Manetki rowerowe

Manetka rowerowa niepozorny element w rowerze, który odrywa kluczową rolę dla komfortu jazdy. To właśnie one umożliwiają zmianę przełożeń w szybki i precyzyjny sposób. Podstawowe modele mają za zadanie po prostu zmieniać przerzutki, topowe ułatwić zawodnikom dotarcie na podium. 

Manetka przerzutki rowerowej, co i jak?

Jak już wiemy, manetki mają za zadanie sterować przerzutką przednią lub tylną. Ponadto cieszące się popularnością głównie w rowerach szosowych są klamkomanetki. Poza zmianą biegów stanowią dźwignię hamulca, takie 2w1.

W zależności od konstrukcji możemy wyróżnić manetki obrotowe lub cynglowe, czyli wyposażone w dźwignie do zmiany przełożeń. Poprzez obór lub pociągnięcie odpowiedniej dźwigni, napinamy lub luzujemy linkę przerzutki. Zmiana napięcia linki wprawia w ruch przerzutkę, która zmienia biegi na lżejsze lub cięższe. Genialnie proste!

W ostatnich latach prężnie rozwijają się przerzutki elektroniczne, a tym samym dedykowane im manetki. Za pomocną lekkiego kliknięcia manetka elektroniczna wysyła do sparowanej z nią, szyfrowany sygnał i biegi się zmieniają. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, lekkość działania samych przycisków, wyeliminowanie wpływu czynników atmosferycznych oraz zużycia linki. Tym samym gwarantuje taką samą precyzję działania przez cały czas użytkowania.

Producenci tacy jak Sram czy Shimano, jeżeli decydujemy się na zakup manetek i klamek hamulcowych od nich. Posiadają specjalne adaptery, umożliwiające bezpośredni montaż manetek przerzutek do klamek hamulcowych. Takie rozwiązanie po pierwsze wygląda bardziej estetycznie, a po drugie jest lżejsze. Niestety, czasami dopasowanie elementów pomiędzy różnymi producentami nie jest możliwe. Wówczas pozostaje klasyczny montaż manetki z wykorzystaniem obejmy na kierownicę.

Manetki rowerowe obrotowe 

Coraz rzadziej spotykane rozwiązanie. Obecnie głównie w rowerach dziecięcych. Wynika to z faktu, że zmiana biegów jest nieco lżejsza i nasza pociecha, może cały czas trzymać pewnie kierownicę. Jak sugeruje nazwa, zmiana przełożeń odbywa się poprzez obrót elementu na manetce. Wówczas następuje zmiana przełożenia w zależności od kierunku obrotu. Ich dodatkową zaletą jest wskaźnik biegów, przez co zwłaszcza młodszym użytkownikom ułatwia kontrolę przełożeń.

Manetki rowerowe cynglowe 

Zdominowały rynek, głównie ze względu na precyzję działania. Wyposażone są one w dwie dźwignie. Dłuższa umieszczona niżej ma za zadanie wrzucać bieg na lżejszy w przypadku przerzutki tylnej (większa ilość zębów). Ponieważ ruch ten wymaga pokonania siły sprężyny w przerzutce i napięcia jej. Dźwignia ta jest dłuższa, co zmniejsza siłę potrzebną, aby tego dokonać. Krótsza dźwigania służy do zrzucania biegów na cięższe na kasecie (mniejsza ilość zębów). Wiąże się to z luzowaniem sprężyny w przerzutce, więc długość dźwigni może być znacznie zredukowana.

Sprzedawane obecnie manetki w większości pozbawione są wskaźników biegu, na którym jedziemy. Pozornie utrudnia to znalezienie odpowiedniego biegu. Jednak prawda jest taka, że po kilku przejażdżkach i tak nie patrzymy, na jakim przełożeniu jedziemy, bo robimy to intuicyjnie.

Kompatybilność manetek rowerowych

Czy można stosować manetki innego producenta niż przerzutka? Mówiąc krótko, to zależy.

Istnieją połączenia, które będą ze sobą działały i to całkiem dobrze. Jednak są też przypadki, że zupełnie się ze sobą nie dogadają. Dlatego też najlepiej trzymać się rozwiązań jednego producenta. Jeżeli koniecznie chcemy mieszać rozwiązania, polecamy konsultacje w serwisach rowerowych.

Manetki Shimano czy Sram? Podobnie jak w przypadku przerzutek, obaj producenci mają swoich zwolenników i przeciwników. Po prostu trzeba potestować i wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Jednak należy pamiętać, żeby porównywać grupy osprzętu z podobnej półki, inaczej możemy dość do fałszywych wniosków.

Manetki do rowerów elektrycznych 

Firma Sram, oferuje, dedykowane rowerom elektrycznym manetki do przerzutek. Od razu pragniemy nadmienić, że mówimy tutaj o klasycznym rozwiązaniu z wykorzystaniem linki. Od swoich braci przeznaczonych do klasycznych rowerów, różnią się one tym, że pozwalają na zmianę jednego przełożenia na raz.

Dlaczego tak?

Zmiana tylko jednego biegu minimalizuje ryzyko zerwania łańcucha oraz zużycie kasety. Przeskakiwanie przez kilka przełożeń naraz, zwłaszcza gdy jedziemy na wysokim trybie wspomagania pod dużym obciążeniem. Ma bardzo negatywny wpływ na nasz napęd. Przy takim obciążeniu i dodatkowo sporym kątem łańcuch może się zerwać, a na pewno mocno się będzie wyciągał, co przyspieszy zużycie całego napędu. Dlatego też przeskakiwanie po jednej zębatce jest tak ważne i pozwala dłużej cieszyć się bezawaryjną jazdą.

Ładowanie...