Trenażery rowerowe

Jazda na rowerze przez cały rok może być uciążliwa. Zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy dzień jest krótszy, a pogoda nie zachęca do wyjścia na zewnątrz. Dla osób pragnących cały czas zostać w siodle i zapobiec spadkowi formy w okresie zimowym idealnym rozwiązaniem będzie trenażer. Obecnie oferowane rozwiązania, pozwalają ścigać się w wirtualnym świecie, same zmieniają obciążenie oraz potrafią symulować nawierzchnię, po której jedziemy.

Trenażer rowerowy - na co zwrócić uwagę?

Większość rowerzystów jeździ dla przyjemności i najważniejszy jest dla nich czas spędzony na świeżym powietrzu. Dlatego też myśl o czasie spędzonym na rowerze w domowym zaciszu wydaje się im nie do zniesienia. Pedałowanie "do ściany" jest nudne, często nawet oglądanie seriali lub filmów niewiele zmienia. 

Zapewne dlatego do niedawna po trenażer sięgali głównie zawodnicy, którzy po prostu musieli przepracować okres zimowy. Sytuację amatorów odmieniły zarówno aplikacje do wirtualnej jazdy jak i ścigania się (najpopularniejsza to Zwift) oraz trenażery smart.

Trenażery rowerowe oferowane obecnie na rynku mogą być zarówno podstawowymi narzędziami służącymi do rozgrzewki przed wyścigiem, jak również profesjonalnymi narzędziami treningowymi. Niezależnie od typu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników.

  • Generowany hałas -czynnik bardzo istotny zwłaszcza dla ludzi, którzy mieszkają w blokach, trenażery z oporem na oponę są znacznie głośniejsze niż modele direct drive
  • Opór -istotny zwłaszcza dla ambitnych rowerzystów, najprościej mówiąc, jest to wartość, z jaką trenażer będzie nam się przeciwstawiał, im wyższa wartość, tym wiarygodniej będzie w stanie symulować strome podjazdy.
  • Gabaryty -rower i samo urządzenie potrafią zając sporo miejsca, dlatego mając do dyspozycji, niewielką przestrzeń warto przyjrzeć się modelom o mniejszych rozmiarach.
  • Dopasowanie do roweru -chodzi głównie o szerokość i rozmiar osi tylnego koła, większość oferowanych modeli posiada adaptery i można jest stosować zarówno z rowerami szosowymi, jak i MTB, mimo wszystko polecamy sprawdzić ten punk przed zakupem. 
  • Funkcje smart lub ich brak -trenażery rowerowe, które możemy połączyć z aplikacją symulująca jazdę, gwarantują najciekawsze doznania, nadal na rynku możemy kupić znacznie tańsze modele pozbawione funkcji smart, wybór należy do nas.
  • Dokładność pomiarowa -im mniejszy błąd pomiarowy, tym wiarygodniej będzie symulowane obciążenie, a uzyskiwane wyniki znajdą odzwierciedlenie podczas jazdy na zewnątrz. 

Rodzaje trenażerów rowerowych

Najprostszy podział trenażerów rowerowych możemy dokonać na trzy kategorie, w zależności od preferencji i stawianych wymagań możemy wybierać wśród:

  • Trenażer rolkowy -stosowane głównie przez zawodników do rozgrzewki przed wyścigiem. Zbudowany z dwóch lub trzech rolek, na które stawiamy rower i pedałujemy. Urządzenie to wymaga skupienia oraz utrzymania równowagi, nie posiada urządzeń zewnętrznych generujących opór. 
  • Trenażer na oponę -opór generowany jest przez magnesy bezpośrednio na rolkę, do której dociskamy oponę tylnego koła. Rower mocowany jest w specjalnym stelażu, unoszącym tylne koło. Rozwiązanie to dla uzyskania najlepszych efektów wymaga stosowania dedykowanej trenażerom opony. Do wyboru w taj kategorii mamy zarówno rozwiązania z ręcznym ustawieniem obciążenia, jak i interaktywne, które możemy połączyć z aplikacją.
  • Trenażery direct drive (DD) -należą do najbardziej zaawansowanych urządzeń i posiadają pełną funkcjonalność smart. Do ich prawidłowego użytkowania musimy zdemontować tylne koło i w jego miejsce zamontować rower do trenażera, który posiada zainstalowaną kasetę. Obecnie sprzedawane konstrukcje wykorzystują elektromagnesy do generowanie oporu. Urządzenia tej kategorii generują dużo większy opór, są ciche i precyzyjnie potrafią zmieniać obciążenie oraz mierzyć parametry treningu. Topowe modele symulują nawierzchnię, po jakiej jedziemy w wirtualnym świecie, generując wibracje. Potrafią również odzwierciedlać zjazdy, trenażer podczas zjazdu cały czas się kręci, nawet w momencie, gdy nie pedałujemy.

