Rodzaje rowerów szosowych

Myśląc o rowerze szosowym od razu mamy przed oczami wielkie wyścigi i kolarzy, którzy wylewają siódme poty, podczas wielogodzinnej rywalizacji. Jednak mają one też drugie oblicze, łagodniejsze i spokojniejsze. Wręcz ciśnie się na usta słowo... rekreacyjne. Zapraszamy do krótkiego przeglądu oferty rowerów szosowych Trek oraz ich cech charakterystycznych.

Opublikowano: 2022-09-03Rowery

Rowery szutrowe

Gravel, bo tak przyjęło się na nie mówić w potocznym języku. To nic innego jak szosy przystosowane do jazdy po szutrze. Tak, dokładnie! Co ciekawe w ostatnich latach ich popularność eksplodowała i większość osób posiada je w swojej stajni. Co je wyróżnia? Zdecydowanie szersze opony i kierownica, ponadto geometria gwarantująca komfortowe podróżowanie po bezdrożach przez wiele kilometrów. Naturalnie mocne koła oraz hamulce tarczowe nikogo tutaj nie dziwią. Są one idealnym wyborem dla osób używających roweru na co dzień w mieście, na dojazdy do pracy. Jednocześnie nieznoszących kompromisów i pragnących komfortowo w weekend wybrać się nad pobliskie jezioro lub zapakować sakwy i pojechać w nieznane.

Szosy Checkpoint
Checkpoint żadne drogi mu niestraszne!

Rowery Przełajowe

Często postrzegane są jako szosy w teren. Jednak zostały one stworzone w określonym celu i mają cechy wyróżniające je na tle innych rowerów szosowych. Podstawa różnica wynika, z ich przeznaczenia. Sezon wyścigów przełajowych trwa w okresie od jesieni do wiosny. Jeździ się głównie w warunkach mokrych i błotnych. Zatem miejsce w ramie musi pozwalać na montaż szerokich opon, czasami nawet z rowerów górskich. Oczywiście geometria została przystosowana do ścigania się i dynamicznej zmiany pozycji na zjazdach i podjazdach. Ciekawym rozwiązaniem w ich konstrukcji jest większa ilość miejsca w przednim trójkącie ramy, bardzo przydatne podczas podbiegania z rowerem na ramieniu. Polecamy, wszystkim planującym spędzić aktywnie okres zimowy lub powalczyć z własnymi słabościami i zimowym leniem.

Szosy Boone6Disc
Błoto to jego chleb powszedni

Szosy komfortowe

Kolejną grupę stanowią rowery szosowe z zacięciem turystycznym. Ok, przecież to robią gravele. W znacznym stopniu tak jednak istnieje spora grupa ludzi, którzy w teren wjeżdżać kompletnie nie planują. Natomiast pragną pokonywać długie dystanse po asfaltowych drogach w komfortowy sposób. A opony w szutrówkach są dla nich za szerokie i tworzą zbyt duże opory tocznia. Wówczas opisywana kategoria szosówek nadaje się idealnie. Gwarantujące pozycję o bardziej wyprostowanych plecach, udogodnienia jak IsoSpeed tłumiące drgania. Oraz szersze niż w klasycznej szosie opony. Wszystko po to, aby każdy wypad kończył się z uśmiechem na twarzy i sprawiał czystą przyjemność.

Szosy Domane
Poznawaj okolicę z przyjaciółmi

Szosy sportowe i aero

Te kategorie szosówek, zdecydowanie są przeznaczone dla ludzi, którzy wiedzą, czego chcą. Zatem jeżeli pragniesz przekraczać kolejne granice swoich możliwości. Walczyć o sekundy na podjazdach i składać się w aerodynamicznej pozycji na zjazdach. Cenisz sobie niską wagę i ultra sztywną konstrukcję, nawet kosztem nieco niższego komfortu. Trek Emonda lub Trek Madone będą idealnym wyborem. Zaawansowane rozwiązania technologiczne, najwyższej klasy zastosowane materiały. Komponenty oraz profile rur w ramie zmniejszające opory powietrza. Sprawiają, że od razu obudzi się w tobie duch rywalizacji i zapragniesz pokonywać nie tylko pędzący czas, ale też własne słabości.

Szosy Madone
Wyścigówka z najwyższej półki
Udostępnij ten wpis

Podobne wpisy

  • Opublikowano: 2023-02-02eBike, Enduro, Rowery, Sklep

    Trek Rail 2023 Gen4, czyli krótka historia o tym, jak idealny rower elektryczny stał się jeszcze lepszy. Dowiedz się co nowego!

  • Opublikowano: 2022-10-31eBike, Rowery, Sklep

    Poszukiwania górskiego elektrycznego roweru elektrycznego w obecnych czasach to nie lada wyzwanie. Na szczęście Trek obecnie posiada rowery, skrojone na miarę! Zapraszamy do przeglądu rynku.