
Kasety rowerowe
Kaseta w rowerze stanowi niezbędna część napędu rowerowego. Składa się ona z zestawu zębatek o różnej ilości zębów oraz pozwala nam dobrać odpowiednie przełożenie w zależności od pokonywanego terenu. Kaseta montowana jest na dedykowany, uzależniony od liczby przełożeń i producenta bębenek, stanowiący cześć piasty tylnej. W naszym sklepie znaleźć można kasety rowerowe o różnej ilości rzędów, rozpiętości oraz dedykowane rozmaitym dyscyplinom kolarstwa.









- Dostawa 0 zł

- Dostawa 0 zł

- Dostawa 0 zł
Kaseta rowerowa, co to jest?
Kaseta w rowerze stanowi zestaw korek / zębatek osadzonych na bębenku w tylnym kole. Do jej funkcji można zaliczyć przeniesienie mocy, powstającej podczas pedałowania, na tylne koło. Ponadto różna ilość zębów poszczególnych kół łańcuchowych w kasecie pozwala nam na dobór odpowiedniego przełożenia i tym wpływa na lekkość pedałowania oraz pokonywania przeszkód. Różna rozpiętość kasety, czyli różnica pomiędzy liczbą zębów najmniejszej i największej zębatki. Będzie uwarunkowana rodzajem posiadanego roweru, liczby przełożeń korby, liczby przełożeń kasety oraz własnych preferencji i terenu, w którym jeździmy.
Kaseta rowerowa, co warto wiedzieć?
Kasety rowerowe różnią się pomiędzy sobą zakresem przełożeń, czyli inaczej ilością rzędów kół zębatych. Dostępne są kasety od 7 do 12 rzędów. Jeżeli posiadamy już manetkę i chcemy tylko zmienić kasetę na nową, powinniśmy kupić nową o takiej samej liczbie przełożeń. Natomiast gdy dokonujemy zmian wszystkiego, wówczas możemy pomyśleć o kasecie z większą ilością rzędów, wymaga to jednak dopasowania odpowiedniego łańcucha, manetki oraz posiadania kompatybilnego bębenka.
Rozpiętość kasety, czyli różnica pomiędzy liczbą zębów najmniejszej i największej koronki. Przeważnie podawana jest następująco 10-42 z. Gdzie 10 to liczba zębów najmniejszej, a 42 największej zębatki. W zależności od zakresu, dyscypliny i preferencji rozpiętości mogą być różne. Przeważnie kasety do rowerów szosowych posiadają mniejszą rozpiętość niż te do rowerów górskich. Wynika to z faktu, że szosy wyposażone są w dwa blaty z przodu, natomiast rowery górskie przeważnie jeden. Ponadto sama specyfika jazdy w terenie różni się znacznie od szosowej.
Sposób montażu kasety na bębenku. W zależności od producenta istnieją różne rozwiązania osadzenia kasety. Najpopularniejsze obecnie systemy to:
- MTB Shimano / Sram -do kaset od 7 do 11 rzędów niekiedy konieczne jest stosowanie podkładek
- Sram xD -dedykowany system montażu kasety firmy SRAM stosowny w kasetach o 11 i 12 (Eagle) ilości rzędów
- Shimano Micro Spline -rozwiązanie dedykowane przeznaczone dla kaset 12 rzędowych od Shimano
Użyte materiały w zależności do modelu i przeznaczenia, mogą różnić się między sobą, co bezpośrednio przekłada się również na ich wagę. W większości przypadków mówimy o koronkach wykonanych z utwardzanej stali, jednak stosuje się też stopy tytanu lub aluminium, ten drugi głównie na koronki o największej ilości zębów.
Ponadto niektóre firmy jak np. Garbaruk, wytwarzają swoje kasety z jednego kawałka stali, z wykorzystaniem obróbki CNC. Dzięki temu monolityczna konstrukcja jest lżejsza i sztywniejsza.
Kompatybilność z łańcuchem, najważniejsze to posiadać łańcuch odpowiedni do ilości rzędów kasety. Ponadto, niektóre kasety działają lepiej z łańcuchami tej samej firmy, przekłada się to na płynniejszą zmianę biegów oraz cichsze działanie napędu. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu, doradzimy i podpowiemy najlepsze rozwiązanie.