
Korby / zębatki
Korby w rowerze stanowią podstawę napędu. Bez nich jazda na rowerze byłaby niemożliwa. Naturalnie każda grupa rowerów posiada dedykowane rozwiązania i korba do roweru górskiego, będzie nieco różniła się od korby do szosy. Ponadto, producenci stosują różne rozwiązania do montażu zębatek, dlatego też, przed zmianą warto zorientować się, jaki system występuje w naszym rowerze.











- Dostawa 0 zł






Korba rowerowa
Mechanizm korbowy, bo tak też nazywamy korby w rowerze stanowi jeden z trzech głównych elementów napędu rowerowego, pozostałe dwa to kaseta i łańcuch. Wszystko, razem tworzy po prostu przekładnię łańcuchową, która ma sprawić, że jazda będzie lżejsza i przyjemniejsza.
Korba sama w sobie składa się z ramion lewego i prawego. Występują one w różnych długościach. Naturalnie dłuższa korba to większy moment obrotowy (przykładając tę samą siłę, mamy dłuższe ramię). Jednak, zwłaszcza w rowerach z pełną amortyzacją, za długa korba, może przeszkadzać podczas jazdy w terenie i haczyć przy pełnym ugięciu zawieszenia.
Ramiona korby stanowią również interfejs dla pedałów. Tutaj większej filozofii nie ma i na szczęście gwint jest taki sam niezależnie od producenta zarówno pedałów, jak i korb. Warto mieć jednak na uwadze, że w korbie prawej mamy klasyczny prawy gwint, natomiast w lewej lewy. Ponadto należy zwrócić oznaczenia na pedałach i wkręcić je z właściwej story (prawy / lewy).
Koło łańcuchowe, czyli potocznie zębatka, to kolejny element, który tworzy korby w rowerze. Montowana jest do korby prawej. W zależności od producenta, system montażu jest różny i w przypadku chęci zmiany należy sprawdzić, jaki mamy w naszej korbie. Jeżeli nie potrafimy tego zrobić, często wystarczy podać model korby i na tej podstawie, będzie możliwe dobranie pasującej zębatki.
Większość obecnie sprzedawanych korb rowerowych posiada zintegrowaną oś, którą wkładamy w suport. Tutaj również, producenci w zależności od przeznaczenia stosują różne długości, średnice etc. Dlatego też, podczas poszukiwań nowej korby, należy ponownie zweryfikować czy będzie ona pasowała do naszego roweru.
Materiały, z których mogą być wykonane, pokrywają szeroki zakres od prostych odlewów aluminiowych, poprzez aluminiowe korby puste w środku, dla zmniejszenia wagi i poprawy sztywności. Kończąc na topowych ultra lekkich i sztywnych konstrukcjach wykonanych z włókien węglowych (karbonu).
Korby do rowerów elektrycznych
Czy można wymienić korbę w rowerze elektrycznym?
Oczywiście, że tak. Jednak w tym przypadku wymieniamy tylko i wyłącznie ramiona korby. Ponieważ sama oś, stanowi integralną część silnika.
Na co zwrócić uwagę podczas wymiany?
Naturalnie jak łatwo się domyślić, producenci silników stosują różne rozwiązania w osiach zainstalowanych w silnikach. Dlatego też koniecznie należy sprawdzić, czy dana korba jest kompatybilna z rozwiązaniem producenta naszego silnika. Ponadto możemy wybrać korby o innej długości ramion. Jeżeli decydujemy się na inną długość niż dotychczas, konieczna może być zmiana tej informacji w oprogramowaniu roweru elektrycznego. W tej kategorii również dostępne są rozwiązania aluminiowe lub karbonowe.
Zębatka rowerowa jaką wybrać?
W dobie napędów dwunastorzędowych przednie zębatki nie mają łatwego życia. Niezależnie od przełożenia, na jakim jedziemy, są one w użyciu. Ponadto na zjazdach muszą zapobiegać spadaniu łańcucha, a do tego być lekkie, trwałe i dobrze wyglądać.
Pierwszą informację, jaką musimy uzyskać podczas wymiany zębatki to jej sposób montażu do korby. Najpopularniejsze są oczywiście systemu od Shimano i Sram. W przypadku Japońskiego producenta przeważnie blat montowany jest na cztery śruby do specjalnych ramion w prawej korbie. Amerykanie (Sram) postawili na system direct mount, zębatkę zakładamy na specjalny wielowypust i dokręcamy trzema śrubami.
Offset, czyli przesunięcie zębów w zębatce od obszaru montażowego. Wpływa bezpośrednio na linię łańcucha, sugerujemy trzymać się takiej samej wartości jak w obecnie posiadanej zębatce. Wartość tam wynika często z konstrukcji ramy i nie powinno się jej modyfikować.
Zastosowanie specjalnego profilu zębów narrow wide stabilizuje łańcuch na zębatce oraz zmniejsza jego ryzyko spadnięcia podczas jazdy w terenie. Naturalnie, gdy napęd jest nowy, działa to znakomicie, jednak w miarę zużycia zębatki, wyciągnięcia łańcucha, może już tak dobrze nie być. Wówczas jedynym wyborem pozostaje montaż prowadnicy łańcucha.
Materiał, z jakiego może być wykonana zębatka, wpływa bezpośrednio na jej wagę oraz wygląd. Oczywiście do wyboru mamy stal lub aluminium. Stalowe są dużo tańsze jednak zdecydowanie cięższe i wyglądają bardziej topornie. W przypadku aluminium oczywiście waga znacząco spada, ponadto zastosowanie wysokiej jakości materiałów jak ma to miejsce w przypadku produktów firmy Garbaruk, zmniejsza zużycie naszej zębatki. Ponadto elementy te wykonywane są na frezarkach CNC, co znacząco wpływa na ich wygląd, dostępne są w różnych kolorach.
Zębatki owalne, jak nazwa sugeruje, nie są okrągłe, tylko mają owalny kształt. Zgodnie z teorią, jaka za nimi stoi mają one poprawić płynność pedałowania i ułatwiać podjeżdżanie. W położeniu korby na godzinie 12 i 6, gdy nasza moc jest najmniejsza, zębatka jest mniejsza. Przy ułożeniu korby na godzinie 3 i 9, mamy najwięcej mocy temu w tym miejscu zębatka jest większa. Trochę tak jakbyśmy mieli dwie zębatki w jednej. Rozwiązanie to ma wielu zwolenników, którzy jak mówią, zdecydowanie wyczuwają różnicę.