Rower miasto/teren

Popularność rowerów w ostatnich latach jest na krzywej wznoszącej. Zapewne dlatego producenci starają się wypuszczać produkty coraz bardziej wyspecjalizowane w danej dziedzinie. Jednak nie każdy użytkownik potrzebuje dedykowanego roweru do jazdy w ściśle określonych warunkach. Co, jeżeli szuka on czegoś w miarę uniwersalnego zarówno na codzienne dojazdy do pracy, jak i weekendowe wypady w teren? Przedstawiamy kilka propozycji, które z czystym sumieniem możemy polecić.

Opublikowano: 2022-09-14Rowery

Gravel

Rowery te mające tyle samo zwolenników co przeciwników. Zapewne dlatego też rosnąca popularność rowerów tej kategorii nie jest przypadkowa. Ponieważ jeżeli na co dzień oczekujemy od roweru komfortu jazdy i szybkiego przemieszczania się po miejskiej aglomeracji. Natomiast w weekend zapuszczamy się w lokalne lasy i głównie podróżujemy po szutrowych, przygotowanych duktach. To nie ma lepszej opcji niż jeden z modeli Trek Checkpoint.

Rowery Checkpoint
Wycieczka za miasto to czysta przyjemność

Geometria rowerów gravelowych oraz szersze niż w rowerze szosowym opony. Gwarantują, że wjazd w teren będzie komfortowy i nawet na dłuższym dystansie spokojnie do wytrzymania. Dedykowane otwory montażowe pod błotniki montowane na stałe, dodatkowe bagażniki i sakwy. Czynią z tych rowerów naprawdę uniwersalne pojazdy. Ponadto ciągle rozwijający się rynek kompaktowych, montowanych bezpośrednio do roweru sakw przeznaczonych do bikepakingu. Rozszerzają tylko wszechstronność tej kategorii.

Sztywniak MTB

Przez lata górale ugruntowały sobie pozycję rowerów do wszystkiego. Ponadto popularyzacja rowerów z kołami 29″ tylko zwiększyła obszar zastosowań. Nadal, jeżeli poszukujemy wygodne roweru na co dzień, który wygodnie pozwoli dojechać nam do pracy i na zakupy. Ponadto zastosowana amortyzacja z przodu, zminimalizuje zmęczenie naszych rąk oraz ułatwi pokonywanie miejskich wertepów. Sztywne rowery górskie Trek Marli lub X-caliber idealnie sprostają naszym wymaganiom. Przystosowane są do montażu bagażników i błotników. Co z łatwością pozwala nam przekształcić je, w rowery wyprawowe.

Rowery MTB Marlin
Trek Marlin na miasto!

Rower górski pokazuje swoje prawdziwe oblicze w terenie. Komfortowa geometria oraz szeroki zakres przełożeń, z łatwością pozwala nam pokonywać podjazdy. Ponadto szersze opony zapewniają doskonałą trakcję zarówno w lekkim, jak i bardziej wymagającym terenie. Amortyzacja przednia pochłania wszelkie nierówności, czyniąc wycieczkę znacznie mniej męczącą dla górnych partii ciała. Polecamy osobom, które pragną eksplorować teren, a nie tylko jeździć po przygotowanych drogach.

Biwak
Wypad na biwak z rowerem MTB

Rowery elektryczne

Jest najlepszym wyborem uniwersalnym. Eliminuje największą bolączkę klasycznych rowerów górskich w mieście, czyli większych oporów toczenia. Silnik w rowerze elektrycznym daje nam ogromną przewagę podczas jazdy na asfalcie. Jest tylko jedno, ale, bardzo szybko osiągamy prędkość 25 km/h, powyżej której pozostają nam własne mięśnie. Jednak nadal na podjazdach i utrzymując odpowiednie tempo, jedziemy lekko i komfortowo. Nawet najlżejszy tryb wspomagania na dojeździe do pracy ułatwia nam jazdę na tyle, że nie potrzebujemy się przebierać tylko na czas jazdy. Natomiast do biura dojeżdżamy świeży i pachnący.

Powerfly FS
Wypad za miasto? Na elektryku bez problemu!

Natomiast w terenie… Tutaj zwłaszcza rowery z pełną amortyzacją takie jak Trek Powerfly FS lub Trek Rail pokazują swój pełny potencjał. Pokonywany teren wydaje się płaski, natomiast dostanie się na szczyt to czysta przyjemność. Po pierwsze znacząco skracamy czas jazdy potrzebny na zaplanowaną wycieczkę. Co z kolei przekłada się na więcej czasu na odpoczynek i cieszenie się widokami lub lokalnymi atrakcjami. Natomiast pokonywanie zjazdów jest łatwe dzięki większej masie i nisko osadzonemu środkowi ciężkości. Co pozytywnie przekłada się na lepszą trakcję roweru oraz jego prowadzenie.

Udostępnij ten wpis

Podobne wpisy

  • Opublikowano: 2023-02-02eBike, Enduro, Rowery, Sklep

    Trek Rail 2023 Gen4, czyli krótka historia o tym, jak idealny rower elektryczny stał się jeszcze lepszy. Dowiedz się co nowego!

  • Opublikowano: 2022-10-31eBike, Rowery, Sklep

    Poszukiwania górskiego elektrycznego roweru elektrycznego w obecnych czasach to nie lada wyzwanie. Na szczęście Trek obecnie posiada rowery, skrojone na miarę! Zapraszamy do przeglądu rynku.