Łańcuchy rowerowe

Łańcuch rowerowy stanowi niezbędny element napędu rowerowego. To właśnie on przenosi moment generowany podczas pedałowania na tylne koło i tym samym wprawia rower w ruch. Jego dobór będzie uzależniony od ilości posiadanych biegów oraz potrzebnej długości. Niezależnie od stawianych wymagań, na pewno dobierzemy produkt spełniający oczekiwania.

Łańcuch rowerowy co należy wiedzieć? 

Rowerowy łańcuch zbudowany jest z ogniw zewnętrznych i wewnętrznych. Ogniwo zbudowane jest z równoległych blaszek o specjalnie zaprojektowanym kształcie. Posiadają one otwory z kołnierzami, w które wchodzą sworznie (piny). Na sworzniach osadzone są tulejki, które również definiują odległość blaszek od siebie. Podczas produkcji łańcucha sworznie są lekko zagniatane, dzięki czemu nie wypadają podczas jazdy.

Montaż łańcucha można z łatwością przeprowadzić samemu. W tym celu będziemy potrzebowali specjalnego narzędzia do skrócenia łańcucha. Ponadto podczas montażu najlepiej założyć spinkę łańcucha. Prawidłowo założona działa jak fabryczne ogniwo, natomiast ułatwia serwis np. gdy chcemy ściągnąć łańcuch, aby porządnie go umyć.

Niektórzy producenci jak np. Shimano posiada łańcuchy kierunkowe, które muszą być zamontowane w określony sposób. Dlatego też należy zapoznać się z instrukcją przed montażem. Niepoprawny montaż, będzie skutkował przyspieszonym zużyciem elementów napędu oraz spadkiem precyzji działania napędu.

Jak dobrać łańcuch rowerowy?   

Podstawowa informacja, na jaką należy zwrócić uwagę podczas zakupu łańcucha to liczba posiadanych biegów (przełożeń z tyłu) w rowerze. O ile w przypadku od 6 do 8 przełożeń mamy jeden standard łańcuchów, tak pozostałe ilości biegów wymagają dedykowanych rozwiązań. Wynika to z różnych szerokości oraz rozstawu samych ogniw.

Ilość ogniw, które przekładają się na długość łańcucha to kolejny parametr, który należy wziąć pod uwagę. Wymieniając stary, o ile był prawidłowo dobrany, możemy po prostu policzyć liczbę ogniw i dokonać zakupu. Nie zawsze uda nam się kupić łańcuch na wymiar, wówczas kupujemy dłuższy i odpowiednio skracamy.

Dobrze dobrana długość ma bezpośredni wpływ na precyzję działania naszego napędu. W przypadku gdy łańcuch będzie zbyt długi, będzie on spadał lub wręcz zwisał. Ponieważ przerzutka nie będzie w stanie go odpowiednio napiąć. Za krótki z kolei, może ograniczyć możliwość wrzucenia pewnych biegów. Ponadto zbyt duże napięcie, będzie przyspieszało jego zużycie. 

Producent łańcucha ma znacznie? 

Jeżeli jest kompatybilny z liczbą biegów, to nie powinien pasować. Jednak nie powinno stanowić zaskoczenia, że jeżeli producent posiada w swojej ofercie kasety oraz łańcuchy jak np. Sram czy Shimano. To zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby współpracować, że sobą najlepiej. Będzie objawiało się to głównie cichą pracą oraz łatwiejszą zmianą przełożeń. Niemniej, ile osób tyle opinii, dlatego też najlepiej pozostać przy oryginale lub skonsultować zakup i zapytać o opinie. 

Łańcuchy do rowerów elektrycznych

Obecnie większość łańcuchów do elektryków, są takie same jak w przypadku klasycznych rowerów. W związku z tym ich zużycie jest szybsze i należy co jakiś czas weryfikować wyciągnięcie. Ponadto najlepiej każdą jazdę rozpoczynać z nasmarowanym napędem. W tym celu oczywiście stosujemy dedykowane oliwki do łańcuchów rowerowych.

Naturalnie dostępne są na rynku modele dedykowane rowerom elektrycznym. Które mają większą odporność na zużycie i wyciąganie. Niemniej nic nie zastąpi prawidłowego dbania i smarowania napędu. Jeżeli kupujemy łańcuch dedykowany klasycznym rowerom, sugerujemy rozwiązania ze średniej półki. Po pierwsze są one mniej odchudzone i nieco odporniejsze na zrywanie. Po drugie lepiej częściej wymienić tańszy łańcuch niż zbyt długo jeździć na droższym. Co będzie wyniszczające dla pozostałych elementów napędu. 

Kiedy wymieniać łańcuch w rowerze? 

Jedno jest pewne, jak zaczyna przeskakiwać, to przeważnie jest już za późno. Ponieważ cały napęd jest tak zużyty, że konieczna będzie wymiana wszystkich elementów nie tylko łańcucha. Jeżeli dużo jeździmy najlepiej wyposażyć się w specjalny przymiar do pomiaru wyciągnięcia. Jeżeli wartość 0.75 zaczyna wchodzić, powinniśmy zacząć myśleć o zmianie.

Wpływ na zużycie i wyciąganie się łańcucha może mieć wiele czynników, nasz styl jazdy, warunki, w jakich jeździmy, typ roweru (elektryk czy zwykły). Na pewno możemy pomóc wydłużyć interwały, poprzez regularne smarowanie oraz utrzymanie napędu w czystości. Ponadto starać się nie zmieniać biegów pod dużym obciążeniem oraz zapobiegać krzyżowaniu łańcucha, niestety w dobie napędów z jednym blatem z przodu jest to trudne.

Wydłużyć życie całego napędu możemy, również stosując rotację łańcuchami. Polega to na tym, że posiadamy trzy łańcuchy i zmieniamy je co około 1000 km. Przy czy stosujemy zasadę:

  • 1 do 1000km
  • 2 od 1000 do 2000 km
  • 3 od 2000 do 3000 km
  • Wracamy do numeru 1 od 3000 do 4000 km
  • 2 od 4000 do 5000 km
  • 3 od 5000 do 6000 km itd. 

Ma to sens zwłaszcza dla ludzi, którzy robią bardzo dużo kilometrów oraz posiadają drogie napędy, których wymiana wiąże się ze sporymi wydatkami. 

Ładowanie...