Bateria w rowerach elektrycznych

Bateria w rowerze elektrycznym jest jak paliwo w samochodzie. Bez niej daleko nie zajedziesz. Omówmy zatem czym się różnią i dlaczego.

Opublikowano: 2022-10-21eBike, Rowery, Sklep
bateria

Bateria w rowerach elektrycznym jest niezbędnym elementem do ich prawidłowego działania. To właśnie zmagazynowana w niej energia pozwala zasilić silnik wspierający nas podczas jazdy. Zapewne każdy intuicyjnie czuje, że więcej znaczy lepiej. Jednak nie w każdym wypadku. W niniejszym wpisie przedstawiamy podstawowe zagadnienia związane z właśnie ogniwami stosowanymi w oferowanych w naszym sklepie rowerach elektrycznych.

Im większa, tym lepsza…

Zacznijmy od wyjaśnienia najważniejszego pojęcia, czyli pojemności. Każda bateria zainstalowana w rowerze elektrycznym ma określoną ilość energii, jaką jest w stanie zgromadzić. W tym przypadku posługujemy się watogodzinami (Wh). Tłumacząc to najprościej, jeżeli silnik dostarcza nam moc o wartości 100W, a nasz ebike ma baterię 500Wh, to możemy jechać 5 godzin.

Mając na uwadze, powyższą informację intuicyjnie czujemy, że większa bateria jest lepsza, bo można na niej więcej przejechać. Oczywiście tak jest i nie ma tutaj z czym dyskutować, jednak nie ma nic za darmo. Wraz ze wzrostem pojemności waga roweru elektrycznego rośnie. Gdzie jest zatem złoty środek? Jak zawsze to zależy. Głównie od tego, w jakich trybach jeździmy, jak długie dystanse pokonujemy. Możemy jednak śmiało powiedzieć, że bateria 625 Wh stosowana w systemach Bosch, wystarcza na pokonanie ok. 2 000 metrów przewyższenia.

bateria rail
Trek Rail dostępny jest z baterią nawet 750 Wh!

Ponadto dla osób, które chciałyby bardziej zgłębić temat i zrozumieć wpływ rodzaju terenu, trybów wspomagania i innych parametrów na możliwy do pokonania dystans. Zachęcamy odwiedzić stronę Bosch’a, gdzie znajdziemy wygodny w obsłudze i dobrze odzwierciedlający rzeczywistość kalkulator zasięgu.

Popularne w ostatnim czasie, stają się rowery elektryczne tzw. lekkie elektryki wyposażone w mniejsze, słabsze silniki oraz małe baterie o pojemności rzędu 300 Wh. Wpisują się one idealnie w przestrzeń pomiędzy mocnymi, ciężkimi rowerami elektrycznymi, a klasycznymi rowerami. Świetnym przykładem tej kategorii jest nowy model Trek Fuel EXe, o którym więcej można poczytać tutaj.

Rowery Enduro Fuel EXe
Fuel EXe przedstawiciel lekkich elektryków!

Bateria-ładowanie

Naturalnie bateria na nic się nie zda, jeżeli jej wcześniej nie naładujemy. Czas ładownia zajmuje od 3 do 5 godzin. Przy czym wszystko zależy od stopnia rozładowania, wielkości ogniwa i rodzaju ładowarki. Dostępne są na runku tak zwane szybkie ładowarki, które pozwalają skrócić czas oczekiwania. Warto mieć na uwadze, że każdy z producentów posiada dedykowane złączne, dlatego też musimy posiadać pasujące do niego urządzenie. Obecne na runku rowery elektryczne nie posiadają systemu ładowania podczas pedałowania lub hamowania. Główną przyczyną jest znaczący wzrost masy w stosunku do niewielkiego odzysku energii.

plecak
Dodatkowa bateria lub ładowarka w plecaku.

Trwałość baterii maleje z czasem i ilością cykli ładowania. Czy, jest cykl ładowania? Bateria w naszym rowerze elektrycznym składa się z wielu małych baterii połączonych ze sobą. Na przykład bateria 400 Wh będzie się składała z 10 małych ogniw o pojemności 40 Wh każde. Jeden pełny cykl rozładowania i ładowania to rozładowanie wszystkich małych ogniw i naładowanie ich do pełna. Na szczęście wszystkim steruje wbudowany w baterię sterownik, który dba, aby zużycie było równomierne. Ilość cykli, które posiada nasze ogniwo, możemy sprawdzić podczas przeprowadzania diagnostyki roweru.

