
Siodełka rowerowe
Dobrze dobrane siodełko w rowerze, ma bezpośredni wpływ na to, jak czujemy się podczas jazdy. Jednak warto mieć na uwadze, że jego dobór może być bardziej skomplikowany, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wpływ ma tutaj nasza budowa ciała, uprawiana dyscyplina kolarstwa, pozycja na rowerze. Zatem już dziś zapoznaj się z ofertą naszego sklepu i znajdź idealne siodełko.


- -30%

- -15%

- -20%
- Nowy

- -15%

- -15%

- -15%

- -15%

- -15%
- Dostawa 0 zł

- -20%

- -10%


- -10%



- -15%


- -15%

- -15%

- -15%

- -15%

- -20%

- -15%
- Nowy

Zmień siodełko rowerowe, pożegnaj się z bólem!
Siodełko rowerowe jest jak opinia, każdy ma swoje ulubione.
Nie stanowi to żadnego zaskoczenia. Każdy z nas ma inną budowę ciała, która bezpośrednio wpływa na to, jakie siodełko będzie dla nas wygodne. Kluczowe znaczenie może mieć tutaj rozstaw kości kulszowych. Gdyż bezpośrednio przekłada się na szerokość siodełka i tym samym właściwego podparcia.
Dlaczego to takie ważne? Prawidłowe podparcie naszych pośladków wpływa na zmniejszenie punktowego nacisku na nerwy. Im większa powierzchnia tym nacisk jest mniejszy, co znacząco podnosi komfort jazdy. Ponadto, prawidłowo dobrane siodełko jest w stanie wyeliminować bóle pleców itd. Dlatego też, pomimo tego, że początkowo może wydawać się to trudne, warto poświęcić dłuższa chwile doborowi siodełka.
Jak dobrać siodełko rowerowe?
Pod uwagę powinniśmy wziąć pozycję, jaką mamy na rowerze, gdyż bezpośrednio przełoży się ona na rodzaj siodełka rowerowego. Ponadto, kolejnym ważnym czynnikiem jest szerokość siodełka, która wynika z rozstawu naszych kości kulszowych. Dobrze dobrana eliminuje również, ryzyko obtarć wewnętrznych części ud podczas długiej jazdy. Większość sklepów oferuje możliwość pomiaru, jednak możemy dokonać też tego w domu. Siadając np. na kartonie, gdy wstaniem zobaczymy charakterystyczne dwa zagłębienia, to właśnie nasze kości kulszowe. Wystarczy zmierzyć dystans i na tej podstawie dobrać siodełko nieco szersze.
Wiedząc już jaki typ siodełka będzie odpowiedni dla naszej budowy ciała i stylu jazdy, przechodzimy do kolejnych parametrów, takich jak rodzaj materiału zewnętrznego, rodzaj wypełniania oraz czy mówimy o siodełku z otworem, czy bez. Materiał zewnętrzny będzie miał wpływ na trwałość siodełka, niemniej możemy swobodnie kierować się również względami estetycznymi, gdyż większość poszyć gwarantuje dużą odporność na zużycie.
Materiał wewnętrzny może być wykonany z różnego rodzaju pianek, które gwarantują, komfort i podparcie w miejscach, gdzie jest to konieczne. Pianki mogą mieć różne twardości i parametry, w zależności od dyscypliny, do której siodełko jest przeznaczone. Popularne są również wstawki żelowe, będące nieco miększe i lepiej pochłaniające wibracje.
Często rozważna cecha siodełek rowerowych to otwór w centralnej części. Ma on ograniczyć ucisk newralgicznych miejsc oraz poprawić chłodzenie i przepływ powietrza. Siodełka z otworem mają wielu zwolenników, jednak nie jest regułą, że tylko ona są wygodne. Zwłaszcza że siodełka ich pozbawione, również mają obszary zmniejszające ucisk w centralnej części.
Kolejnym parametrem na który, zwrócą uwagę osoby liczące każdy gram w swoim rowerze, jest materiał, z którego wykonane są szyny / pręty siodełka. Podstawowe modele, posiadają pręty stalowe. Droższe modele wykorzystują bardziej zaawansowane stopy takie jak np. tytan. Topowe, najlżejsze konstrukcje wykonane są oczywiście z karbonu.
Duże nie zawsze znaczy lepsze!
Istnieje powszechna opinia, że duże, grube siodełko jest wygodniejsze. Najprościej mówiąc, to zależy. Ponieważ, wszystko zależy od tego, jaką mamy pozycję na rowerze. Jeżeli mówimy o rowerach, miejskich lub trekkingowych. Zapewne tak zwana kanapa z wypełnieniem żelowym, będzie świetnym wyborem. Jednak kolarz szosowy bądź osoba jeżdżąca w cross-country, będzie się na nim źle czuła, gdyż może ono powodować obtarcia i inny dyskomfort. Dlatego też tak ważne jest dobre dobranie siodełka do uprawianej dyscypliny i preferencji.
Siodełka rowerowe damskie i męskie
Naturalnie różnice w budowie anatomicznej kobiet i mężczyzn są oczywiste, dlatego też nie zaskakuje fakt, że istnieją dedykowane siodełka dla pań i panów. Posiadają one nieco odmienny kształt oraz profil dostosowany do różnic w budowie ciała. Ponadto same otwory posiadają również inny kształt.
Siodełka dedykowane docenią głównie osoby spędzające wiele godzin na rowerze i traktujące ten sport profesjonalnie. Niemniej, w przypadku gdy, doskwiera nam ucisk lub ból podczas jazdy, nawet na krótkich dystansach. Świetną decyzją może być, sięgniecie po dedykowany danej płci model. Niemniej często amatorom wystarczają siodełka uniwersalne, stanowiące idealny kompromis dla obu płci.
Bezwarunkowa 30-dniowa gwarancja
Martwisz się, że kupione siodełko będzie niewygodne?
W trosce o naszych klientów, wszelkie akcesoria firmy Bontrager i Trek objęte są 30-dniową bezwarunkową gwarancją.
Jak to działa?
Jeżeli z jakiegoś powodu, kupiony produkt nie spełnia Twoich oczekiwań, przyjdź do nas z dowodem zakupu w ciągu 30 dni od daty zakupu. My przyjmiemy zwracany towar, a Ty dostaniesz zwrot pieniędzy w postaci kredytu kupieckiego do wykorzystania w sklepie. Czyli de facto możesz potraktować to, jak jazdę próbną!
Ustawienie ma znaczenie!
Równie ważnym, jak sam dobór wygodnego siodełka rowerowego, jest jego ustawienie. Naturalnie mamy na myśli tutaj zarówno wysokość, jak i jego przesunięcie do przodu lub tyłu oraz pochylenie noska w dół, lub do góry. Zanim zdecydujemy się na wymianę, warto spróbować różnych ustawień, ponieważ, czasami niewielka zmiana robi dużą różnicę i pozwala zaoszczędzić wydatków.
Poradników w internecie na temat ustawień znajdziemy sporo, dlatego też nie będziemy się tutaj rozpisywać. Zwłaszcza że każda dyscyplina rządzi się nieco innymi prawami i zasadami. Służymy jednak pomocą w przypadku jakichkolwiek pytań, zarówno w naszych sklepach stacjonarnych, jak i telefonicznie.