Kosmetyka rowerowa

Jak zaniedbasz, to masz... wydatki! Kupno roweru to dopiero początek przygody w tym świecie. Jeżeli chcemy, aby nasz zakup długo i bezawaryjnie nam służył. Musimy o niego zadbać. Naturalnie, skomplikowane naprawy zostawmy wyspecjalizowanym serwisom rowerowym. Jednak czynności takie jak mycie roweru lub smarowanie łańcucha, z łatwością wykonamy sami, a nasza maszyna i portfel nam za to podziękują!

Czym smarować łańcuch w rowerze?

Naoliwiony i czysty łańcuch w rowerze, bezpośrednio przekłada się na kulturę pracy całego napędu oraz przerzutek. Ponadto znacząco może wpłynąć na czas eksploatacji tych komponentów. Suchy i brudny łańcuch będzie nie tylko sam rozciągał się dużo szybciej. Współpracując z zębatkami w rowerze, przyspieszać będzie ich zużycie.

Proces smarowania a w zasadzie oliwienia łańcucha zaczynamy od... umycia go dokładnie, jak również, elementów z nim współpracujących, czyli kasety, blatów korby i przerzutki. Należy usunąć pozostałości starego smaru, piachu czy błota. Oliwienie na zakurzony napęd, może skutkować tworzeniem olejowo-piaskowej mazi, która działa destrukcyjnie na wymienione wyżej elementy.

Mycie możemy przeprowadzać z łańcuchem zamontowanym w rowerze, jednak najlepsze efekty uzyskamy, demontując go. Niezależnie od wybranej metody polecamy do tego celu stosowanie dedykowanych odtłuszczaczy (Finish Line Ecotech-2). Skutecznie usuwają one brud, stare smary i oleje, przy czym są bezpieczne dla lakieru, elementów z tworzyw sztucznych (kółeczka przerzutki) i przede wszystkim środowiska.

Ważne, aby środek odtłuszczający odparował z łańcucha i wysechł po umyciu. Gdy wszystko jest już czyste suche, możemy przystąpić do procesu oliwienia. Przeważnie, każdy rowerzysta posiada, ulubionego producenta i typ oleju do tego celu. Jedak pokrótce przyjrzyjmy się dostępnym opcjom.

Producenci stosują prosty podział na oleje przeznaczone na warunki suche i mokre. Olej na warunki suche będzie mniej łapał kurz i pozwoli dłużej utrzymać napęd w czystości. Jednak będzie łatwiej wypłukiwany przez wodę oraz częściej będziemy musieli go stosować. Wariant mokry oleju rowerowego zdecydowanie dłużej będzie utrzymywał się na łańcuchu, nawet podczas jazdy w deszczu. Przy czym dużo łatwiej będzie do niego przywierał brud i kurz.

Olej PTFE, czyli popularny teflon, jest częstym dodatkiem występujących w smarach do łańcucha rowerowego. Tworzy on na powierzchni łańcucha dodatkową cienką powłokę zmniejszającą tarcie. Przed nałożeniem należy dokładnie go wymieszać, po naniesieniu na łańcuch odczekać aż dobrze rozprowadzi się po ogniwach, a powstała cienka warstwa utrwali.

Jak smarować łańcuch w rowerze?

Najważniejsze to używać dedykowanych do tego celu olejów. Powszechnie dostępne smary np. do łożysk, nie spełnią swojej funkcji. Olej musi dotrzeć w każdy zakamarek ogniw i najważniejsze do wnętrza łańcucha. Smarowanie zewnętrznej powierzchni nie ma sensu i nie wpłynie na prawidłowe działanie napędu.

Oleje do łańcucha rowerowego posiadają przeważnie wygodne aplikatory w butelkach, ułatwiające ich aplikowanie. Prawidłowo przeprowadzony proces smarowania, ma na celu, dotarcie i zgromadzenie jak największej ilości oleju wewnątrz łańcucha. W tym celu nanosimy po kropli oleju, na każde ogniwo, po czym rozprowadzamy, kręcąc korbą i zmieniając biegi.

Czekamy, aż olej rozpłynie się po wszystkich zakamarkach ogniw. Następnie dobrą praktyką jest zebranie jego nadmiaru. Do tego celu używamy czystego i suchego czyściwa. Napęd jest gotowy do jazdy.

Mycie roweru - jak robić to dobrze?