Bateria-sposób montażu

Producenci prześcigają się w różnych systemach montażu i pomysłach na nie. Dlaczego to takie ważne? Z punktu widzenia samego roweru elektrycznego, chodzi o rozkład masy i możliwie niski środek ciężkości. W przypadku użytkownika chodzi o komfort. Dużo wygodniej zdemontować baterię montowaną z boku lub od dołu w dolnej rurze ramy, niż wsuwać ją od spodu, gdy musimy odwrócić rower do góry kołami.

W rowerach elektrycznych Trek, sposób montażu jest mocno uwarunkowany typem zastosowanego napędu.

  • Boschsprzedawane obecnie Treki posiadają system RIB (removable integraed battery). Bateria jest wkłada z boku dolnej rury od strony napędowej. Zabezpieczona zamkiem z kluczykiem gwarantującym bezpieczeństwo. Rozwiązanie to w zaledwie kilka sekund umożliwia zabranie ze sobą ogniwa lub jego wymianę.
bateria RIB
  • Fazua -w tym przypadku bateria wraz z silnikiem demontowana jest od spodu dolnej rury. Rozwiązanie takie pozwala przerobić rower elektryczny na klasyczny. Ponieważ w rowerze pozostaje tylko przekładnia w miejscu montażu korb. Pozostałe elementy systemu wspomagania możemy w łatwy sposób odłączyć.
bateria fazua
  • TQ -w tym przypadku demontaż wymaga odwrócenia roweru do góry kołami i odkręcenia dwóch śrub. Nie jest to skomplikowane, jednak wymaga nico więcej zachodu niż system RIB.
bateria Trek Fuel EXe
  • HyDrive -system z silnikiem w tylnej piaście posiada akumulator wbudowany w ramę i nie można go demontować. Jednak rowery elektryczne w niego wyposażone są na tyle lekkie, że z łatwością wniesiemy je do mieszkania, jeżeli to konieczne.
bateria w ramie

Warto mieć na uwadze, że producenci taki jak TQ lub HyDrive, ze względu na to, że posiadają nieco mniejsze ogniwa, oferują dodatkową baterię, montowaną w koszyku bidonu, zwiększający zasięg.

Zobacz nasz wpis: rowery enduro co powinieneś o nich wiedzieć!

Jak dbasz tak masz…

Baterie obecnie stosowane w rowerach elektrycznych to ogniwa litowo jonowe (Li-ion). Głównie ze względu na wysoką sprawność, dużą żywotność oraz dobry stosunek pojemności do wagi i rozmiaru. Jest jednak kilka zasad, które warto mieć na uwadze, aby wydłużyć życie naszej baterii.

  1. Korzystaj tylko z baterii i ładowarek certyfikowanych i polecanych przez producenta.
  2. Nie narażaj baterii na działanie ekstremalnych temperatur. Optymalny zakres to 10 do 30 stopni Celsjusza.
  3. Zapobiegaj „głębokiemu” rozładowaniu. Jeżeli przez dłuższy czas nie będziesz jeździł na rowerze. Przechowuj baterię naładowaną do ok 40% w temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza.
  4. Jeżeli bateria leżała w zimnym miejscu przed długi czas, należy przed ładowaniem pozostawić ją, aby uzyskała temperaturę pokojową.
  5. Bateria podczas ładowania może się nagrzewać, nie należy kłaść jej na lub w pobliżu materiałów łatwopalnych.
  6. NIGDY nie używaj baterii, która jest uszkodzona. Koniecznie skonsultuj ze sprzedawcą czy ogniwo nadaje się do użytku, jeżeli posiada jakiekolwiek defekty.

Inne pytania?

Naturalnie to tylko podstawowe informacje, które każdy posiadacz roweru elektrycznego powinien posiadać. Jeżeli posiadacie Państwo jakieś dodatkowe pytania lub wątpliwości. Nasi pracownicy spieszą z odpowiedzią. Jak zawsze zachęcamy do odwiedzenia naszych sklepów stacjonarnych w Andrychowie, Oświęcimiu, Wadowicach i Bielsku-Białej. Żadna z lokalizacji nie jest po drodze? Zadzwoń, chętnie pomożemy!

Udostępnij ten wpis

Podobne wpisy