Napinacze / prowadnice

Napinacz łańcucha i prowadnica łańcucha w obu przypadkach nazwy zdradzają swoje przeznaczanie. Mają za zadanie ustabilizować i dodatkowo napiąć łańcuch, zapobiegając jego spadaniu. Stosowane są głównie w napędach wykorzystujących jedną zębatkę z przodu. 

Napinacz czy prowadnica? Co wybrać?

Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy.

Napinacz łańcucha pełni dwie funkcje. Po pierwsze jego górna część posiada prowadnice, zatem linia łańcucha będzie korygowana podczas trafiania na przednią zębatkę. Po drugie dolna rolka nie tylko dodatkowo napina łańcuch, ale też dociska go do zębatki. Wszystko to ma na celu wyeliminowanie możliwości spadnięcia łańcucha. Naturalnie napinacze rowerowe są konstrukcjami cięższymi w porównaniu do prowadnic i znajdują głównie zastosowanie w rowerach zjazdowych.

Prowadnica łańcucha wyposażona jest w element, który ma za zadanie ustabilizować łańcuch podczas jego wchodzenia na zębatkę i zminimalizować ryzyko jedno spadnięcia. Ponadto mogą posiadać one bashguard, czyli dodatkowy element przypominający płetwę wykonany z tworzywa sztucznego. Pełni on funkcję ochronną i zapobiega wygięciu zębatki podczas jazdy w terenie.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu? 

Niezależnie czy wybierzemy napinacz, czy prowadnicę łańcucha. Powinniśmy po pierwsze sprawdzić, w jaki system montażu posiadamy w rowerze. Obecnie największą popularnością cieszy się system ISCG. W ramie posiadamy trzy, dedykowane otworzy gwintowane, umieszczone wokół mufy suportu, w nie wkręcamy śruby montażowe napinacz / prowadnicę. Instalacja wymaga demontażu korby, jeżeli nie mamy odpowiednich umiejętności i narzędzi najlepiej zlecić to do serwisu rowerowego.

Kolejny parametr decydujący o możliwości zastosowania napinacza / prowadnicy rowerowej to liczba zębów w przedniej zębatce. Co ważne te rozwiązania przeznaczone są do napędów z jednym blatem (zębatką) z przodu. Ilość zębów możemy odczytać lub jeżeli nie ma takiej możliwości po prostu policzyć. Przeważnie zarówno prowadnice, jak i napinacze łańcucha obsługują spory zakres. Jednak nadal warto upewnić się przed zakupem, że obsługuje właśnie nasz.

Oczywiście komponenty te w niewielkim stopniu zwiększają wagę naszego roweru, dlatego też dla osób liczących każdy gram dostępne są konstrukcje karbonowe. Zdecydowanie tańsze i niewiele cięższe są rozwiązania wykonane z aluminium

Mam zębatkę narro wide czy potrzebuje prowadnicy łańcucha? 

Podobnie jak w wielu przypadkach to zależy. Niemniej z własnych doświadczeń, wiemy, że prędzej czy później nawet z najlepszej zębatki łańcuch spadnie. Wynika to z faktu, że z czasem łańcuch się wyciąga i zwiększa się luz pomiędzy nim za zębami. Ponadto same zęby również się zużywają i słabiej go trzymają. Ostatecznie to wszystko połączone z nierównościami terenu może doprowadzić do spadnięcia łańcucha. Zatem jeżeli chcemy mieć spokój i pewność, że będzie on na swoim miejscu, ponadto jeździmy agresywniej w terenie to na pewno warto. Jednak bez napinacza / prowadnicy łańcucha też jeździć się da! ? 

Ładowanie...