
- -30%
Suport rowerowy to nic innego jak miski łożysk, które montujemy w ramie. Dokładnie w mufie suportu. Ten właśnie element odpowiada za to, jak lekko kręcą się korby w naszym rowerze. W zależności od rozwiązania może stanowić łożyska ze zintegrowaną osią lub same łożyska, natomiast oś jest wówczas częścią korby.
Patrząc na rower, często możemy nawet nie mieć świadomości, że suport jest w nim zamontowany. O ile, nowsze rozwiązania z łożyskami na zewnątrz, łatwiej zauważyć, to konstrukcje ze zintegrowaną osią, do której montuje się korby już trudniej. Gdyż niemalże w całości są ukryte w mufie suportu.
Pomimo tego, że jest to relatywnie nieskomplikowany element, jego prawidłowy dobór najlepiej skonsultować ze sprzedawcą. Wynika to faktu stosowania różnych standardów, zarówno w przypadku gwintów, sposobu montażu, jak i samych średnic. Zatem jak widać, dla laika, temat może okazać się skomplikowany.
Utrzymanie suportu w dobry stanie, pomimo tego, że są to konstrukcje oparte na, uszczelnianych łożyskach maszynowych może być trudne. Wynika to z faktu, jego umiejscowienia w rowerze, ciągle narażony jest na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego polecamy sprawdzać co jakiś czas, w jakim stanie jest suport i w razie konieczności jego serwis lub wymianę.
Obecnie na rynku klasyczne rozbierane konstrukcje oparte na łożyskach kulkowych i miskach, są tylko dostępne w rowerach starego typu, dlatego też skupimy się na rozwiązaniach, nowszego typu.
Suport kompaktowy
Popularne rozwiązanie oparte na zamkniętej, nierozbieralnej konstrukcji składającej się z uszczelnianych łożysk maszynowych, obudowy oraz osi. Taka budowa minimalizuje możliwość dostania się czynników zewnętrznych oraz znacząco zwiększa żywotność suportu.
W zależności od rodzaju zakończenia osi możemy mówić o interfejsie korby na kwadrat, wielowypuście ISIS lub opatentowanym przez Shimano Octalink. Suport i korba zawsze stanowią parę i nie można mieszać między sobą rozwiązań. Jeżeli nasza korba jest montowana na kwadrat, to suport musi do niej pasować.
Ponadto znaczenie ma też długość osi suportu, ponieważ przełoży się ona bezpośrednio na linię łańcucha. Ponadto do wymiany tego elementu wymagane są specjalistyczne klucze, dlatego też polecamy wymianę w serwisie. Wówczas mamy gwarancję, że nowy komponent będzie dobrany i wymieniony zgodnie ze sztuką.
Suport zintegrowany
Rozwiązanie coraz popularniejsze i występujące w coraz szerszej grupie cenowej rowerów. Różnica polega na tym, że do ramy montujemy tylko i wyłącznie miski z łożyskami, natomiast oś jest częścią korby.
Taka konstrukcja pozwala zastosować większe łożyska i tym samym większą średnicę samej osi. Wszystko to pozwala stworzyć sztywniejszą i lżejszą konstrukcję. Warto mieć na uwadze, że osie mogą różnić się zarówno średnicą, jak i długością. Dlatego też podczas zakupu suportu zintegrowanego, należy się upewnić, że będzie on pasował do naszej korby i ramy.
Niezależnie od sposobu montażu montaż i demontaż suportu wymaga najczęściej odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi. Dlatego też polecamy zlecenie tego zabiegu, serwisowi rowerowemu. Ponadto, w przypadku wszelkich pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu, jak zawsze służymy poradą!