
Pompki rowerowe
Dobór właściwego ciśnienia jest jednym z najważniejszych czynników, które należy brać pod uwagę podczas jazdy na rowerze. Ostatecznie to wielkość powierzchni styku opony z podłożem zdecyduje czy pokonamy zakręt i z jaką prędkością, a bezpośredni wpływ na nią ma ilość powietrza w oponie. Zatem można stwierdzić, że jest to parametr, który decyduje o naszym bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Dlatego też każdy rowerzysta powinien posiadać w swoim domowym warsztacie pompkę rowerową.












- -10%

- -15%

- -15%
Pompki rowerowe to narzędzia, które służą do pompowania opon rowerowych. Są one niezbędne dla utrzymania odpowiedniego ciśnienia w oponach, co wpływa na komfort jazdy, bezpieczeństwo i trwałość opon.
Jak dobrać właściwe ciśnienie do opon rowerowych?
Można w sprawie prowadzić niekończące się dyskusje i zwłaszcza wśród użytkowników rowerów górskich ile osób tyle opinii. Najlepszym punktem wyjścia jest stosowanie się do zaleceń producenta podanych na oponie. Ciśnienie w oponach najczęściej podajemy w barach (bar), natomiast w przypadku amortyzacji popularniejsza jest jednostka PSI (funty na cal kwadratowy). Dla ułatwienia 1 bar to około 14,5 PSI.
Co do polecanych ciśnień to tak jak wspominaliśmy, każdy musi znaleźć odpowiednie dla siebie. Jednak warto wiedzieć, że wyższe wartości ciśnienia stosuje się w rowerach szosowych nawet do 9 bar. Ma to na celu zmniejszenie oporów toczenia oraz straty energii.
Opony w rowerach MTB mają również tłumić wibracje pochodzące z podłoża, ponadto niższe ciśnienie gwarantuje lepszą przyczepność w terenie. Wartość na początek powinna wynosić minimum podane na oponie przeważnie od 2 do 2,5 bar. Są jednak osoby, które na oponach bezdętkowych preferują ciśnienia 1 do 1,5 bar.
Rodzaje wentyli rowerowych
Obecnie niemalże wymarłym już zaworem jest wentyl Dunlop, był on powszechny w starszych rowerach, jednak został niemalże wyparty poprzez dwa inne rozwiązania. Rowery miejskie i trekkingowe najczęściej wyposażone są, w umożliwiający pompowanie z wykorzystaniem kompresora, na stacji benzynowej, zawór samochodowy, czyli Schrader. Najpopularniejszy obecnie, stosowany również jako wentyl przy oponach bezdętkowych, jest Presta. Znany także zaworem francuskim.
Rodzaje pompek rowerowych
Pompki rowerowe na naboje CO2
Najbardziej kompaktowe, jednocześnie z ich wykorzystaniem napompujemy opony najszybciej. Korzystając z tego rozwiązania, przede wszystkim potrzebujemy jednorazowego naboju wypełnionego CO2 (dwutlenkiem węgla). Wkręcamy go najczęściej w mini pompkę, będącą przejściówką pomiędzy gwintem w naboju a zaworem w rowerze.
Pompowanie odbywa się poprzez założenie końcówki pompki na wentyl i dociśnięciu jej. Uwaga! Nabój podczas wyrzutu gazu bardzo się ochładza, dlatego stosuje się specjalne nakładki na niego lub należy używać rękawiczek.
Samo rozwiązanie jak już wspomnieliśmy, jest jednorazowe i każde pompowanie, wymaga zastosowania nowego naboju. Dostępne są różne rozmiary, nabój 16 g wystarczy na uzyskanie ciśnienia około 1 bar przy kole 29". Dlatego najrozsądniejszym wyborem wydają się naboje wielkości 25 g.
Pompki CO2, są częstym wyborem wśród zawodników. Podczas wyścigu liczy się każda sekunda, więc szybkie uzupełnienie powietrza, jest kluczowe. Ponadto rozwiązanie to, może być pomocne, gdy potrzebujemy założyć oponę bezdętkową w terenie, bez dostępu do kompresora, bądź pompki do tego celu przeznaczonej.
Polecamy gdy potrzebujesz:
- minimalnych rozmiarów
- minimalnej wagi
- szybko napompować koło
- uszczelnić oponę bezdętkową w terenie
Pompki rowerowe mobilne
Najpopularniejsze rozwiązanie, umożliwiające, zarówno zabranie jej ze sobą, jak również napompowanie kół w domu. Występują w różnych rozmiarach oraz w zależności od konstrukcji nadają się lepiej do rowerów MTB, gdzie potrzebujemy napompować większa objętość do niższego ciśnienia ok. 2,2 bara lub szosowych, w których w mniejszej objętościowo oponie chcemy uzyskać wysokie ciśnienie rzędu 8 bara.
