Kierownice rowerowe

Kierownica rowerowa stanowi główny punkt podparcia podczas jazdy na rowerze. Naturalnie dzięki niej możemy kontrolować i zmieniać kierunek jazdy. Jednak to nie koniec funkcji tego pozornie prostego komponentu. Jest ona miejscem montażu klamek hamulcowych, manetek przerzutek oraz innych akcesoriów takich jak licznik, nawigacja lub lampki rowerowe. 

Kierownice rowerowe, dla każdego coś innego!

Kierownica w rowerze jest pozornie prostym elementem. Jednak nie bez powodu, każda z odmian kolarstwa posiada dedykowane jej rozwiązania. BA! Szeroko pojęte kolarstwo górskie samo w sobie wykorzystuje różnego typu kierownice od zupełnie prostych po gięte.

Kierownica rowerowa MTB - w zależności od tego, czy mówimy o jeździe cross-country, czy ekstremalnych odmianach jak enduro lub downhill, wymagania stawiane kierownicą będą inne. Dotyczy ty zarówno kształtu, który może być zupełnie prosty lub gięty zarówno do góry, jak i lekko do tyłu. Ponadto różnice w szerokości gdzie góry limit to nawet 820 mm. Popularne w ostatnich latach stają się kierownice zintegrowane gdzie mostek i kierownica stanowią jeden element np. Bontrager RSL. Rozwiązanie takie obniża masę i podnosi sztywność.

Kierownica szosowa - potocznie zwana barankiem. Pozwala ona przyjąć bardziej opływową pozycję oraz w połączeniu z klamkomanetkami, aż trzy pozycje chwytu. Ponadto ich kształt może być nico spłaszczony w górnej części, co ma poprawiać aerodynamikę. Integracja ze wspornikiem kierownicy, również ma tutaj miejsce np. model Madone KVF Aero. Kierownice gravelolowe są bardzo podobne do szosowych, jednak nieco szersze oraz często dolny chwyt lekko się rozszerza.

Kierownica do roweru miejskiego lub trekkingowego -wyróżnia się zdecydowanie większym wygięciem. Zabieg ten ma na celu przyjęcie komfortowej pozycji z wyprostowanymi plecami.

Kierownice rowerowe - na to zwróć uwagę!

Średnica montażowa - kierownice rowerowe w zależności od przeznaczenia oraz wymaganych parametrów sztywności, mogą posiadać różne średnice w miejscu montażu do wspornika kierownicy. Stosowane standardy są trzy: 25,4 mm; 31,8 mm; 35 mm.

Wznios / gięcie do góry - najprościej mówiąc, jest to różnica wysokości pomiędzy osią miejsca montażu do mostka a miejscem montażu gripów / chwytów. Przeważnie optymalny wznios wynosi około 15-20 mm. Dla osób, które potrzebują więcej (nawet do 50 mm) lub mniej (0-10 mm), rynek posiada gotowe rozwiązania. Wznios przekłada się na prowadzenie roweru w terenie zarówno na zjazdach, jak i podjazdach.

Gięcie do tyłu - ma duże znacznie zwłaszcza w szerszych kierownicach i ułatwia znalezienie komfortowej pozycji i pewności chwytu. Większe gięcie docenią osoby drobniejsze lub o nieco krótszych rękach, a pragnące nadal jeździć na szerokiej kierownicy.

Materiał - przeznaczenie kierownicy rowerowej mocno definiuje wymagania względem sztywności, wagi oraz tłumienia drgań. Dlatego też spotykane materiały to stal, głównie w rowerach typu BMX i miejskich. Najpopularniejsze i jednocześnie posiadające najlepszy stosunek ceny do wagi aluminium. Dla najlepszych osiągów polecamy zakup kierownicy karbonowej, poza niską wagą podnosi ona komfort jazdy, tłumiąc drgania. 

Kierownice zintegrowane - jakie mają wady i zalety? 

W ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne i większa ilość producentów posiada je w swojej ofercie. Jak w każdym przypadku posiadają grono zwolenników, ale też przeciwników. Niemniej na pewno trzeba im przyznać jedno, znacząco podnoszą estetykę naszego kokpitu rowerowego. Mowa oczywiście o kierownicach zintegrowanych, czyli połączeniu kierownicy i mostka.

Największą, oczywistą zaletą tego rozwiązania jest eliminacja połączenia pomiędzy mostkiem a kierownicą rowerową. Taki zabieg znacząco poprawia sztywność, zwłaszcza że całość wykonana jest z wysokiej jakości włókien węglowych OCLV. Kolejną oczywistą zaletą jest niższa waga, całego zestawu w porównaniu do klasycznych rozwiązań. Ponadto eliminujemy jedno z połączeń, w którym może zbierać się piach lub błoto, co skutkuje trzeszczeniem i koniecznością wyczyszczenia całości.

Niestety to, co dla jednych będzie zaletą, dla innych może okazać się wadą. Mówimy tutaj oczywiście o braku regulacji kąta pochylenia kierownicy, dla wielu użytkowników jest to czynnik kluczowy w znalezieniu komfortowego ustawienia kokpitu. Ponadto, gdy eksperymentujemy z różnymi długościami mostka, zintegrowane rozwiązanie okaże się dużo bardziej kosztowne.

Niemniej, jeżeli wiemy, czego chcemy, od naszego kokpitu, pragniemy odchudzić rower i znacząco poprawić jego estetykę, wówczas rozwiązania zintegrowane będą dla nas idealnym wyborem.  

Ładowanie...