Trenażery smart, o których wspominaliśmy powyżej, są najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chcemy jeździć w świecie wirtualnym. Oferują one komunikacje z urządzeniami jak smartphone, tablet lub komputer oraz czujnikami np. pomiaru tętna. Włączając wybraną trasę, trenażer rowerowy smart sam na podstawie otrzymywanych danych będzie zwiększał obciążenie na podjazdach. Dając odczucie zbliżone do jazdy na zewnątrz.

Wyścigi w świecie wirtualnym to kolejne rozwiązanie, mogą pomóc nam zabić nudę podczas jazdy w pomieszczeniu. Wystarczy zapisać się i o wyznaczonej godzinie zalogować się na starcie, później wszystko zależy od naszych możliwości. Innym rozwiązaniem są, dostępne plany treningowe, które w zależności od postawionego celu pozwolą nam rozwijać swoją siłę i kondycję.

Świat wirtualny ma wiele zalet. Po pierwsze nie jesteśmy narażeni na ruch uliczny, który zwłaszcza w przypadku kolarzy szosowych potrafi być uciążliwy. Ponadto skracamy czas potrzebny na wyjście na rower, bo trening zaczynamy w zaledwie kilka kliknięć, a kończąc go, od razu wskakujemy pod prysznic. Możemy zapomnieć o zakupie ubrań na brzydką pogodę. Dlatego też sporo rowerzystów wybiera trenażer nawet podczas lata i cieplejszych miesięcy.

Akcesoria do trenażerów rowerowych

W większości przypadków, aby zacząć jazdę wystarczy zakup samego urządzenia. Jednak należy mieć na uwadze, że wymienione poniżej akcesoria uczynią jazdę dużo przyjemniejszą. 

Mata pod trenażer 

Jest to podstawowe akcesorium, po które powinniśmy zdecydowanie sięgnąć. Po pierwsze wykonane ze specjalnych materiałów maty znacząco wyciszają trenażer, tłumiąc wibracje przenoszone na podłogę. Ponadto przypominający gumę materiał dużo łatwiej wytrzeć z potu, którego podczas jazdy w pomieszczaniu jest sporo. Kolejną zaletą jest ochrona podłogi przed zarysowaniem oraz zanieczyszczeniami pochodzącymi z napędu lub opony. 

Opona do trenażera 

Dedykowana i mocno wskazana do trenażerów z oporem generowanym przez rolkę na tylne koło. Opona taka wykonana jest z twardszego materiału, który zmniejsza ryzyko uślizgu podczas sprintów. Ponadto znacząco zmniejsza generowany hałas i zużycie. Normalne opony nie są przystosowane do bardzo wysokich temperatur powstających na skutek tarcia o rolkę, co przyspiesza ich zużycie.  

Wiatrak

Jeżeli chcemy podnieść komfort jazdy na trenażerze, musimy go mieć. Generowana ilość ciepła w pomieszczeniu jest ogromna, ruch powietrza z wiatraka schłodzi nas i uczyni jazdę dużo przyjemniejszą i łatwiejszą do zniesienia. Zaawansowane, dedykowane wiatraki, łączą się z trenażerem i automatycznie dostosowują prędkość i siłę nawiewu w zależności od obciążenia i generowanej mocy. 

Platforma pod koło przednie

Montaż roweru w trenażerze przeważnie podnosi jego tył, podstawa wkładana pod przednie koło, ma za zadanie wypoziomować rower. Ponadto posiadają one wyprofilowanie stabilizujące oponę i zmniejszające zakres ruchu. Niektóre podstawki umożliwiają skręcanie kierownicą, czyniąc jazdę w świecie wirtualnym bardziej wiarygodną. 

Ręcznik / osłona przeciwpotowa 

Na trenażerze pocimy się bardzo mocno, nawet stosując wiatrak i jadąc przy otwartym oknie. Ręcznik lub dedykowana osłona na ramę sprawdzą się doskonale i zapobiegną zalania potem roweru oraz podłogi wokół nas. Ponadto obtarcie twarzy z potu daje zastrzyk mocy. 

Czujniki 

Konieczne przy prostszych trenażerach, w których pomiary prędkości lub kadencji mogą być mało precyzyjne. Ponadto w większości przypadków, jeżeli chcemy połączyć trenażer z komputerem, konieczna jest zewnętrza antena ANT+ na USB. Takie połączenie gwarantuje, brak problemów z łącznością i minimalizacje opóźnień w przesyle sygnału.

Trenażer rowerowy

Trenażer rowerowy to urządzenie, które pozwala na trenowanie na rowerze w warunkach domowych, bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Składa się z ramy, która jest umocowana na stałe, oraz uchwytu na koło tylne roweru, które jest przymocowane do trenażera. Rower jest trzymany na miejscu i można korzystać z niego jak z normalnego roweru, z tą różnicą, że opony nie muszą być w kontakcie z drogą.

Ładowanie...