Pompowanie odbywa się poprzez założenie końcówki pompki na zawór w rowerze. W zależności od konstrukcji pompka może posiadać uniwersalną końcówkę do zaworów typu presta i schrader. Niektóre modele wymagają przystosowania do posiadanego wentyla. Sugerujemy sprawdzić, wszystko na spokojnie w domowym zaciszu, aby podczas działań w terenie być przygotowanym.
Prawidłowo zamontowana pompka powinna w pełni uszczelnić się na wentylu, pompujemy do uzyskania pożądanego ciśnienia. Większość małych pompek nie posiada wskaźnika ciśnienia. Dlatego polecamy wożenie cyfrowego miernika ciśnienia ze sobą.
Transport pompki może odbywać się na kilka sposobów. Poza oczywistymi jak przewóz np. w nerce lub plecaku rowerowym. Większość dostępnych modeli, sprzedawana jest z montowanym na stałe, pod koszykiem na bidon uchwytem. Samą pompkę szybko wczepiamy w uchwyt i zabezpieczamy paskiem na rzep.
Hybrydowe pompki pozwalają korzystać zarówno z naboju CO2, jak i pompować w klasyczny sposób. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, wstępne ciśnienie uzyskujemy z naboju, a docelowe z pompując klasycznie.
Wężyk w pompce jest to bardzo praktyczne rozwiązanie eliminujące możliwość złamania wentyla podczas pompowania. Wężyk wkręcamy / wyciągami z pompki oraz zakręcamy na zaworze. Podczas nabijania powietrza, ruch pompką nie oddziałuje bezpośrednio na wentyl w kole, eliminując możliwość jego uszkodzenia.
Polecamy gdy potrzebujesz:
- małej i uniwersalnej konstrukcji
- niskiej wagi
- masz czas, żeby napompować koło
- uzyskać precyzyjną wartość ciśnienia
Pompki rowerowe stacjonarne / serwisowe
Najlepsze rozwiązanie do szybkiego i efektywnego pompowania kół w rowerze, do każdego ciśnienia. Uzyskanie wysokich ciśnień małą pompką może być bardzo trudne. Dlatego w warunkach domowych, najlepiej sprawdzają większe pompki stacjonarne. Większy tłok pozwala szybciej nabić koła.
Pompowanie zaczynamy od założenia, najczęściej uniwersalnej lub posiadające dwa otwory głowicy pompki, na wentyl w rowerze. Uszczelnienie dokonujemy najczęściej poprzez odchylenie dźwigni w głowicy. Nabijamy koła do żądanego ciśnienia, które odczytujemy na zamontowanym manometrze.
Zbiornik na powietrze w pompce stacjonarnej przydaje się podczas montażu opon bezdętkowych. Na początku, przełączamy pompkę na funkcję napełniania zbiornika powietrzem. Pompujemy do ciśnienia około 8 bar. Następnie zakładamy głowicę na zawór w rowerze. Otwieramy zbiornik, zgromadzone powietrze w ciągły sposób wypełnia oponę, ułatwiając jej wskoczenie na obręcz i uszczelnienie.
Polecamy gdy potrzebujesz:
- solidnej konstrukcji
- szybko napompować koła w domowych warunkach
- uzyskać wysokie ciśnienia
- założyć opony tubeless (dot. pompek ze zbiornikiem)
Pompki rowerowe do amortyzatorów
Przeznaczone do precyzyjnego ustawienia ciśnienia w przednich, jak i tylnych amortyzatorach powietrznych. Wyposażone w czytelny wskazówkowy lub cyfrowy wskaźnik ciśnienia. Przystosowane są do pracy w znacznie większych ciśnieniach sięgających nawet 400 PSI.
Powszechnie stosowane są w pompkach do amortyzatorów zawory upustowe, pozwalające precyzyjnie ustawić wymagane ciśnienie. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, zwłaszcza podczas ustawień tylnego zawieszenia, gdzie ciśnienia są znacznie większe i ciężko trafić w oczekiwaną wartość podczas pompowania.
Polecamy gdy potrzebujesz:
- solidnej konstrukcji
- precyzyjnie ustawić zawieszenie powietrzne
Pompki rowerowe z manometrem
Pompka rowerowa z manometrem to rodzaj pompki, która ma wbudowany wskaźnik ciśnienia. Manometr pozwala na dokładne ustawienie odpowiedniego ciśnienia w oponach, co jest ważne dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Dzięki manometrowi można uniknąć przepompowania opon, co może prowadzić do ich uszkodzenia, lub nieodpowiedniego ciśnienia, co może prowadzić do trudniejszej jazdy i większego zużycia opon.
Pompki z manometrem są łatwiejsze w użyciu niż tradycyjne pompki, ponieważ pozwalają na łatwe i dokładne ustawienie odpowiedniego ciśnienia. Są one też bardziej wygodne, ponieważ nie trzeba używać dodatkowych narzędzi, takich jak ręczny manometr, aby sprawdzić ciśnienie w oponach.