
- -15%
Wsporniki kierownicy lub inaczej mostki, stanowią połączenie pomiędzy rurą sterową widelca oraz kierownicą. Występują one w różnych długościach, kątach gięcia. Ponadto w przypadku firmy Bontrager stanowią miejsce montażu akcesoriów (lampki, liczniki, nawigacje) w systemie Blendr.
Mostek w rowerze, poza samą geometrią ramy w naszym rowerze, będzie miał bezpośredni wpływ, na to, jak nasz jednoślad będzie się prowadził. Odpowiednio dobry, może znacząco poprawić skrętność, skoczność lub stabilność roweru podczas jazdy. Ponadto zmiana jego długości, wysokości lub kąta, będzie miała bezpośrednie przełożenie na naszą pozycję zarówno na podjazdach, jak i zjazdach.
Dobór odpowiedniego wspornika kierownicy do naszej maszyny należy zacząć od średnic montażowych. Obecnie praktycznie wszystkie rowery wyposażone w system montażu ahead. Mostek zakładamy na rurę sterową i skręcamy dwiema śrubami. Przeważnie średnica montażowa wynosi 1 i 1/8 cala. Jednak możliwe są też rozmiary większe i mniejsze. Kolejny parametr to średnica montażowa kierownicy najpopularniejsze rozmiary to 25,4 mm; 31,8 mm i 35 mm.
Długość mostka -pozwala nam dostosować pozycję na rowerze, im dłuższy tym będzie ona bardziej opływowa i przeważnie są one wybierane w rowerach szosowych. Rowery górskie, a zwłaszcza przeznaczone do jazdy enduro i downhillu, przeważnie wyposażone są w krótsze konstrukcje. Długość ma znaczący wpływ, na to, jak rower będzie skręcał. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku rowerów zjazdowych możemy stosować mostki bezpośrednio montowane do górnej półki widelca jak np. Bontrager Line Pro Direct Mount.
Kąt mostka -wartości kąta mogą być ujemne, zerowe lub dodatnie. W zależności od preferencji oraz poszukiwanej pozycji powinniśmy zdecydować się na jedną z opcji. Oczywiście kąty ujemne, będą preferowane przez osoby pragnące przyjąć bardziej agresywną, opływową pozycję. Duże wartości na plus, docenią natomiast użytkownicy poszukujący komfortowej pozycji z wyprostowanymi plecami.
Mostki regulowane -jeżeli nie zależy nam na wadze oraz roweru używamy rekreacyjnie. Dobrym rozwiązaniem, mogą być regulowane mostki. Pozwalają one zmianę kąta w szerokim zakresie i znalezienie idealnego ustawienia dla siebie. Regulacja odbywa się przeważnie poprzez poluzowanie śrub, ustawienia pożądanego kąta i ponowne skręcanie.
Materiał -podobnie jak w przypadku innych komponentów, do wyboru mamy zdecydowanie najbardziej popularne aluminium. Osoby liczące każdy gram na pewno zainteresują mostki karbonowe np. Bontrager RSL Blendr. Naturalnie poza niską wagą oferuje większą sztywność oraz tłumienie drgań, lepsze niż w przypadku aluminiowych odpowiedników.
Jest to system montażu akcesoriów wprowadzony przez firmę Bontrager, aby w pełni z niego korzystać potrzebne nam będą następujące elementy:
Rozwiązanie to pozwala w schludny sposób zamontować akcesoria na wsporniku kierownicy. Jest to istotne zwłaszcza dla użytkowników rowerów szosowych, w których na kierownicy, czasami zwyczajnie brakuje miejsca. Ponadto mocowania są stabilnie przytwierdzone do podstawy, co znacząco podnosi komfort obsługi i użytkowania.
Ogranicznik obrotu kierownicy opatentowany przez firmę Trek. Specjalny element montowany do ramy współpracujący z miskami sterów, ograniczana pełny obrót kierownicy. System ten wymaga również stosowania dedykowanego mostka kierownicy i podkładek pod niego. Rozwiązanie to ma zmniejszyć ryzyko uszkodzenia przewodów hamulcowych lub linek przerzutki podczas upadku. Ponadto w niektórych modelach rowerów zapobiega uderzeniu korony widelca w dolną rurę ramy.