuje. Najbardziej zaawansowane rozwiązania, bazują właśnie na takiej konstrukcji. Po pierwsze są dużo cichsze, generują większy opór oraz stanowią stabilniejszą konstrukcję. Gdy chcemy w pełni z nich korzystać, potrzebują zasilania, ponieważ opór generowany jest poprzez elektromagnes.

Trenażer na oponę
Trenażer z oporem generowanym na dedykowaną oponę.

Trenażery smart mogą współpracować jednakowo z aplikacjami na telefon lub komputer. Wybierając komputer, najczęściej konieczne będzie dokupienie, anteny ANT+ aby ustanowić stabilne połączenie pomiędzy urządzeniami. Innym rozwiązaniem jest komunikacja z telefonem i udostępnienie jego ekranu na telewizor bezprzewodowo lub po kablu. Ponadto możemy połączyć się z naszym zegarkiem lub licznikiem firmy Garmin i aktywować jeden z planów treningowych dostępnych w urządzeniu, lub pojechać trasę zapisaną w urządzeniu.

Trenażer direct drive
Trenażer direct drive zastępuje tylne koło.

Mata do trenażera

Jazda w pomieszczeniu generuje ogromne ilości potu. Mata pod trenażer pozwala uchronić naszą podłogę przed ubrudzeniem / zalaniem potem i uszkodzeniem. Ponadto, tłumi drgania i wycisza całe urządzenie. Rozwiązań dostępnych na runku jest sporo, od bardzo grubych mat świetnie pochłaniających dźwięki po cienkie pełniące głównie funkcje ochronne.

Podstawka pod przednie koło

Ponieważ po zamontowaniu roweru w urządzeniu tył jest lekko uniesiony, konieczne jest wypoziomowanie go. W tym celu stosuje się podstawki pod przednie koło. Najprostsze, po prostu unoszą je, aby skompensować różnice. Jednak są też podstawki, obrotowe, umożliwiają one skręcanie kierownicą, co może się przydać podczas jazdy na niektórych wirtualnych trasach MTB w aplikacji Zwift. Trasy te, aby wiarygodniej oddać jazdę w terenie, wymagają skrętów kierownicą, dzięki temu nasz wirtualny odpowiednik jedzie w zadanym kierunku.

Podstawka obrotowa
Podstawka obrotowa pod przednim kołem.

Subskrypcja aplikacji

Niektórzy producenci posiadają swoje dedykowane aplikacje. Jednak osobiście polecamy korzystanie ze Zwift lub Rouvy. Czasami podczas zakupu urządzenia, dostajemy kod na darmową subskrypcję, aby móc się z zapoznać z możliwościami aplikacji. Obie mają swoje wady i zalety.

Zwift jest zdecydowanie popularniejszy, więc oferuje więcej funkcji, plany treningowe, wyścigi i ogromną liczbę użytkowników. Jednak niektórym użytkownikom nie podoba się forma animacji i poczucie grania w grę komputerową.

Zwift jazda
Zwift

Rouvy jest aplikacja, która zyskuje na popularności i liczba jej użytkowników ciągle rośnie. Oferuje bardzo podobną funkcjonalność, jednak przedstawiony świat, bazuje na rzeczywistych zdjęciach i nagraniach. Dlatego też odczucia z jazdy są jeszcze bardziej wiarygodne.

Polecamy, spróbować obu i zdecydować samemu co bardziej do Was przemawia. Niezależnie od wyboru, podczas jazdy trenażer na podstawie danych z aplikacji będzie zmieniał obciążenie w zależności czy jedziemy pod górę, czy w dół. Ponadto na bieżąco będziemy widzieć mijanych współzawodników, parametry takie jak generowana moc, prędkość oraz tętno.

Ciekawą alternatywą do klasycznej jazdy w aplikacji, są plany treningowe dostosowane do celu, który chcemy osiągnąć. Każda sekcja treningowa jest opisana i na ekranie na bieżąco wyświetlane są informacje co mamy robić. Ponadto trenażer sam dostosuje się do zadanych parametrów treningu. Jeżeli mamy jechać przez 20 sekund z mocą 300W, to trenażer sam ustawi wymaganą moc, nasze zadanie to tylko pedałować.

Zwift
Trening na dziś

Kolejne urozmaicenie, zwłaszcza dla tych lubiących rywalizację to wirtualne wyścigi. Możemy zapisać się do gotowego wydarzenia lub stworzyć własny. Ponadto możemy zapraszać znajomych do jazdy w grupie. Ci, którzy lubią sobie pogadać podczas jazdy, mogą skorzystać z czatu, na którym możemy pisać ze sobą lub podłączyć słuchawki, aby sobie rozmawiać ze sobą.

Wentylator i ręcznik

Wiatrak zmienia wszystko, serio! Po pierwsze mniej się grzejemy podczas jazdy, więc możemy jechać mocniej i dłużej. Ponadto daje złudne poczucie wiatru, więc mentalnie mamy wrażenie, że faktycznie jedziemy, bo czujemy wiatr we włosach. Naturalnie są dedykowane rozwiązania, które łączą się z naszym trenażerem i zmieniają siłę wiatru w zależności od obciążenia, ukształtowania terenu i generowanej mocy. Można również kupić klasyczny wiatrak i ustawić go przed sobą, osobiście polecam taki, który ma sterowanie na pilota, znacząco podnosi komfort użytkowania.

Żeby była jasność, nawet najmocniejszy wiatrak i otwarte okno nie wyeliminuje pocenia się. Dlatego polecamy mieć pod ręką ręcznik nie tylko po to, aby wytrzeć sobie twarz i głowę. Dodatkowo zabezpieczy on nasz rower przed kapiącym z nas potem, w tym celu możemy również kupić dedykowane ochraniacze ramy.

Trenażer jaki wybrać?

Przedstawiamy nasze trzy sugestie trenażerów direct drive, które z czystym sumieniem możemy polecić. W zależności od posiadanego budżetu oraz oczekiwanej mocy maksymalnej, dodatkowych funkcji, każdy znajdzie coś dla siebie!

trenazer-rowerowy-tacx-flux-s-smart
Tacx FLUX S Smart
 • Dokładność pomiaru do 3%
 • Max moc 1 500 W
 • Symulacja podjazdu do 10%
 • Koło zamachowe 7 kg
 • Łączność Bluetooth Smart® i protokołu ANT+® FE-C
 • Cena: 2 399 PLN
trenazer-jetblack-volt-smart
JetBlack Volt Smart
 • Dokładność pomiaru do 2,5%
 • Max moc 1 800 W
 • Koło zamachowe 4,7 kg
 • Łączność Bluetooth FTMS i ANT+
 • Jeden z cichszych trenażerów direct drive na rynku
 • Cena: 3 799 PLN
trenazer-tacx-neo-2t-smart
TACX NEO 2T SMART
 • Dokładność pomiar do 1%
 • Max moc 2 200 W
 • Symulacja podjazdu do 25%
 • „Wirtualne koło zamachowe” 32 zintegrowane magnesy neodymowe
 • Wprowadzenie trenażera w drgania symuluje jazdę na różnych nawierzchniach, takich jak kamień i żwir
 • Cena: 5399 PLN

Jeżeli macie nadal jakieś pytania, chcecie przetestować urządzenie przed zakupem? Zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych, gdzie przygotowane stanowisko testowe rozwieje wszelkie wątpliwości! Masz do nas za daleko? Zadzwoń, rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Udostępnij ten wpis

Podobne wpisy