Rodzaje klasycznych rowerów MTB

Górale to mieszkańcy terenów górskich, to także potoczna nazwa rowerów przeznaczonych do jazdy w terenie. Obecnie sprawy nie mają się tak prosto. Już nawet niewielkie różnice w ilości dostępnego skoku zawieszenia, tworzą nową kategorię rowerów. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Jakie są różnice? Zapraszamy do naszego przewodnika po rowerowym świecie MTB.

Opublikowano: 2022-08-23Rowery

Rowery MTB Cross Country

Rowery MTB stanowiące najbardziej podstawową grupę jednak o szalenie szerokich możliwościach.

Tutaj znajdziemy podstawowe modele, idealnie wpisujące się w wymagania początkujących i korzystających z roweru okazjonalnie użytkowników. Idealnym przykład stanowią modele wyposażone w sztywną ramę o komfortowej geometrii modele Trek Marlin i X-Caliber 2023. Które dzięki przygotowanym otworom montażowym na bagażnik oraz stopkę, z łatwością przystosujemy do swoich wymagań.

Rowery MTB Marlin
Marlin gotowy na wyprawę!

Rowery MTB o bardziej sportowym zacięciu i gotowe na każde wyzwania związane ze startami w wyścigach. Różnią się głównie geometrią oraz tym samym pozycją przyjmowaną na rowerze. Ponadto zastosowane lekkie materiały takie jak włókna węglowe OCLV. Sprawiają, że Procaliber i Supercaliber pędzą po wygraną jak na skrzydłach.

Rowery MTB Supercaliber_Race
Supercaliber pędzi po miejsce na podium

Stawkę zamyka Top Fuel będący idealnym wstępem do rowerów szlakowych. Wyposażony w amortyzację z przodu i tyłu. Niemniej, doskonale wspina się pod górę i nie ustępuję nawet nastawionym na ściganie braciom. Jednak, swój pełny potencjał pokazuje podczas jazdy w dół. Gdzie duże 29″ koła oraz 120 mm skok amortyzacji z łatwością pochłaniają napotkane nierówności.

Rowery Szlakowe

Najbardziej wszechstronne rowery MTB dla ludzi pragnących spędzać czas w lesie i na górskich szlakach.

Trek Roscoe pozornie zwykły rower. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Rower stworzony z myślą o pędzeniu po szlakach i bezdrożach. Nowoczesna progresywna geometria, ułatwiająca prowadzenie sprawia, że jazda jest bardziej kontrolowana i przewidywalna w każdych warunkach. Ogólnie mówiąc, ten wyposażony w widelec o skoku 140 mm sztywniak, we właściwych rękach nie będzie odstawał od roweru full suspension na zjeździe. Natomiast podjazdy, raczej nikomu nie sprawią trudności!

Rowery MTB Roscoe
Trek Roscoe to topowy sztywniak w teren

Fuel Ex Gen 6 (2023) odświeżony, czerpiący garściami z nowości w świecie rowerowym. Stanowiący idealny kompromis pomiędzy lekkością jazdy w górę i maksymalnej zabawy w dół. Posiada szereg regulacji, do których możemy zaliczyć m.in. kąt główki ramy i progresję zawieszenia. Ponadto geometria z łatwością pozwala włożyć na tył koło 27,5″ czyniąc z nowego Fuel Ex rower typu mullet. Skok widelca 150 mm i ramy 140 mm w zupełności wystarczą, zarówno do codziennego upalania w lesie, jak i na bardziej wymagających przygotowanych trasach enduro.

Trek Remedy jest lekarstwem dla wszystkich szukających bezkompromisowego roweru szlakowego na mniejszych kołach. Model ten wyposażony w oba koła w rozmiarze 27,5″ idealnie wpisuje się w ideę roweru lżejszego roweru do ciężkich zastosowań. Geometria czyni przyjazdy przyjemnymi, natomiast na odjazdach pokazuje cały charakter. Jest to idealny wybór dla osób o mniejszym wzroście, bądź nastawianych na dobrą zabawę, którą zapewnią mniejsze, zwrotniejsze koła.

Rowery MTB Slash
Slash po dniu jazdy lubi wylegiwać się na plaży…

Slash tego modelu nie trzeba nikomu przedstawiać. Bezkompromisowy, gotowy na każde wyzwanie stawiane mu przez użytkownika. Rower z pełną amortyzacją ok skoku ramy 160 mm i widelca 170 mm jest idealnie przystosowany do wymagających zjazdów w najtrudniejszym terenie. W dodatku, przemyślana geometria oraz rozwiązania konstrukcyjne pozwalają nadal w komfortowy sposób dostać się na górę. Idealny wybór dla ludzi pragnących jeździć agresywnie lub startować w zawodach enduro.

Udostępnij ten wpis

Podobne wpisy

  • Opublikowano: 2023-02-02eBike, Enduro, Rowery, Sklep

    Trek Rail 2023 Gen4, czyli krótka historia o tym, jak idealny rower elektryczny stał się jeszcze lepszy. Dowiedz się co nowego!

  • Opublikowano: 2022-10-31eBike, Rowery, Sklep

    Poszukiwania górskiego elektrycznego roweru elektrycznego w obecnych czasach to nie lada wyzwanie. Na szczęście Trek obecnie posiada rowery, skrojone na miarę! Zapraszamy do przeglądu rynku.