Full suspension nie tylko dla profesjonalistów

Rowery z pełną amortyzacją, czyli full suspension (FS) zagościły na dobre do wszystkich odmian kolarstwa górskiego. Zaczynając od rowerów o komfortowej geometrii do użytku amatorskiego, poprzez wyspecjalizowane maszyny cross country do ścigania, na rowerach trail i enduro o większym skoku zawieszenia kończąc. Złudne może być myślenie, że są to rowery tylko dla ludzi spędzających sporo czasu w terenie. Już spieszymy z wyjaśnieniami dlaczego!

Opublikowano: 2022-08-03Rowery

Lekarze polecają rowery FS!

Rowery z pełną amortyzacją, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, takie jak np. Trek Top Fuel idealnie nadają się dla osób starszych oraz po urazach kręgosłupa bądź problemami z nim. Tylny tłumik ma za zadanie pochłaniać drgania pochodzące z terenu i zapobiegać przenoszeniu ich na rower i nasze ciało. Dlatego często są one jedynym wyborem dla osób pragnących jeździć na rowerze, a borykają się schorzeniami pleców.

Kolejnymi argumentem, dlaczego to właśnie głównie amatorzy powinni sięgać po rowery z pełną amortyzacją, jest ich łatwiejsze prowadzenie w terenie. Zarówno podjazdy, jak i zjazdy stają się dużo łatwiejsze, gdy posiadamy amortyzację z przodu i tyłu.

Rower z pełną amortyzacją
Jazda w terenie to czysta przyjemność!

Dlaczego podjazdy? Ponieważ pomimo tego, że tracimy część energii na skutek pracy zawieszenia, to nie musimy szukać idealnej linii na podjeździe. Trakcja koła jest zachowana przez cały czas nawet podczas pokonywania większych nierówności bądź korzeni i kamieni. Po prostu obieramy kierunek i w trzymamy azymut, nie martwiąc się o to, co nas napotka po drodze.

Przewaga roweru z pełną amortyzacją na zjeździe wydaje się oczywista. Ponownie, nie musimy kluczyć i analizować terenu przed nami. Po prostu w miarę możliwości puszczamy hamulce i jedziemy w dół. Podczas gdy my jedziemy zrelaksowani, amortyzatory muszą się nieźle napocić, aby zagwarantować nam komfort zjazdu. Kto nie wierzy, niech dotknie tylnego amortyzatora zaraz po zjeździe. UWAGA! Można się oparzyć!

Pełna amortyzacja to nie rurki z kremem…

Naturalnie nie ma nic za darmo. Rowery z pełną amortyzacją posiadają również wady. Ruchome elementy nieco obniżają sztywność roweru w porównaniu do ramy ze sztywnym tyłem. Jednak obecnie zwłaszcza w przypadku rowerów wykonanych z włókien węglowych oraz przemyślanej konstrukcji jest to czynnik niemalże niewyczuwalny.

Supercaliber z pełną amortyzacją
Włókna OCLV gwarantują sztywność i niską wagę

Dodatkowe elementy, jak łożyska, damper (tylny amortyzator), elementy zawieszania sprawiają, że cała konstrukcja jest cięższa niż rower ich pozbawiony. Ponadto na płaskich odcinkach oraz w mniej wymagającym terenie, jazda na fullu będzie wymagała wygenerowania więcej energii niż sztywniak. Naturalnie zarówno producenci ram, jak i amortyzatorów, nieustannie wdrażają rozwiązania, które mają na celu wyeliminować te problemy. W przypadku ram stosuje się różne konstrukcje zawieszenia jak w Trek Supercaliber, minimalizujące bujanie na podjazdach. Producenci amortyzatorów, stosują blokady zawieszenia lub możliwość znacznego utwardzenia na czas jazdy po płaskim.

Setki klientów nie mogą się mylić!

Istnieje ideale rozwiązanie wszelkich wad związanych ze stratami energii podczas pedałowania. Oczywiście mowa o elektrycznych rowerach z pełną amortyzacją. W których to, wszystkie bolączki zostały rozwiązane dzięki zastosowaniu wspomagania elektrycznego. Dlaczego tak jest? Już spieszmy z wyjaśnieniami.

Rower elektryczny z pełną amortyzacją
Jedź dalej i szybciej!

Silnik ma za zadanie wspomagać nas podczas pedałowania. W zależności od wybranego trybu ułatwia on nam jazdę w większym lub mniejszym stopniu. Zatem pompujące zawieszenie przestaje kompletnie być problemem. Wspomniana już dodatkowa masa, również nie stanowi najmniejszego problemu. Przecież sam rower elektryczny również waży więcej niż jego odpowiednik bez prądu. Mimo to pozwala dotrzeć do celu w znacznie szybszy i bardziej komfortowy sposób, niż rower analogowy.

Zapewne dlatego, obecnie jednymi z najczęściej wybieranych rowerów w naszym sklepie, są naturalnie rowery elektryczne wyposażone w pełną amortyzację. Tyczy się to zarówno rowerów do jazdy rekreacyjnej takich, jak Powerfly FS, jak i gwarantujących maksymalny komfort niezależnie od napotkanego terenu modeli Trek Rail.

Udostępnij ten wpis

Podobne wpisy

  • Opublikowano: 2023-02-02eBike, Enduro, Rowery, Sklep

    Trek Rail 2023 Gen4, czyli krótka historia o tym, jak idealny rower elektryczny stał się jeszcze lepszy. Dowiedz się co nowego!

  • Opublikowano: 2022-10-31eBike, Rowery, Sklep

    Poszukiwania górskiego elektrycznego roweru elektrycznego w obecnych czasach to nie lada wyzwanie. Na szczęście Trek obecnie posiada rowery, skrojone na miarę! Zapraszamy do przeglądu rynku.