Sztyce podsiodłowe

Sztyca rowerowa lub potocznie wspornik siodełka, po pierwsze umożliwia nam montaż siodełka. Po drugie pozwala ustawić je na optymalnej dla nas wysokości. Co ma bezpośredni wpływ na komfort jazdy, poziom zmęczenia i efektywność pedałowania. Wpływa również na naszą pozycję na rowerze oraz geometrię roweru. 

Sztyca rowerowa, co to jest?

Sztyca rowerowa jest elementem łączącym ramę roweru z siodełkiem. W większości przypadków ma przekrój kołowy i jest po prostu walcem o określonej długości i średnicy. Jednak zwłaszcza w przypadku rowerów szosowych stosowane są sztyce aero. Których kształt został zoptymalizowany, aby zmniejszyć opory powietrza. Element służący do montażu siodełka to jarzmo sztycy.

Wsporniki siodełka mają bezpośredni wpływ na naszą pozycję na rowerze. Pozwalają one również dostosować położenie siodełka. Zarówno poprzez przesunięcie go do przodu lub tyłu, jak i zmianę kąta jego pochylenia. Ma to bardzo duże znacznie, zwłaszcza gdy spędzamy długie godziny w siodle i prawidłowe jego ustawienie bezpośrednio wpłynie na komfort jazdy.

Odpowiednio dobrana długość sztycy, umożliwia nam ustawienie siodełka na optymalnej dla nas wysokości. Ma to ogromne znaczenie, nie tylko ze względu na zwiększoną wydajność pedałowania, ale także, pozwala uniknąć kontuzji. Zbyt nisko ustawione siodełko może powodować ból kolan, pleców i wpływać na ergonomię jazdy.

Jak wybrać sztycę rowerową?

Pierwszym najważniejszym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, jest średnica montażowa. Najlepiej sprawdzić wymiary obecnie posiadanej sztycy i dobrać taką samą. Jeżeli z jakichś powodów nie posiadamy poprzedniej sztycy, wymiar możemy sprawdzić na stronie producenta lub po prostu zmierzyć, otwór w ramie. Ważne, aby średnice do siebie pasowały, gdyż sztycy o większej średnicy nie będzie, dało się zamontować, natomiast zbyt mała będzie miała nadmierny luz.

Gdy nasz wspornik siodełka ma niestandardowy aerodynamiczny kształt. Wówczas najlepiej sprawdzić na stronie producenta proponowane modele lub udać się do sklepu, oferującego daną markę. Często producenci oferują dedykowane rozwiązania do swoich rowerów, jak ma to miejsce w przypadku sztycy Trek Madone Micro-adjust Aero Carbon.

Sposób montażu siodełka, czyli jarzmo siodełka. Większość modeli przeznaczonych do rowerów górskich posiada uniwersalny sposób montażu. Jednak w przypadku rowerów szosowych zdarzają się modele z jarzmem dedykowanym tylko konkretnym interfejsom. Przed zakupem warto sprawdzić, czy posiadane siodełko będzie pasowało do nowej sztycy i na odwrót.

Zapewne dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że sztyce rowerowe mogą być wykonane z aluminium lub karbonu np. Bontrager RSL. Te, wykonane ze stopów lekkich stanowią świetny kompromis ceny do wagi. Natomiast topowe ultralekkie rozwiązania z włókien węglowych, są bardzo lekkie i dodatkowo tłumią drgania podczas jazdy. Ponadto pozwalają na stworzenie aerodynamicznych, wyszukanych kształtów tak istotnych w rowerach szosowych.

Rodzaje sztyc rowerowych

Wsporniki siodełka możemy podzielić na kilka głównych kategorii i rodzajów, wymienionych poniżej:

  • Sztyce MTB -klasyczne rozwiązania o kształcie walca, wykonane z aluminium lub karbonu
  • Sztyce szosowe -mogą mieć kształt walca lub bardziej opływowy, wówczas mówimy o sztycach areo, wykonane przeważnie z karbonu 
  • Sztyce trekkingowe -w ich przypadku komfort ma większe znacznie niż waga, w tej kategorii popularne są sztyce amortyzowane, tłumią one drgania i podnoszą komfort jazdy
  • Sztyce regulowane MTB -umożliwiają opuszczanie i podnoszenie siodełka za pomocą manetki na kierownicy, znacząco zwiększają komfort jazdy w terenie
Ładowanie...