Najważniejsze to unikać korzystania z myjek wysokociśnieniowych przeznaczonych do mycia samochodów. Woda dostaje się do łożysk, wypłukując z nich smar, co sprzyja powstawaniu korozji i ich przyspieszonemu zużyciu. Najlepiej stosować myjki niskociśnieniowe dedykowane do rowerów lub wąż ogrodowy. Klasyczna metoda z wykorzystaniem wiadra też sprawdza się doskonale.

Mycie zaczynamy od spłukania grubego i zaschniętego brudu. Na mokry rower nanosimy preparat do czyszczenia roweru (Bike Cleaner OC1). Stosowanie dedykowanej chemii, znacząco ułatwia usuwanie nawet mocnych zabrudzeń oraz pozostałości oleju i smarów. Ponadto takie środki myjące są bezpieczne dla wszystkich materiałów użytych w rowerze. Najważniejsze jest jednak to, że są one ekologiczne i biodegradowalne.

Najlepsze efekty uzyskujemy, gdy odczekamy około 1 do 2 minut po spryskaniu roweru. Jeżeli zabrudzenie jest bardzo mocne lub w miejscach trudno dostępnych, możemy użyć szczotki. Istotne, aby miała ona miękki włos, żeby nie rysować lakieru. Na koniec spłukujemy ponownie wodą i możemy przejść do kolejnego kroku.

Utrwalanie efektu naszej pracy, możemy uzyskać, stosując środki nabłyszczające i konserwujące. Idealnym przykładem jest Bike Shine OC1 Spray, który nanosimy na czystą i suchą powierzchnię i przecieramy szmatką. Powstała warstwa nie tylko nabłyszcza, ale również tworzy powłokę odpychającą brud i wodę. Przez co zachowamy czysty rower na dłużej, a kolejne mycie będzie znacznie ułatwione.

Należy pamiętać, aby po umyciu i wysuszeniu roweru nasmarować łańcuch. Postępujemy tutaj zgodnie z opisem powyżej.

Kosmetyki rowerowe - rower jak nowy na dłużej

Odbierając rower ze sklepu, do pierwszej przejażdżki jest on błyszczący i jego widok cieszy, za każdym razem, gdy na niego spojrzymy. Częste mycie i pielęgnacja roweru, pozwalają przedłużyć ten efekt. Obecnie dostępne kosmetyki rowerowe znacznie ułatwiają proces dbania o nasz pojazd.

Środki pielęgnujące do lakieru to pierwsza kategoria, na którą warto zwrócić uwagę. Tworzą one niewidzialną dla oka powłokę, która nie tylko zabezpiecza i działa hydrofobowo (odpycha wodę i brud), ale również nadaje lakierowi połysk. Promienie UV i czynniki atmosferyczne, będą miały minimalny wpływ na lakier w naszym rowerze.

Nabłyszczenie opon i elementów z tworzyw sztucznych do kolejny krok, aby odświeżyć wygląd naszego roweru. Środek konserwuje i pielęgnuje wspominane materiały, spowalniając naturalne procesy starzenia w nich zachodzące. Pozostawiona powłoka chroni przed wpływem czynników atmosferycznych i promieni UV, które najczęściej sprzyjają degradacji elementów z tworzyw.

Hamulce bezpośrednio wpływające na nasze bezpieczeństwo również powinny być darzone specjalną uwagą. Dedykowane do ich odtłuszczania preparaty, znakomicie usuwają wszelkie pozostałości smarów i olejów. Takie zabiegi, poprawiają skuteczność i siłę hamowania. Dokładnie odtłuszczając układ hamulcowy, możemy uniknąć konieczności wymiany zatłuszczonej tarczy hamulcowej lub klocków.

Trzaski i zgrzyty często są przyczyną braku smaru na połączeniach metalowych lub w łożyskach. Jeżeli mamy odpowiednią wiedzę i umiejętności, możemy sami spróbować je wyeliminować. Najlepsze są dedykowane, bezpieczne dla materiałów, z których wykonane są komponenty rowerowe smary.

Smary montażowe czynią eksploatację i serwis roweru dużo łatwiejszy i przyjemniejszy. Zapobiegają one powstawaniu tzw. zimnych spawów oraz zapiekaniu się gwintowanych i ciernych połączeń. Dzięki czemu nawet długo nieruszane elementy odkręcimy bez użycia nadmiernej siły.

Ładowanie...